Teknoloji

Netflix Nedir? Netflix Üyeliği ve Ücretleri

Netflix, 1997’de Amerika’da kurulmuştur. Dizi ve film içeriklerinin yoğunluklu olarak bulunduğu dijital uygulama son yıllarda büyük bir hızla dünyaya yayılmıştır. Netflix kendine özel orijinal içerikler oluşturan ve farklı yapımlardan satın aldığı içerikleri izleyicileriyle buluşturan dijital bir televizyondur. Netflix içeriklerinin uygulamanın yazılımına bağlı olarak çeşitli özellikleri bulunmkatadır. Farklı dil ve altyazı seçenekleriyle dünya çapında bir ivme yakalamıştır. Netflix’in yasal kullanımının arttığı ülkelerde, kültüre özgü içerikler oluşturulmaktadır. Netflix uygulaması dizi ve film dışında belgesel, yaşama dair araştırma programları gibi çeşitli içerikler de sunmaktadır.

Netflix İçeriklerine Hangi Cihazların Aracılığı İle Ulaşılabilir?

netflix icerikleri hangi cihazlarin araciligiyla ulasilir

Netflix içeriklerine birçok çeşitli cihaz aracılığı ile ulaşılabilir. Netflix uygulama olarak sunulan dijital bir platform olduğu için diğer platformlardan daha geniş bir cihaz yelpazesi bulunmaktadır. Netflix çeşitli mobil cihazlara indirilebileceği gibi televizyon üzerinden de izlenebilmektedir. Mobil cihazla Netflix içeriklerine ulaşmak isteyen kişiler için iOS cihazlar, android cihazlar ya da Windows cihazların kullanımı uygundur. Bir uygulama olarak sunulan Netflix, bu cihazlarla uyumlu olarak çalışabilmektedir. Netflix’i televizyon üzerinden izlemek isteyenler için ise Smart TV, Apple TV, PlayStation vb. birçok cihaz kullanılabilmektedir.

Netflix’e Nasıl Üye Olunur?

Netflix’ üye olmak için internet üzerinden web sitesi kullanılabileceği gibi cihaza indirilen uygulama üzerinden de üye olunabilir. İnternet üzerinden üyelik işlemi Netflix sitesi üzerinden yapılır. Üye olmak için gerekli form doldurulduktan sonra ödemenin yapılmasıyla üyelik direkt olarak başlamaktadır. Netflix üyeliği taahhüte dayanmaz. İstendiği an üyeliğin sonlandırılması mümkündür.

Netflix Üyeliği Ücretli Mi?

Netflix üyeliği ücretli olarak yapılan bir uygulamadır. Netflix üyesi olmak isteyen kişiler için fiyat aralığı 15 TL ile 40 TL arasında değişmektedir. Netflix üyelik ücreti seçilen pakete göre değişmektedir. Netflix uygulamayı kullanacak kişilere çeşitli paketler sunmaktadır. Ücretlendirme seçilen paketin özelliğine göre yapılmaktadır.

Netflix Üyelerinin Seçebileceği Paketlerin Özellikleri Nelerdir?

Netflix, üye olmak isteyen kişilere 3  paketseçeneği sunmaktadır. Bu paketlerin özellikleri ve ücretleri değişmektedir. Netflix izleyicilerinin seçebileceği paketler temel, standart ya da özel paket olabilmektedir. Bu paketlerin fiyatları ve özellikleri şu şekildedir.

  • Temel paket olarak sunulan pakette, Netflix yayınları aynı anda birden fazla cihazda açılamamaktadır. Temel pakete üye olan kişiler tüm yayın ve içeriklere ulaşabilmektedir. Her türlü cihaz aracılığıyla izlenebilen temel paket içerikleri görüntü kalitesi bakımından diğer içeriklerden daha zayıftır. Temel pakete üye olmak için 15,99 TL ödemek gerekmektedir.
  • Standart pakete üye olunması durumunda Netflix içeriklerine aynı anda 2 farklı cihazdan ulaşılması mümkündü İçeriklerin aynı anda 2 kişi tarafından izlenmesine olanak sağlayan Netflix standart paketin HD görüntü kalitesi vardır. Standart paket içeriklere aynı anda ulaşabilen kişi sayısının 2 olması ve görüntü kalitesinin daha yüksek olması sebebiyle temel paketten daha avantajlı olmaktadır. Standart paketin aylık ücreti 27,99 TL’dir.
  • Netflix tarafından sunulan bir diğer paket ise özel pakettir. Özel pakette 4 farklı cihazda içeriklere aynı anda ulaşılması mümkündü Her zaman tüm içeriklere ulaşabilen Netflix özel paket sahibi kişiler içerikler ultra HD özellikle izleyebilmektedir. Her türlü cihazda açılabilen özel paketin aylık ücreti 39,99 TL’dir.

Netflix’de Ücret Ödemeden İçerik İzlenebilir Mi?

netflix ucret odemeden icerik izlenebilir mi

Netflix’de ücret ödemeden yani üye olmadan içerik izlenmesi mümkün değildir. Ancak üye olmak isteyen kişilere hiçbir sınırlama olmadan 1 ay ücretsiz deneme üyeliği verilebilmektedir. Tüm paketlere üye olmak için Netflix’i 1 ay ücretsiz denemek mümkündür. Deneme süresinin sonuna doğru uygulama sürenin bittiğine dair kişiye çeşitli yollardan uyarı göndermektedir. Deneme süresi bittiğinde üye olmak istemeyen kişiler üyeliklerini iptal ettirebilirler. Bu durumda Netflix tarafından herhengibir ücret talep edilmez.

Netflix Üyeliği Nasıl İptal Edilir?

Netflix üyeliği taahhütlü bir üyelik biçimi olmamasından dolayı istendiği anda kolayca iptal edilebilmektedir. Üyelik iptal edilmediği sürece her ay otomatik olarak yenilenmektedir. Deneme süresinde iptal edilen üyelikler için ücret alınmamaktadır. Netflix üyeliği kişisel hesap üzerinden iptal et seçeneğinin kullanılması durumunda sona erecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu