Kredi

Kredi Notu E-Devlet Üzerinden Ücretsiz Sorgulama

Kredi notunun e-devlet üzerinden ücretsiz olarak sorgulanması artık mümkün olabilmektedir. E-devlet üzerinden yapılacak olan kredi notu sorgulamasında kişinin sadece kredi notu değil, risk raporunun tamamı görüntülenmektedir. Kredi notu risk raporu içindeki kısımlardan biri olmakla beraber, e-devlet üzerinden yapılan sorgulamada kredi notu ayda yalnızca 1 defa görülebilmektedir. E-devlet üzerinden kredi sorgulama işlemi birçok vatandaş için kolaylıklar yaratmaktadır.

E-Devlet Kredi Sorgulama Nasıl Yapılmaktadır?

e devlet kredi sorgulama

E-devlet üzerinden kredi sorgulaması yapmak için site üzerideki aşamalardan tek tek geçmek gerekmektedir. E-devlet üzerinden kredi sorgulama işlemini T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi olan her vatandaş yapabilmektedir. E-devlette kredi sorgulamak için şu aşamaların tamamlanması gerekmektedir.

  • T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılır.
  • Arama kısmına findeks kredi notu sorgulama yazılması gerekir.
  • Risk Merkezi Raporu başvurusu seç
  • Ekrandaki başvuru linki tıklanır.
  • Başvurunun onaylanması sonucu kredi notu öğrenilir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Sorgulama Ücretlsiz Midir?

E-devlet üzerinden sunulan kredi notu sorgulama işlemi ücretsizdir. Ancak kredi notu sorgulamasının ücretsiz olması ayda 1 defa yapılması durumunda mümkündür. E-devlet üzerinden kredi sorgulaması ayda sadece 1 kez yapılabilmektedir. Normal şartlarda kredi notu sorgulama ücretli bir uygulama olup bu ücret 7 TL ile 12 TL arasında değişebilmektedir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Uygulaması Neden Başlamıştır?

e devlet kredi notu

E-devlet üzerinden kredi notu sorgulama uygulamasının başlaması son dönemde vatandaşların bankacılık işlemlerinin artmasına ve kredi notu sorgulamanın yaygın bir işlem haline gelmesine bağlı olarak ortaya çıkmıştır. Kredi notu sorgulamanın aktif olarak uygulanan bir işlem haline gelmesi, e-devlet üzerinden sorgulamayı olanaklı kılmıştır.

E-devlet üzerinden kredi sorgulamasının yapılamasının sebeplerinden biri de bankaları faiz oranlarını kredi notuna göre belirlemeye başlamasıyla ilgilidir. Faiz oranlarının kredi notuna göre belirlenmesi özellikle kredi çekmek isteyen vatandaşlar için kredi notunu daha önemli bir hale gelmiştir. Devlet vatandaşların birçok konuda bilgi edinmesine yönelik hizmet verdiği gibi e-devlet üzeriden kredi sorgulaması yapılması için de olanak yaratmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu