BankaSgk - Ssk - Bağkur

Malulen Emekli Olanlara Bayram İkramiyesi Var mı? Hesaplama 2021

Ramazan ve Kurban bayramı öncesinde malulen emekli olan kişilere ikramiye ödemesi yapılmaktadır. Bütün emeklilerimize Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca bayram öncesinde ikramiye yatırılmaktadır. Oranlar ise aylık maaş alan vatandaşın durumuna bakılarak belirlenmektedir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası, Garanti, Yapı Kredi, TEB, Denizbank ve öteki bankalarca yapılacak olan ödemeleri yazımızda kaleme aldık.

2021 Emekli ikramiyeleri ödeme tarihleri netleşti. Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklama ile emekli ikramiyeleri 2021 senesinde Nisan ayında ödenecek.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart sonuna gelmeden, en geç Nisan ayının başlangıcında yardımların ulaştırılacağını belirtti.

Sosyal Güvenlik Kurumu tahsis numarasına bakılarak ödenecek olan emekli ikramiyeler öde tarihleri;

17, 18, 19 olanlar için 7 Nisan,

20, 21, 22 olanlar için 8 Nisan,

23, 24 olanlar için 9 Nisan,

25, 26 olanlar için 10 Nisan’da,

4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olan kişilere ise 11 Nisan’da ödenecek.

Malulen Emeklilik Nedir?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortaları adlı kanunun 25. maddesinde belirtilen koşullara haiz olarak emekli olan yurttaşlarımıza malulen emekli denir.  Kanunun 25. maddesi şu şekilde demektedir;

Madde: 25 Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60’ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır. 

Ancak, sigortalı olarak ilk kez çalışmaya başlamış olduğu tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60’ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybetmiş olduğu önceden ya da sonradan tespit edilmesi halinde, sigortalı bu hastalık veya özrü nedeniyle malûllük aylığından yararlanamaz.

ÖNEMLİ BİR HUSUS:  Sigortalıların sağlık hizmeti sunucularından alacakları maluliyete ilişkin raporlar, Kanuna göre malul sayılmaları için yeterli olmamaktadır. Sigortalının malul sayılabilmesi için, çalışma gücünün veya meslekte kazanma gücünün en düşük % 60’ını kaybettiğinin Kurum Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmesi gerekmektedir.

Kanundan da belirtildiği suretiyle çalışma gücünün en düşük %60 oranında kaybeden vatandaşlar emekli aylık maaşı almaktadırlar.

Bu maaşın bağlanabilmesi için aşağıda ki koşulları taşıyor olmanız gerekiyor

 1. 10 yıl süresince sigortalı olarak çalışmış olmak,
 2. Toplam olmak suretiyle 1.800 gün üstünden uzun vadeli sigorta primi ödemeniz bulunmalıdır,
 3. Maluliyetiniz sebebiyle çalıştığınız işe son verilmesi, görevinden ayrılması,
 4. Şayet kendi adınıza çalışıyor iseniz, GSS primleri dahil borcunuz olmaması,
 5. Sosyal Güvenlik Kurumuna emeklilik dilekçesi ile başvurmanız koşulları aranmaktadır.

Malulen Emekliye Ayrılanlara Bayram İkramiyesi

SGK hazırlamış olduğu broşür ve ikramiye tanıtım metninde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık maaş almaya hak kazanmış olan bütün emeklilerimize ikramiye ödeneceğini belirtmişlerdir. Ama bu ödeme emeklilerin kendilerine yüzde yüz olarak yapılırken diğerleri için farklılık gösteriyor. Sürekli İşgörmezlik durumu kanunu 25. maddesinde bildirildiğine bakılarak buna göre emeklilerin maaşları aşağıda ki esaslara bakılarak hesaplanacak.

Emekli Bayram İkramiyesi Hesaplama

Ödemeler iş görmezlik ya da meslek hastalığının oranına bakılarak yapılacak. Şu demek oluyor ki kanun gereğince emeklilik için en düşük %60 oranında rapor almak gerektiğinden bireyin oranına bakılarak ödeme yapılacak.Kişi %70 oranında işgörmezlik raporu var ise 700 Türk lirası.

 1. %60 = 600 Türk lirası.
 2. %70 = 700 Türk lirası.
 3. %80 =800 Türk lirası.
 4. %90 = 900 Türk lirası.

miktarında bayram ikramiyesi alacaklar. Ödemelerde bunun haricinde masraf, vergi vb. kesintiler yapılmamaktadır. Ayrıca ikramiye olarak verilecek olan bu ücret hiçbir surette haczedilememektedir.

Kimler Bayram İkramiyesi Alacak?

 • SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklisi
 • Vazife ve harp malulü
 • Geçici köy  korucusu
 • Şampiyon olan sporcusu
 • Kıbrıs ve İstiklal savaşı gazisi
 • Şehit yakınları ve gazisi
 • Terörden zarar görmüş olan siviller ve bu bireylerin yakınlarına her sene, yılda 2 kere olmak suretiyle emekli ikramiyesi verilecektir.

Emeklilerin vefatları halinde ise ikramiyeden emeklinin hak sahipleri yararlanacak. Emeklilerin ikramiye tutarları aylık maaş aldıkları hesaplara yatırılacak. 2021 senesinde da her emekli hisseleri oranında hükumet tarafınca verilecek olan ikramiyelerden faydalanma hakkına sahip olacak.

2021 Ramazan bayramından önce ödenecek olan bayram ikramiyeleri Nisan ayında yapılacağı açıklanmıştır. Emekli ikramiyeleri Sosyal Güvenlik Kurumu tahsis numarasına 17, 18, 19 olan kişiler için 7 Nisan, 20, 21, 22 olan kişiler için 8 Nisan, 23, 24 olan kişiler için 9 Nisan, 25, 26 olan kişiler için 10 Nisan’da ödenecek. Ayrıca 4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olan kişilere ise 11 Nisan’da ödenecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu