Sağlık

Menopoz Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Menopoz döneminin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ani terleme ya da üşüme
 • Regl dönemlerinin eskiye göre kısa sürmesi
 • Son regl dönemlerinde ağrının artması
 • Vücut iç ısısında değişiklikler
 • Uykuda değişiklik, aşırı uyuma ya da uykuya dalamama
 • Ani ve sık idrara çıkma isteği

Bu belirtiler menopoz döneminin yaklaştığına işarettir. Menopoz öncesi dönem, yaklaşık olarak 3 yıl sürer. Ancak kadından kadına değişiklik gösterir. Bu nedenle menopoz öncesi döneme girildiğine dair işaretlerin iyi okunması gerekir. Sosyal durum, stres durumu, sigara ve alkol alımı gibi nedenler, menopoz dönemini daha erken yaşlara çekebilmektedir.

Menopoz Döneminde Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

menopoz doneminde karsilasilan sorunlar

Menopoz döneminde kadınların yaşadıkları problemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Regl dönemlerinde ani değişiklik görülür. Regl süresi aşırı uzayabilir ya da kısalabilir. Kanamanın rengi değişebilir. Rahatsız edici bir kokuya sahip olabilir.
 • Ani sıcak basmaları, vücudun iç ısısı ile ilgilidir. İç ısının ayarlanamaması sonucu bu durumlar meydana gelir.
 • Çarpıntı yaygın olarak görülür. Çarpıntı sorunu, yeni dengesine alışmakta zorlanan bedenin verdiği bir tepkidir. Aşırı derecede olması durumunda doktora başvurulması gerekir.
 • Unutkanlık, bu dönemde vitamin ve mineral depolarının boşalmasına bağlı olarak meydana gelebilir. Özellikle D vitamini konusunda destek alınması gerekir.
 • Baş ağrısı, regl dönemlerinde meydana gelen değişiklikle birlikte görülür. Regl dönemi ve süresi değiştikçe, kadınlarda baş ağrısı meydana gelir.
 • Saç dökülmesi, yine vücudun depolarının boşalmasına bağlı olarak meydana gelir. Saç tellerinin koparak dökülmesi ya da köklerin zayıflaması durumu gözlemlenir.
 • Genel anlamda ciltte kuruluk meydana gelebilir. Kuruluk, ağız ve yüze yayılır.
 • İştah artışına karşılık metabolizma hızı yavaşlar. Bu nedenle ani kilo alımları meydana gelebilir. Vücudun koruma sistemi olan kilo alma, bu dönemi bir alarm olarak değerlendirir. Bu nedenle kilo alımını gerçekleştirerek vücudu korumaya alır. Dengeli beslenmeye devam edilerek bu sorunun üstesinden gelinir.

Menopoz Dönemi Niçin Yaşanır?

Menopoz döneminin meydana gelmesinin nedeni, kadınların yumurta sayılarının yavaş yavaş tükenmesidir. Her kız bebek, belirli sayıda yumurta ile doğar. Her regl döneminde bu yumurtalardan biri olgunlaşarak atılır. Yani her kadında, hayatı boyunca yaşadığı regl dönemlerinin sayısı kadar yumurta bulunur. Ancak bu yumurta rezervi bir süre sonra tükenmeye başlar. Genellikle 45 yaşından sonra meydana gelen bu durum, tükenen yumurta rezervi sebebiyle regl döneminin artık yaşanmaması olarak ortaya çıkar. Menopoz, doğal sürecin bir parçasıdır ve hastalık olarak değerlendirilmez.

Menopoz Döneminde Hormon Değişiklikleri

menopoz doneminde hormon degisiklikleri

Menopoz döneminde değişen hormonlar kadının bazı fiziksel özelliklerini de etkiler. Östrojen hormonu azalır. Buna bağlı olarak demir depoları tükenmeye başlar. 35 yaşından sonra kemik erimesi tanısı alan kadınların %85’inde, bu durumun menopoz sonrası daha da arttığı görülmüştür. Bu nedenle kalsiyum yönünden zengin besinlerin tüketilmesi hayati önem taşır. Aynı zamanda ani hormon değişiklikleri sinirli bir dönemi de meydana getirir. Ani kıllanma ya da kılların dökülmesi, cinsel isteksizlik ve aşırı yeme isteği, hormonal değişikliklerin bir sonucudur.

Sağlıklı Bir Menopoz İçin Yapılması Gerekenler

Menopoz dönemini sağlıklı geçirmek için, sigara ve alkolden uzak durmak gerekir. Aşırı yağlı tüketmek, hormonal dengeyi daha da bozar. Bu nedenle yağsız besinler tüketilir. D vitamini takviyeleri alınması faydalı olur. Kegel egzersizlerinin yapılması, menopoz döneminde kişilerin daha rahat hareket etmesine yardımcı olur. Aynı zamanda kalp ve şeker alanında doktor muayenesinden geçilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu