Banka

Murabaha Nedir, Kredisi Nasıl Alınır?

Murabaha kelime anlamı olarak, bir malın üstüne kar koyularak satılması anlamına gelir. Murabaha kavramı bankacılık sektöründe kullanılan finansal bir modeldir. Murabaha finansal bir model olarak genellikle İslami ticareti benimseyen bankalar tarafından kullanılmaktadır. Katılım bankalarının ticaret anlayışlarının murabaha modelinde olduğu söylenebilir. Murabaha modeli genellikle katılım bankalarının kredi verme şekline yönelik olarak kullanılmaktadır.

Murabaha Kredisi Nasıl Alınır?

murabaha kredisi nasil alinir

Murabaha kredisi, islami şartlara uygun olarak çalışan bankaların verdiği kredi türüdür ve diğer kredi seçeneklerinden farklı bir noktada durmaktadır. Murabaha kredisinde alınmak istenen bir malın söz konusu olması gerekmektedir. Bu kredi anlayışına göre banka alıcı yerine malı satıcıdan alır ve taksitlendirerek alıcıya satar. Bu kredinin alınması için gerçekleşen aşamalar şu şekildedir.

  • Herhangi bir malı (ev,araba,arsa vb.) almak isteyen kişi katılım bankasına başvuru yapar.
  • Banka söz konusu malın alınmasının İslami şartlara uygun olup olmadığını araştırır ve uygunsa söz konusu malı satıcıdan alır.
  • Banka malın kullanım haklarını alıcıya verir ancak ödemeyi taksitlere bölerek alır. Bu şekilde gerçekleşen kredi verme işlemi murabaha kredisidir.

Murabaha Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Katılım bankaları tarafından verilen murabaha kredisini almak için, bir takım şartların oluşması gerekmektedir. Murabaha kredisi almak için gerekli şartlar şu şekildedir.

  • Kredinin alınması için ortada alınacak bir malın bulunması gerekir.
  • Alınmak istenen malın İslami şartlara uygun olması gerekmektedir.
  • Alınacak olan malın, kolayca paraya çevrilecek bir şey olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde fazili kredi veren bankalar gibi bir durum oluşabilmektedir.
  • Malın alınması için satıcı ile anlaşmayı bankanın yapması gerekir. Bankanın bilgisi dışında alıcı ve satıcının anlaşma yapması durumunda kredi verilmez.

Murabaha Kredisinin Diğer Kredi Türlerinden Farkı Nedir?

murabaha kredisi diger kredilerden farki

Murabaha kredisi sadece katılım bankaları tarafından verilmekte olup, diğer bankaların verdiği kredilerden çeşitli farklılıklar göstermektedir. Bu farklılıklar şu şekilde sıralanabilir.

  • Murabaha kredisinde kar oranı söz konusudur. Ancak diğer banka kredileri faizle çalışmaktadır.
  • Murabaha kredisinde ortada alınacak bir mal olması gerekir. Ancak diğer bankalar krediyi müşterilerine nakit olarak vermektedir.
  • Murabaha kredisinde alınacak malın İslami şartlara uyması gerekmektedir. İslami olarak uygun olmadığı takdirde kredi verilmez. Diğer banka kredilerinde bankalar kredinin kullanım amacına müdahalede bulunmazlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu