Banka

Kredi Kartını Nakite Çevirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartını nakit paraya çevirme işlemi kredi kartı kullanıcıları tarafından paranın dijital ortamdan alınıp nakit olarak kullanılmasını sağlama işlemidir. Kredi kartını nakite çevirme için birkaç yol mevcuttur. Bu yollar sayesinde kredi kartları nakit olarak da kullanılabilecektir.

Kredi Kartını Nakite Çevirme

kredi karti nakite cevirme

Kredi kartını nakite çevirme yolları çeşitlenmektedir. Birçok kredi kartı kullanıcısı için nakite ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gibi durumlarda kredi kartı limiti nakit paraya çevrilebilir. Nakit para olarak yararlanılabilir. Ancak kredi kartını nakite çevirmek ya da nakit para çekmek ATM ya da şubeler aracılığı ile mümkün değildir. Bunun için başka yöntemler devreye girebilir. Bu yöntemler sayesinde nakit para ihtiyacı karşılanmış olacaktır.

Alışveriş Siteleri Aracılığı ile Kredi Kartını Nakite Çevirme

Online alışveriş siteleri ile kredi kartını nakite çevirmenin yolu oldukça kolaydır. Tek olması gereken temel bilgisayar kullanımıdır. İlk adım olarak internet üzerinden ticaret sitelerine üye olunmalı ve online olarak alışveriş yapılması bilinmelidir. Bu işlemlerden sonra ise en az komisyon alan e-ticaret sitesine ulaşılmalıdır. Daha sonra ise bir ticaret sitesi satın almalısınız. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Site kendinize ait olmalıdır. Ancak iki hesap açmalısınız.
 • Açtığınız hesabın birine hayali ürünleri listeleyin.
 • Listelemiş olduğunuz ürünleri açtığınız diğer hesap üzerinden satın alın.
 • Ürünleri aldıktan sonra onay vermeniz gerekmektedir.
 • Bu işlemden sonra yaklaşık 1 ya da 2 gün sonra hesabınıza yatırılacaktır.

Kredi Kartını Kuyumcular Aracılığı ile Nakite Çevirmek

Kuyumcular aracılığı ile kredi kartını nakit paraya çevirme işlemi birçok kart kullanıcısı tarafından yapılmaktadır. Nakite çevirme işlemini diğer yöntemlere oranla daha çok kuyumcular yapar. Örneğin: çarşıda vitrinde altın olmayan kuyumculara denk gelmişsinizdir. Bu kuyumcular daha çok bu tür işlerle uğraşmaktadır. Tüm iller ve ilçelerde bu işlemleri yapan kuyumcular mevcuttur. Ancak bu tür işlemler yasal değildir. Bu tür durumlarda kuyumcular farklı isimler altında çalışırlar. Kredi kartını kuyumcular aracılığı ile nakite de çevirmek mümkün. Taksit olarak almak da mümkün. Üstelik komisyon ücretleri de düşüktür. Komisyon ücretleri en fazla % 2,5’tur.

Başkasının Yaptığı Alışveriş ile Kredi Kartını Nakite Çevirme İşlemi

Başkası tarafından yapılan alışveriş ile kredi kartını nakite çevirme işlemi için ilk olarak yakınınız olan biri tarafından yapılan alışveriş için sizlerin kredi kartını kullanmanızı istemenizdir. Bu sayede siz başkasının alışveriş masrafını öderken başkası da sizin nakit ihtiyacını karşılayabilir. Bu sayede kredi kartını nakite çevirme işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Kartı verdiğiniz kişinin ya da alışverişini yaptığınız kişinin güvenilir olmasına da dikkat etmelisiniz.

Cep Telefonu Satın Alma Yolu ile Kredi Kartını Nakite Çevirmek

Telefon satın alınarak kredi kartını nakite çevirme işlemi uzun zaman alabilir. Ancak nakit talebini karşılamada işe yarayabilmektedir. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Bir telefoncuya uğrayıp kredi kartı üzerinden telefon almak istediğinizi talep etmektir.
 • Alacağınız cep telefonunu kredi kartı üzerinden taksitli olarak da alma imkanınız mevcuttur.
 • Alacağınız telefonun fiyatının nakit ihtiyacınızı karşılayacak şekilde bir paraya denk gelmesine de dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca telefon fiyatları ve modelleri de araştırılarak telefon satın alma işlemi gerçekleştirilmelidir.
 • Daha sonra ise bir online siteye satılık olarak ilan adı altında koyabilirsiniz.
 • Önemli bir nokta var ki o da telefona ait olan ambalaja faturaya dikkat edilmesi gerekir. Bunların kaybolmaması telefon değeri için önemlidir.
 • Satılan cep telefonu karşılığında nakit para alma talebiniz karşılanabilir.

Pos Cihazları İle Kredi Kartını Nakite Çevirmek

pos cihazi ile kredi kartini nakite cevirmek

Fiziki ve sanal POS cihazları ile kredi kartını nakite çevirme işlemi kredi kartına yönelik nakit para elde etmede başvurulan bir yöntemdir. POS cihazının fiziki ya da sanal olması fark etmez. Burada bir yakın tanıdığa sahip olmak avantaj sağlar. Yakın birinin POS cihazı üzerinden işlem yapılara nakite çevrilebilir. Ancak bu tür işlemler yapılırken bir miktar komisyon ödenir. Bu komisyon tutarı cüzi bir parayı içermektedir. POS cihazı sahibi kestiği komisyon sonucu nakit olarak ödemeleri tarafınıza yapar. POS cihazi ile yapılan işlemlerde dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Çekim yapılırken verilen kesim fişi saklanmalıdır. Çekim sonunda hata oluştuğu taktirde nakit çekimler fişlerler birlikte bankadan da yapılabilir. POS cihazını kullanan esnaf tarafından yapılan anlaşmalı banka aracılığı ile nakit ödeme bankadan da temin edilebilir.

Kredi Kartına Yönelik Nakit Avans Limitini Nakite Çevirme

Kredi kartı nakit avans özelliği ile limiti nakite çevirme işlemini faiz ödemeden nakite çevirmek mümkün. Avans limiti üzerinden nakit çekmenin özellikleri şu şekildedir;

 • Kredi kartını nakite çevirme işlemlerinde bankaların nakit avans kampanyalarını takip etmek gerekir.
 • 1.000 TL’ye kadar nakit avans çekmede faiz uygulanmaz.
 • 1.000 TL ve üzerinde yapılan çekimlerde ise faiz uygulaması % 1.25’i geçmeyecek şekilde uygulanır. Tüm çekimler bankamatiklerden sağlanabilir.
 • Çekimlerde uygulanan faiz oranları çekim miktarına göre artış göstereceği için fazla nakit avans çekilmemesine de dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu