Banka

Maaş Haczi Sırasında Bulunan Bankanın Maaş Hesabına Bloke Koyması

Maaş haczi sırasında bulunan bankanın maaş hesabına bloke koyması mümkün olmakla beraber, borçlu tarafın dava açması durumunda koyulan blokenin kaldırılması yönünde karar çıkabilmektedir. Üzerinde zaten haciz bulunan maaş için ikinci bir haciz çıkarılamaz, bankalar bunu bildiği için haciz sıralarını beklerken bloke koymayı tarcih ederler. Bu duruma göre  hacizli maaş hesabına bloke koyulması kanunen uygulanabilecek bir işlemdir. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu içerisinde belirtildiği üzere maaş hesaplarına devlet kurumlarının alacakları ve nafaka borçları dışında haciz konulması mümkün değildir.  Bankalar tarafından maaş hesabına haciz konulması ancak müşteri ile yapılan sözleşme doğrultusunda gerçekleştirilebilir.

Bankalar Hacizli Maaş Hesabı İçin İkinci Bir Haciz İşlemi Başlatabilir Mi?

hacizli maas hesabi ikinci haciz islemi

Bankaların üzerinde zaten haciz bulunan bir maaş hesabına, ikinci bir haciz başlatması mümkün değildir. Bankaların maaş hesabına haciz koyabilmesi için öncelikle banka müşterisinin kredi talebinde bulunurken maaşını teminat olarak sunması gerekmektedir. Kredi çekecek kişi tarafından maaş teminat olarak gösterilmediyse bankalar hiçbir suretle maaş hesabına haciz koyamaz. Maaşın teminat olduğu durumlarda ise maaş hesabı üzerinde zaten bir haciz varsa, banka haciz işlemi başlatmak için ilk haczin bitmesini beklemek zorundadır. Haciz işlemi için sıraya giren banka ilk haciz işlemin kaldırılması durumunda maaş üzerinde haciz başlatmak için ilgili mahkemeye başvuru yapabilir. Başvurunun gerçekleşmesi için müşterinin kredi alma sürecinde maaşını teminat olarak gösterdiğine dair kanıt niteliğinde belgenin sunulması gereklidir.

Bankaların Hacizli Maaş Hesabına Bloke Koyması Mümkün Müdür?

Bankaların hacizli maaş hesabına engel koymaları, kanunen mümkündür. Banka avukatları üzerinde haciz olan bir maaş için ikinci bir haciz kararının çıkarılamayacağını bildikleri için, bankalar bloke koyma işlemine yönelirler. Üzerinde haciz olan maaş hesabının 1/4’ü haciz borcunun kapatılması için maaştan kesilmektedir. Haciz durumunda maaş hesabının 1/4’ünden daha fazlasına el koyulamayacağı ilgili kanun tarafından açıkça belirtilmiştir. Bankanın bu şekilde işlem gören maaşa haciz koyması durumunda borçlu kişi maaşının kesilmeyen kısmını da kullanamaz. Borçlu konumundaki kişi hacizli maaş hesabına bloke koyulması durumunda mahkemeye başvurabilir ve itiraz edebilir.

Bankaların Hacizli Maaş Hesabına Bloke Koyması Durumunda Borçlu Kişi Ne Yapabilir?

bankalarin hacizli maas hesabina blokesi

Bankaların hacizli maaş hesabına bloke koyması, borçlu kişinin maaşından hiçbir suretle faydalanamaması anlamına gelmektedir. Banka bloke işlemiyle borcu tahsil edemez ancak borçlunun maaşı kullanmasına engel olur. Bu durumda borçlu kişi hayatını idame ettiremeyebilir. Borçlu kişi zaten haciz işleminde olan maaş hesabına koyulan blokeyi kaldırmak için mahkemeye başvuru yapabilir. Mahkeme borçlunun finansal durumunun inceler ve hacizli maaş hesabına bloke koyulması sonucu hayatını idame ettiremediği yönünde bir sonuç alınırsa, blokenin kaldırılmasına karar verir. Bu durumda banka mevcut blokeyi kaldırır ve haciz sırasının gelmesini bekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu