Genel

Merkez Bankası İhtiyat Akçesi Nedir?

Merkez Bankası ihtiyat akçesi, olağanüstü ya da özel durumlarda kullanılmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından kenara atılan paradır. İhtiyat akçesi doğal afet, savaş vb. özel durumlarda kullanılmak amacıyla biriktirilmektedir. Merkez Bankasının her yıl ettiği karın %20’sini ayırmasıyla oluşturulan ihtiyat akçesi son dönemlerde çeşitli tartışmalarla gündemi meşgul eden bir konudur. Merkez Bankası ihtiyat akçesinin oluşumu kanunen belirlenmiş bir durumdur.

Merkez Bankası İhtiyat Akçesi Ne Kadar?

merkez bankasi ihtiyat akcesi ne kadar

Merkez Bankası ihtiyat akçesinin, sabit bir miktarı bulunmaz. Merkez bankasının karıyla orantılı olarak  ihtiyat akçesininin miktarı her yıl değişmekte ve özel bir durum söz konusu olmadıkça artmaktadır. Merkez Bankası ihtiyat akçesi her yıl Merkez Bankasının karının %20’sinin ayrılması ve söz konusu ihtiyat akçesine eklenmesiyle artmaktadır. 2018 yılında 27 milyar olduğu bilinen ihtiyati akçe 2019 itibariyle 40 milyar liraya yükselmiştir.

Merkez Bankası İhtiyat Akçesinin Hazineye Aktarılması Mümkün Müdür?

Devlet hazinesi Merkez Bankası ihtiyat akçesinin hissedarlarından biridir ve her yıl ihtiyati akçeden hazineye aktarım yapılmaktadır. Son dönemlerde hazineye aktarılan miktar ve aktarılma döneminde değişiklikler yaşanmıştır. Normal şartlarda hazine hissedarı olduğu ihtiyati akçeden temmuz ayında payını almaktadır. Son dönemlerde gerçekleşen ekonomik süreçlerle beraber 2020 yılında ihtiyati akçe payı ocak ayında talep edilmiştir. Merkez Bankası ihtiyat akçesinin hazineye aktarılması ile ilgili olarak yeni çıkan torba yasaya dair politik tartışmalar bulunmaktadır.

Merkez Bankası ihtiyati akçesinin hazineye aktarılması durumunda harcanacağına dair çeşitli kaygıların oluşmasına rağmen yasa tasarısı onaylanmıştır. Ve 2020 itibariyle ihtiyat akçesi kara katılarak hazineye aktarılacaktır. Hazineye aktarılacak olan ihtiyati akçe miktarı yıllık %6 olarak düzenlenmiştir.

İhtiyat Akçesinin Harcanması Mümkün Müdür?

ihtiyat akcesi harcanmasi mumkun mu

2019 yılında onaylanan yeni tasarıyla beraber Merkez Bankası ihtiyat akçesinin hazineye aktarılmasıyla birlikte harcanması mümkün hale gelmiştir. 2020 yılı itibariyle ihtiyat akçe tartışmalarında en önde gelen konulardan biri her yıl ihtiyat akçesinin çok erken dönemde harcanıyor olması ve neye yönelik harcanması gerektiğine dairdir. İhtiyat akçesi hazineye aktarılması ve harcanmasıyla uzun süre gündemde konuşulmuş meselelerden biri olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu