Sağlık

Mide Kanseri Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Mide kanseri belirtileri; mide ağrısı, hazımsızlık, yemekten sonra şişkinlik, karın ağrısı ve bulantı gibi birçok mide rahatsızlığı ile aynı semptomlardır. 50 yaş üstü kişilerde ve erkeklerde mide kanseri görülme olasılığı daha fazla olmaktadır. Özellikle Japonya, Çin, Güney ve Doğu Avrupa, Güney ve Orta Amerika’da mide kanseri diğer yerlere göre daha fazla görülmektedir.

Mide Kanserinin En Yaygın Belirtileri Nelerdir?

mide kanseri yaygin belirtileri

Mide kanseri semptomları, çoğunlukla mide kanserinin ileri evrelerinde görülmektedir. Sinsi ilerleyen ve belirtileri birçok rahatsızlık ile benzeyen bir hastalıktır. Dolayısı ile mide kanseri belirtileri eğer uzun süre görülür ise göz ardı edilmeden doktora başvurulması gerekmektedir. Mide kanseri belirtileri aşağıda verilmiştir:

 • Kilo kaybı yaşanabilmektedir.
 • Karın ağrısı hissedilebilmektedir.
 • Sık sık bulantı ve kusma isteği duyulabilmektedir.
 • İştahsızlık mide kanserinin yaygın belirtileri arasındadır.
 • Yutma güçlüğü çekilebilmektedir.
 • Kanama mide kanserinin habercisi olabilmektedir.
 • Yemek yerken erken doyma hissi gelebilmektedir.
 • Ülseri andıran bir ağrı hissedilebilmektedir.

Mide Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Mide kanserinin nedenlerine bakıldığında; genetik ve çevresel etkenler mide kanserine yol açabilmektedir. Bazı hastalıklar ise mide kanserinin daha kısa süre içerisinde ileri evrelere ulaşmasına neden olmaktadır. Mide kanserinin genetik olarak görülme olasılığı %10 olmakla beraber, çoğunlukla çevresel faktörler kapsamında mide kanseri görülmektedir. Mide kanseri için risk grubunda olanlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Beslenme kaynaklı olarak asitli ve yağlı yiyecekleri çok tüketen, sağlıklı beslenmeyen kişilerin mide kanserine yakalanma riskleri daha fazla olmaktadır.
 • Mide kanseri görülme olasılığının yüksek olduğu meslek grupları; kömür madeni işçileri, kauçuk ve asbest ile çalışanlar, lastik ve petrokimya üretiminde görev alanlardır.
 • Daha önce mide hastalığı sebebi ile ameliyat olmuş olanların mideleri normalin üzerinde safra ve pankreas salgısına maruz kalır ise; seneler içerisinde mide kanseri olma olasılıkları da yüksek olmaktadır.
 • Genç yaşta sigara kullanmaya başlayan ve normalin çok daha üzerinde tüketenlerin mide kanserine yakalanma riskleri diğerlerine göre 2 kat daha fazla olmaktadır.

Mide Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Mide kanseri tanısı genellikle hazımsızlık kaynaklı şikayetler sonucunda konmaktadır. Hastanın aile öyküsü ve tıbbi geçmişi dinlendikten sonra fiziksel bir muayene yapılmaktadır. Bulgular sonucunda eğer mide ile ilgili bir durumdan şüphelenilir ise, midedeki problemi tespit etmek için ek tetkikler yapılabilmektedir. Gastroskopi ile kanser ve öncü lezyonların olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Gastroskopi ile esnek ve ucunda kamera olan bir boru ağızdan mideye ulaştırılmaktadır. Bu kamera ile midenin içi incelenmektedir ve şüpheli görülen bölgelerden örnek alarak patolojik çalışmaya gönderilmektedir. Hastaya eğer sonrasında kanser teşhisi konulur ise, kanser hücrelerinin yaygınlığının saptanması için MR ve PET gibi görüntülenme tekniklerine başvurulabilmektedir.

Mide Kanserinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

mide kanseri tedavi yontemleri

Mide kanseri tedavisini gastroenterolog, medikal onkolog, kanser cerrahı ve radyasyon onkoloğu uygulayabilmektedir. Mide kanserinin kaçıncı evresinde olunduğuna göre uygulanacak olan tedavi de farklılık göstermektedir. Mide kanseri tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Cerrahi tedavi: Üçüncü evreye kadar cerrahi tedavi uygulanabilmektedir. Midenin kanser hücrelerinin bulunduğu kısmı ya da tamamı cerrahi operasyon ile çıkartılabilmektedir. Yakında bulunan lenf bezleri de bu tedavi kapsamında temizlenmektedir. Kapalı veya açık cerrahi olarak ameliyat yapılabilmektedir.
 • Kemoterapi: Kanserin durumu baz alınarak ameliyat yapılmadan önce de sonra da kemoterapi yapılabilmektedir. Tümörün küçültülmesi için uygulanan bu tedavi yöntemi, radyoterapi ile beraber de uygulanabilmektedir. Midede bulunan kanser hücrelerinin ameliyat ile tamamen çıkartılamadığı durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
 • Yeni jenerasyon hedefe yönelik ilaç tedavisi: Kanser hücrelerine yönelik uygulanan ilaç tedavisine verilen isimdir.
 • Radyoterapi: Ameliyat olunmasına rağmen çıkartılamamış olan kanser hücrelerinin öldürülmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Radyoterapi gören hastalarda deride kızarma, mide bulantısı, kusma, ishal, yorgunluk ve kan hücrelerinde düşme gibi yan etkiler görülebilmektedir.
 • İmmünoterapi: Bağışıklık hücrelerinin kanser hücrelerini yok etmesini sağlamak için uygulanan bir mide kanseri tedavisidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu