Genel

Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım?

Emekli maaşlarının miktarı, kişiden kişiye göre değişen hesaplamalarla bulunabilmektedir. Emekli maaşı, kişilerin doldurdukları prim gününe, yatırdıkları SGK ücretinin miktarına ve çalışma hayatları boyunca hangi vergi dilimine dahil olduklarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Emekli maaşı miktarları, her sene yapılan maaş zamlarıyla da değişmektedir.

2021 Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar?

2021 yılında emekli maaşına yapılan zam, tıpkı memur maaşlarına ya da asgari ücrete yapılan zam gibi yıllın enflasyon oranına göre farklılık göstermektedir. Ocak ayında açıklanan enflasyon miktarları ile belirlenen emekli maaşı zamları, yüzde 8,37 olarak belirlendi.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

emekli maasi nasil hesaplanir

Emekli maaşı hesaplaması, yatırılan prim miktarlarına ve bağlı olunan maaş türüne göre değişiklik göstermektedir. Emekli maaşı miktarını hesaplamak isteyen kişilerin, 4A, 4B ya da 4C emeklilik gruplarından hangisine dahil olduğunu bilip, buna göre hesaplama yapmaları gerekmektedir.

4A Emekli Maaşı Hesaplama

4A emekli maaş hesaplaması, 2000 ve 2008 yıllarında yapılan yeni düzenlemelere göre, 3 farklı döneme göre yapılmaktadır. 2000 yılından önce emekli olan kişilerin emeklilik miktarlarının hesaplanması için, gösterge rakamı kullanılarak katsayı ve aylık bağlama oranı hesaplaması yapılır. Karışık bir formülü bulunan emeklilik maaş hesaplaması için, emekli olunan seneden bir önceki sene baz alınır.

Gösterge rakamı için, öncelikle kişinin yıllık ortalama kazancının hesaplanması gerekmektedir. Bu hesaplamanın yapılması için, kişinin son 10 senelik kazancının ortalaması alınmaktadır. Daha sonra, kişilerin son 10 yıllık kazanç ortalaması 10’a bölünerek yıllık ortalama kazançları hesaplanır. Bu hesaplamanın ardından çıkan değer, en yakın tam sayıya yuvarlanır ve kişinin gösterge rakamı bulunmuş olur.

Yapılan işlemler için katsayı değeri ise 12000 olarak kabul edilmektedir. Aylık bağlanma oranı hesaplamalarında kullanılan oran ise %60 olarak hesaplanmaktadır. Tüm bu değerlere göre, 2000 yılından öce SGK 4A girişi olan kişilerin maaş hesaplamaları şu şekilde yapılmaktadır:

  • Gösterge rakamı X Aylık bağlama oranı X Katsayı = 4A maaş oranı.

2000 ve 2008 yılları arasında, 4A SGK sigorta girişi olanların maaşının hesaplanması için ise daha farklı bir hesaplama yöntemi kullanılmaktadır. 2000 yılı öncesi yapılan hesaplamalarda kullanılan gösterge rakamı, bu aralıkta yapılan hesaplamaların içinde yer almamaktadır. Yapılan hesaplamalarda gösterge rakamının yerine güncelleme katsayı değeri kullanılmaktadır. Güncelleme katsayısı hesaplanırken, kişilerin emekli oldukları yıldan önceki yıla göre büyüme ve TÜFE rakamları kullanılmaktadır. Değerin hesaplanması için, kişinin 2000 ve 2008 yılları arasında sahip olduğu net yıllık gelirlerinin ortalaması alınmaktadır. 2000 ve 2008 yılları arasında emekli olan kişilerin maaş hesaplanması için şu formül kullanılır:

  • Güncelleme katsayısı X Aylık bağlanma oranı = 4A emekli maaş oranı.

4B Emekli Maaşı Hesaplama

4b emekli maasi hesaplama

4B emekli maaş hesaplaması, BAĞ-KUR üzerinden maaş alanlar için yapılan bir hesaplamadır. 4A durumunda olduğu gibi, 4B’de de emekli maaşı hesaplaması 3 farklı döneme göre yapılmaktadır. 2000 yılı öncesinde emekli olan kişiler için, en son basamakta 1 tam yıllı dolduracak şekilde prim ödemesi yapıldıysa, ödemenin %70’i kişiye maaş olarak aktarılmaktadır.

2000 ve 2008 yılları arasında emekli olan kişiler için yapılan hesaplamalar şu formüle göre yapılmaktadır:

  • Ağırlıklı ortalama X Aylık bağlanma oranı = 4B emekli maaş oranı.
  • 2000-2008 yılları arası toplam prim gün sayısı / Toplam prim gün sayısı = Ağırlıklı ortalama şeklindedir.

2008 yılı sonrasında yapılan hesaplamalarda şu formül kullanılır:

  • Ağırlıklı ortalama x Aylık bağlama oranı= 4B emekli maaş oranı.
  • 2008 yılı sonrası yatan toplam prim gün sayısı / Toplam prim gün sayısı=Dönem ağırlığı şeklindedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu