Teknoloji

Modem Arayüzü Açma Yöntemleri

Modem arayüzü açma işlemi modemin arayüzüne girilerek wifi şifresi, kullanıcı adı ve parolanın girilmesi ile yapılabilir. Modem arayüzü nasıl açılır sorusu birkaç işlem ile cevap bulabilir.

Modem Arayüzüne Girme

modem arayuzune girme yontemleri

Modem kurulum arayüzüne girme işlemi için birkaç adım gereklidir. Bilgisayardan herhangi bir internet arayüzü taranmalıdır. Açılan tarayıcıda IP numarası yazılarak enter tuşuna basılmalıdır. Açılan sayfada kullanıcı adı ve parola girilmelidir. Bunlara genel olarak “kullanıcı adı: admin, şifre: admin ya da şifre: ttnet” yazılır. Özellikle Türk Telekom abonesiyseniz yukarıdaki kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılabilir. Modem arayüzü her marka ve modele göre farklı şekillerde işlem görür. Ayrıca modem arayüzü üzerinden wireless şifresi değiştirilebilir. Farklı kişiler ile internet paylaşımı yapıyorsanız “download limiti”  ve “hız limitini” belirleyebilirsiniz. Wifi ağınızda kaç kişi olduğunu görüp Mac numaralarını öğrenip wifi ağınıza girmesini engelleyebilirsiniz.

Modem Arayüzünün Özellikleri

Modem arayüz kurulumunun özellikleri aşağıda şu şekilde sıralanır;

 • İnternet ayarlarınızı modem arayüzü ile düzeltebilirsiniz.
 • Kablosuz ağ bant genişliğini düzenleyebilirsiniz.
 • Kablosuz ağ şifresini belirleyebilir ve yeniden değiştirebilirsiniz.
 • İnternetinizi hangi cihazların kullandığını görebilirsiniz.
 • Belirli cihazlarla sınırlandırabilirsiniz. DNS ayarlarını ayarlayabilirsiniz.

Modem Arayüzündeki Genel Ayarlar

Modem arayüzüne erişmede yer alan genel ayarlar öğrenildiği taktirde arayüze erişim hemen yapılabilir. Modem arayüzü nasıl açılır sorusu genel ayarlar bilindiği taktirde daha kolay cevaplanabilir. Bu ayarlar şu şekildedir;

 • İnternetinizin hangi cihazları kullandığını görme,
 • İnternetinizi kullanan cihazları sınırlandırma,
 • Wifi bağlantı hızını sınırlandırma,
 • Wifi kullanıcı adı ve şifresini belirleme,
 • DNS ayarlarını yapma,
 • Belirli sitelere erişim yer alır.

Sıkça Kullanılan Modem Arayüzü Şifreleri

sikca kullanilan modem arayuzu sifreleri

Modem arayüzünde sık kullanılan şifreler aşağıda şu şekildedir. Airties TTNET, airties air 5343, airties air 5443, airties air 5452, airties air 5650, airties air 5750, airties air 6372, actiontec, actiontec verizon, airties RT206v2, airties RT210, allied telesyn, apache, artes, asus, aztech, bec, billion, billion bipac, bross, cnet, corecess 3112 USB, corecess 3113 ETH, creative, c-com, cnet, corecess 3112 USB, dibeg 108, d-link, datron USB, dost GVC, drytek, dynalink, elcon diva, Everest S1400, edimax, e-con, fishner AR-1101, flynet, geek, gezz, Hayes, home station DC 213, home station DC 214, hicomm, huawei, huawei vodafone, huawei Superonline, ınca, karel, ladox, loopcom, link SYS, mercury ADSL, netmaster, onixon, origo wireless, origo, paradigm, pikatel, pikatel ttnet, pikatel combomax, philips SNC6500, pti 840, pronets, speedcom, speedtouch 330, speedtouch, Siemens, SMC, sonicwall, speedstream, tecom, tp-link, thomson, US robotics, zoom x serisi modem, ZTE XDSL, ZTE ZXDSL, zyxel, Quake.

ADSL Modem Arayüzü Bilgileri

Modem ADSL bilgileri tüm model kullanıcıların internete erişimi için önem taşır. Özellikle ttnet’in sağladığı arayüzü hizmetleri daha kapsamlıdır. Bugün çeşitli tekniklerde modemler piyasada yer almaktadır. Model ADSL içinde özellikle öne çıkan modeller şu şekildedir. Airties, exper, pikatel, huawei, pirelli, ZTE, zynel modelleridir. Bu modeller ADSL arayüzü açısından daha avantajlıdır. Bu modeller etrafında modem arızalandığı anda müşteri hizmetleri alt yapısı hemen devreye girmekte ve yardımcı olmaktadır. Modem kilit kaldırma süreci arayüzü aşamasında çokça karşılaşılan bir durumdur. Bu gibi durumlarda da yukarıda saydığımız modem modelleri etrafında alt yapı hizmeti devreye girilerek yardım alınabilir. Özellikle ttnet müşteri hizmetleri alt yapısı daha geniş ölçeklidir. 444 5 444 numaralı müşteri hizmetlerine bağlanılarak her türlü arayüzü işlemi hakkında gerekli bilgiler alınabilir. Modem arayüzü açma yöntemleri konusuna dair tüm yardımlar müşteri hizmetleri alt yapısında mevcut. Gizlilik politikası etrafında tüm işlemler gerçekleştirilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu