Kredi

Mortgage Kredisi Nedir? Türkiye’de Mortgage Veren Bankalar 2021

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin ilk aklına gelen kredi Mortgage kredisidir. “Mortgage kredisi nedir?” diye soranlar için ise, ev sahibi olmak isteyen fakat ev satın alabilecek kadar nakit parası olmayanların bu krediyi çekerek ev sahibi olabilmesini sağlayan banka hizmetidir. Bankaların sunduğu farklı kredi imkanları ile kiracılar kira öder gibi çektikleri Mortgage kredisi taksitlerini ödeyerek ev sahibi olabilir.

Bankaların müşterilerine sunduğu farklı Mortgage kredisi miktarları ve ödeme seçenekleri vardır. Alınmak istenen evin fiyatına ve müşterinin bütçesine göre kredi miktarı hesaplanır. Bu miktara göre bankalar faiz oranlarını ve geri ödenecek taksit tutarlarını hesaplarlar. Mortgage kredisi çekerek ev sahibi olabilmek oldukça karlı ve kolaylıklı bir ev sahibi olma yöntemidir.

Mortgage Kredisi Nedir?

mortgage kredisi nedir

Bankaların konut satın almak isteyen müşterilerine kolaylık sağlamak amacıyla sunduğu krediye Mortgage kredisi denir. Bankalar bu krediyi müşterilerine ipotek karşılığı sunar. Farklı bankalar farklı ödeme şekilleri ve farklı faiz oranları ile bu krediyi müşterilerine sunarlar.

Önceki yıllarda Mortgage kredisi ile konut kredisi iki farklı kredi şeklinde müşterilere sunulmaktaydı. Günümüzde bankalar konut kredisi ile Mortgage kredisini tek çatı altında toplamıştır. Mortgage kredisi ev sahibi olmak isteyenlerin kolayca ev sahibi olmasını sağlayan bir kredi hizmetidir. Özellikle nakit sıkıntısı çeken veya düşük faiz oranları ile nakit parasını harcamayıp kredi taksitlerini ödeyerek ev sahibi olmak isteyenlerin çok işine yarayan bir hizmettir.

Mortgage Kredisi Nasıl Çekilir?

Mortgage kredisi çekmek bu hizmeti sağlayan bankalarla görüşülerek kişilerin kendilerine uygun kredi seçeneğini bulmalarıyla gerçekleştirilir. Yasal olarak satın alınacak olan evin Mortgage kredisi kullanmak için uygun olması gerekir. Ne yazık ki her ev Mortgage kredisi kullanmaya uygun değildir. Öncelikle bankaların kredi hizmetine uygun bulduğu bir ev alınması koşulu sağlanmalıdır.

Ekspertiz ile evin krediye uygunluğu tespit edilir. Ekspertiz hizmetinin karşılanıp karşılanmaması bankadan bankaya değişim gösterir. Bazı bankalar bu hizmeti müşterilerine sağlarken bazı bankalar bu kontrolü müşterilerin yaptırmasını ister. Mortgage kredisi hesaplanırken bankalar satın alınacak evin değerinin tamamını kredi olarak vermez. Bankalar en fazla evin değerinin %90’ını kadarını karşılamaktadır. Yani evin değerinin en az %10’u kadarının peşinat olarak verilmesi gerekir.

Mortgage Kredi Kullanmak İçin Neler Gerekli?

mortgage kredi kullanmak

Bankalar Mortgage kredisi kullanmak için gerekli olan bazı koşulların sağlanmasını isterler. Mortgage kredisi kullanmak isteyen müşterilerinin kredi notlarının yüksek olması ve gelir beyanlarının kesin olması en gerekli iki ön koşuldur. Kredi notu düşük olan müşterilerin Mortgage kredisi kullanması mümkün değildir. Bu sebeple kredi notu yüksek olan müşteriler bu kredi hizmetinden faydalanabilir.

Gelir beyanı koşulu da oldukça önemli olan ikinci koşuldur. Gelir beyanı kesin olan ve düzenli geliri olup bunu bankalara beyan edebilen müşteriler bu kredi hizmetinden faydalanabilirler. Gelir beyanında bulunamayan, düzenli geliri olmayan müşteriler Mortgage kredisi hizmetinden faydalanamaz.

Türkiye’de Mortgage Kredisi Veren Bankalar 2021

Türkiye’de Mortgage veren bankalar oldukça fazladır. Bu banklar aşağıdaki gibi sıralanabilirler:

  • Halkbank
  • Ziraat Bankası
  • VakıfBank
  • Garanti BBVA Bankası
  • Akbank
  • İş Bankası

Yukarıdaki gibi sıralanan bankalar müşterilerine Mortgage kredisi hizmeti sunar. Her bankanın kendi faiz oranları ve taksitlendirme şekilleri vardır. Bütün bankalar satın alınacak evin ekspertiz onayını almasını ve kredi çekecek müşterinin ön koşulları sağlamasını talep eder.

Kredi çekmek isteyen müşterilerden genel olarak istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah belgesi
  • Kredi çekecek kişinin gelir beyanı (Maaş bordrosu veya vergi levhası)
  • Kat mülkiyeti tapu belgesi veya kat irtifakı tapu belgesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu