Sgk - Ssk - Bağkur

Kurban Bayramı Emekli İkramiyesi Ne Zaman Ödenecek?

2020 senesinde bütün emeklilere 1.000 Türk lirası. tutarında emekli ikramiyesi yatırılacağını bildirdi. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve başka bankalardan aylık maaş alan emeklilerin ikramiyeleri bayramasında hesaplarına yatırıldı. Malulen emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, ölüm aylık maaşı alanlar, ramazan ve kurban bayramlarında ödemelerini alabilmektedirler. Peki Kurban bayramı 2020 senesi emekli bayram ikramiyeleri ne zaman yatırılacak?  Ayrıntılar haberimizde.

1000 Türk lirası Emekli İkramiyesi Nisan ‘da Ödenecek

2020 senesinde emeklilere ödenecek olan Ramazan Bayramı ikramiyesi miktarı netleşti. 1000 Türk lirası olarak belirtilen ikramiye emeklilere Nisan ayında verilecek. Kurban bayramı ikramiye ödeme tarihi ileri ki günlerde açıklanacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tahsis numarasına göre ödenecek olan emekli ikramiyeler

17, 18, 19 olan kişiler için 7 Nisan,

20, 21, 22 olan kişiler için 8 Nisan,

23, 24 olan kişiler için 9 Nisan,

25, 26 olan kişiler için 10 Nisan’da,

4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) göre olan kişilere ise 11 Nisan’da ödenecek.

2020 Kurban Bayramı Ne Zaman?

 • Kurban Bayramı Arifesi 30 Temmuz 2020
 • Kurban Bayramı 1.gün 31 Temmuz 2020
 • Kurban Bayramı 2.gün 1 Ağustos
 • Kurban Bayramı 3.gün 2 Ağustos 2020
 • Kurban Bayramı 4.gün 3 Ağustos 2020

 

Kurban İkramiyesi Kimlere Verilecek?

Sosyal Güvenlik Kurumunca yayınlanan metne bakılırsa kanuni olarak emekli maaşı almaya hakkı olan her kişiye ikramiye promosyon ödemesi yapılacak. Emeklilik aşamasında olan, belgeleri teslim etmiş ancak daha emekli olmamış olan emekliler bayram ikramiyesinden yararlanamayacak. Maddeler halinde kimlere ikramiye ödeneceğini saymak gerekir ise;

 • Emekli aylığı alan kişiler,
 • Şehit yakınları kişiler,
 • Vazifeleri gereğince malül aylığı alan yurttaş,
 • Gazi yurttaşlarımız..
 • Ölüm aylığı almakta olan kişiler,
 • Şampiyon olmuş sporcuları,
 • Güvenlik korucusu kişiler (Geçici köy korucusu)
 • İş görmezlik sebebiyle maaş alanlar,
 • Muharip gazileri,
 • Ölüm geliri alan kişiler,
 • Terör sebebiyle zarar görmüş olan vatandaşlar

Şayet ikramiye haricinde paraya ihtiyacınız var ise bankalara müracaat yaparak emekli kredisi çekebilirsiniz.

Kaç Para İkramiye Ödenecek?

Bayram ikramiyesi bütün emeklilerimize 1,000 Türk lirası. olarak ödenmektedir. Ama vefat etmiş olan yakının aylıklarını alanlar için ödenen ikramiye ücretleri azdır. Bu emekli maaşı hesaplamasında da aynı olmaktadır. Hesaplama şu esaslara bakılarak yapılmaktadır.

 1. Eşi ölen kişi eşinin maaşını alıyor ise %50 şu demek oluyor ki 500 Türk lirası. ikramiye alacaktır.
 2. Hayatını kaybeden annesinin ya da babasının emekli maaşını alan çocuklar %25 oranında yararlanacaklar şu demek oluyor ki 250 Türk lirası. alacaklardır.
 3. Bu ödemeler dul ve yetim aylığı olarak adlandırılır ve yurttaşlarımız maaştan ne kadar hisseleri var ise, kurban bayramında da bu oranda ikramiye alabileceklerdir.
 4. Kaza sebebiyle maaş ödenen yurttaşlarımız ise kaza sonucunda ki mağduriyet derecesine bakılarak maaş aldıklarından yine bu oranlarda ödeme alacaklar.

2 Aylık Maaş Birden Alan Emeklilerin Bayram İkramiyesi Hesaplama

Eğer yurttaşlarımız 2 maaş birden alıyor ise, ödenecek promosyon en yüksek olan tek ödeme üstünden hesaplanmaktadır. Mesela;

Yurttaş hem vefat eden eşi sebebiyle %50 aylık maaş ve başka bir emeklilik sebebiyle %25 aylık maaş alıyor ise, bu hesaplama da yüksek olan şu demek oluyor ki %50 olan hesaplama esas alınacak ve emeklimize 500 Türk lirası. ikramiye ödenecektir. Aynı şekilde yurttaş geçirmiş olduğu iş kazası sebebiyle maaş bağlanmış ise, bu defa hangisinin oranı daha yüksek ise ona göre parasını alacak.

Paraların yatacağı tarihte sağ olan ancak ikramiyesini almadan vefat eden yurttaşların paraları ise hak sahibi olan kişilere verilebilecek.

Yetim Aylığı ve Dul Aylığı Alanların Emekli İkramiyeleri

Ramazan Bayramı itibari ile hesaplarında 1000 Türk lirası göremeyen vatandaşlardan tepki yağdı. Burada dikkat edilecek nokta emekli aylık maaşı alanlara tam olarak 1000 Türk lirası verileceğidir. Ancak emeklilik haricinde herhangi bir sebepten ötürü başkalarının aylıklarını alanlara ikramiye hisseleri oranında ödenecektir. Vefat eden emeklinin aylık maaşı %50 eşe, %25 çocuklara ödeniyor ise, bu aylık maaş sebebiyle 500 Türk lirası. eşe, 250 Türk lirası. ise çocuklara ödeme yapılacaktır.

Malulen Emeklilere Bayram İkramiyesi Ödemeleri

(Yurttaşların emekli) bu kimselere geçirmiş olduğunuz meslek hastalığı ya da iş kazası için ödeme yapılmıştır. Tercih vatandaşın %40 idi özrü var ise kişiye 400 Türk lirası. emekli ikramiyesi ödenecektir. İkramiye ücreti maaştan elde edilmiş hisse vardır.

Ramazan ve Kurban bayramlarında emeklilere 1000 ‘er Türk lirası emekli ikramiyesi yatırılıyor. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının oğlu hanesine bakılarak ilan edilen günlerde yapılıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu