Genel

Minimal Tasarımlar İçin Püf Noktalar

Minimal tasarımlar için püf noktaları her mekanda farklı bir dizayn oluşturmak için merak edilen konulardan biridir. Modern zamanda sıkıcı ve boğucu mekânlar yerine aydınlık ve minimal dokunuşlar ile ev veya iş yerlerinin havası değiştirilebilir. Minimal tasarımlar şıklıkları ve sadelikleri ile ön planla olan popüler bir uygulama türüdür. Minimal tasarımlar evde, ofiste, yazlıkta, bahçede ve verandada huzur, rahatlık ve ferahlık veren dizaynlar oluşturmak için yardımcı olmaktadır. Minimal tasarımlarda ana amaç sadelik ve ihtiyaç duyulan kadar eşya kullanımıdır. Minimal tasarımlar oluşturmak için mekânlarda ışık yönü iyi seçilmeli, renklerin uyuma dikkat edilmeli ve en önemlisi ihtiyaç duyulan kadar eşya kullanılmalıdır.

Minimal Tasarımlarda Dikkat Edilecekler Nelerdir?

minimal tasarim dikkat edilmesi gerekenler

Minimal tasarımlarda dikkat edilecek ayrıntılar kişilerin zevklerine bağlı kalınarak değişkenlik gösterebilir. Sadelik ve şıklık kimisine göre beyaz renk ile simgelenirken kimisine göre yeşil ve yeşilin tonları ile sağlanabilmektedir. Burada önemli olan her detayın her objenin birbiri ile olan uyumu veya zıtlığıdır. Minimal tasarımda dikkat edilecek bazı püf noktalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Karmaşık objeler, birbirine geçen desenler ve göz alıcı renklerden uzak durulmalıdır,
  • Kullanılmayan tüm objeler veya eşyalar ortadan kaldırılmalıdır,
  • Genelde tek renk kullanımlar ve yumuşak tonlar kullanılmalıdır,
  • Rahatlatıcı etkisi bulunan yeşil ve mavi tonları küçük detaylarda kullanılmalıdır,
  • Mekânlarda bitkiler abartılı olmayacak şekilde kullanılabilir.

Minimal Tasarımlar Her Mekâna Uygun Mu?

Minimal tasarımlara karar verme sürecinde kişiler ilk önce sahip olduğu mekânlarda bir inceleme yapmak istemektedir. Minimal tasarımlar için eşyanın veya objenin son model veya yeni olmasına gerek yoktur. Burada amaç en az eşya ile en sade kullanım şeklini oluşturmaktadır. Son zamanlarda artan dönüştürme uygulamaları bunun en güzel örneği olmaktadır. Eski bir paletten yapılan bir yatak veya koltuk takımı, minimal bir tasarım sayesinde şık bir görsel oluşturabilir. Minimal tasarımlar kişilerin karmaşık ögelerin kurtulması ve huzura kavuşmasıdır. Bir odada veya bir terasta tasarım yapmaya başlamadan önce mutlaka her eşyayı kaldırarak odayı boş bir konuma getirmek gereklidir. Daha sonra ihtiyaç duyulanları yerleştirmek daha kolay bir hale getirilebilir.

Minimal Tasarımlarda Uyum Nasıl Sağlanır?

minimal tasarim uyum saglama

Minimal tasarımda uyum kişilerin tamamen göz zevklerine bağlı bir değişkendir. Tasarım konusunda kendisini yeni geliştiren ve yeni fikirlere açık olan kişiler genellikle minimal tasarım ile dizayn edilen oturma odalarını, yatak odalarını veya balkonları inceleyerek fikir edinebilir. Fakat tasarımda kendi iç dünyasındaki oluşumları değerlendirmek isteyen kişiler esinlenmeden hayal gücü ile tasarımlarını meydana getirebilir. Bu yüzden minimal tasarımda kişilerin zevkleri ve renkleri ön planda tutularak en az eşya ile mükemmel uyumu yakalamaktadır. Tasarımda uyumu yakalamak ölçü ve formlar ile gerçekleşeceği için bu konuda uzman olmayan kimseler bile rahatlıkla obje veya eşyalarını minimal tasarıma uygun hale getirebilir. Uyum sağlamak adına yapılan değişimler karmaşıklıktan uzak sade ve ferah olmalıdır.

Minimal Tasarımlar Renk Kullanımı

Minimal tasarımda renklerin kullanımı tamamen sade ve birbirini izleyen renkler olmalıdır. Çok koyu ve baskın renklerden uzak durulmalıdır. Minimal tasarımda genellikle açık ve ferah renkler kullanılmaktadır. Mekânlarda özellikle ışığın daha az olduğu yerlerde açık renkler alanı büyük ve ferah bir görünüme kavuşturabilir. Renklerin anlamları ve uyumu minimal tasarımın olmazsa olmaz kurallarından biridir. Bu sebeple evin veya ofisin ilk göze çarpan bölgesi duvarlar olduğu için genelde açık tonlamalar ile ortam aydınlatılmaya çalışılmalıdır. Minimal tasarımda amaç sadelik yaratmak olduğundan objeler ile uyum ancak soluk ve yumuşak renk tonları ile sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu