Sağlık

Meniere Hastalığının Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Meniere rahatsızlığının bitkisel tedavisinin yapılması konusunda net bir şey yoktur. Çünkü Meniere hastalığının nedeni kesin bir şekilde bilinmez. Fakat belirtilere yönelik olarak uygulanan pek çok tedavi seçeneği bulunur. Tedavide amaç belirtileri tolere edilebilir seviyeye indirmek ve mümkün olan en hızlı iyileşmeyi sağlamaktır. Doktorlar, kan dolaşımını teşvik eden infüzyon solüsyonları uygulanmasına ek olarak, bulantı ve kusmayı gidermek için ilaçlar reçete ederler.

Meniere Hastalığı Nedir?

meniere hastaligi nedir

Meniere hastalığı; belirti veren ancak sebebi net olarak ortaya konulamamış iç kulak sıvılarının basınç artışıdır. En önemli bulgusu belirli periyodlar halinde gelen baş dönmesi ataklarıdır. İç kulak sıvılarındaki bu basınç artışının sebebi genellikle belli değildir. Ancak sıvı üretiminin atılımdan fazla olması yahut iç kulak sıvılarının boşaldığı kanallarda tıkanıklık olması ile basınç artışı gelişebilir. Meniere hastalığının sıklığına ilişkin fikir birliği yoktur. Her yaşta görülebilmesine rağmen 40-60 yaş aralığında daha sık görülür. Türkiye için ortalama yaş 48’tir. Çift taraflı olgulara rastlanma sıklığı %20 civarında olsa da takiplerde bu oranın yükseldiği görülmüştür. Tedaviyi planlarken tek taraflı mı iki taraflı mı olduğu önemlidir.

Meniere Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Meniere rahatsızlığının olası ve tipik belirtileri Meniere hastalığının tipik özelliği, tinnitus ve tek taraflı işitme kaybı ile birlikte vertigonun da eşlik ettiği atakların olmasıdır. Vertigoda hastalar, çevre etraflarında çok hızlı bir şekilde dönüyormuş gibi hissederler. Vertigo kişinin yatmasını gerektirecek kadar şiddetli olabilir. Baş dönmesi bazı hastalarda mide bulantısı ve hatta kusmaya yol açabilir.

Meniere hastalığının bu ana özelliklerine ek olarak, hastalar genellikle solgun görünürler ve terlemeden de şikâyet ederler. Gözlerde tıbbi olarak nistagmus adı verilen bir titreme bulgusu vardır. Meniere hastalığında ataklar aniden ve beklenmedik bir anda ortaya çıkar. Bu ataklar sıklıkla 10 ila 20 dakika kadar sürmektedir. Fakat bazen saatler ya da günlerce devam edebilir. Beklenmedik ataklar nedeniyle hastalarda depresyon ve anksiyete belirtileri ortaya çıkabilir. Bu da Meniere ataklarını tetikleyerek kısır döngüye neden olabilmektedir.

Meniere Hastalığının Tanısının Konulması

Meniere hastalığının teşhisi, Meniere tanısı için bir Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmak gerekir. Tanı için doktor öncelikle hastanın şikâyetlerini, hastalık geçmişini ve ailede bulunan hastalıkları sorgular. Yaralanma veya enfeksiyon gibi diğer nedenleri dışlamak için, doktor hastanın kulaklarını özel aletler kullanarak iyice inceler. Daha sonra ise işitme testi, denge testi ve MRG ya da bilgisayarlı tomografi gibi beyin görüntüleme yöntemleri ile tanıyı doğrulamaya çalışır. İç kulaktaki artmış sıvı basıncını ölçen Elektrokokleografi adı verilen bir yöntemle bazı hastalarda basınç artışını takip etmek de mümkündür.

Tedavi olarak doktorlar  uygun bir tedavi yöntemi seçmekle birlikte hastalar bitkisel tedavi yollarını da tercih edebilirler. Bitkisel tedavi yöntemleri ünlü ve herkesçe bilinen profesörler tarafından önerilmiş yöntemlerdir.

Meniere Hastalığının Bitkisel Tedavisi

meniere hastaligi bitkisel tedavisi

Meniere rahatsızlığının bitkisel tedavisinde en çok görülen ve sık tavsiye edilen bitkiler kullanılmalıdır. Flavonoid takviyeleri Meniere hastalığının tedavisinde etkili olabilir. Flavonoidler meyvelerde, sebzelerde ve bazı içeceklerde bulunan bileşenlerdir. İnsan sağlığına faydalıdırlar ve virüs karşıtı, alerji karşıtı, enflamatuar karşıtı, tümör karşıtı ve antioksidan etkileri bulunur.

Ginkgo biloba veya ginkgo takviyesi Meniere hastalığı belirtilerini iyileştirir. Ginkgo yaşayan en eski ağaç türlerindendir ve faydaları çok keskindir. Ginkgo kulak çınlaması, baş dönmesi ve duyma kaybı gibi Meniere hastalığıyla ilişkili belirtileri azaltır. Sinir hasarı ve bazı kan damarı sorunları kulak çınlamasına yol açabilir. Ginkgo kan dolaşımını iyileştirdiği için kulaktaki çınlamayı veya tıslama sesini azaltabilir. Ginkgonun hastalık üzerindeki etkisi tartışmalıdır çünkü bazı araştırmalar olumlu sonuç verdiğini gösterirken bazıları etkisiz olduğunu göstermiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu