Banka

Kredi Kartı Temassız Ödeme Açma Kapama Nasıl Yapılır?

Temassız kredi kartı ile ödeme açma kapama kredi kartlarına yönelik şifre olmaksızın alışveriş yapma imkanı sağlayan bir uygulama sunar. Kredi kartı temassız ödeme ile şifreye gerek duyulmadan kredi kartını kullanmak ve alışveriş yapmak mümkündür.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Nasıl Açılır?

kredi karti temassiz ozelligi

Temassız kredi kartı özelliğini açma ilk olarak kredi kartını müşterilerine veren bankalar aracılığı ile sorularak başlatılır. Bu noktada kredi kartı kullanıcıları kredi kartlarını alma aşamasında temassız özelliği aktif ederek alabilirler. Ancak temas özelliği kapalı olan kredi kartlarını açtırmak için ise müşteri hizmetleri ya da mobil internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmek mümkün. Kredi kartını çağrı merkezi üzerinden temassız özelliğe açma sadece birkaç dakika sürmektedir.

Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

Temassız kredi kartı özelliği kapatma  işlemi ile daha sonradan uğraşmak istemeyenler için kredi kartı alım aşamasında temassız özelliği kapatmayı aktif hale getirebilirsiniz. Kredi kartını aldıktan sonra temassız özelliğe kapatmak istenirse kredi kartının bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetleri aranarak bu işlem gerçekleştirilebilir. Bazı bankalar ise temassız kredi kartı için dilekçe istemekteler.  Bu tür prosedürler kredi sözleşmesi etrafında uygulanır. Bu kapsamda en yakın banka şubesine gidilip dilekçe verilerek kredi kartına yönelik temassız özelliği kapatma işlemi uygulanabilir.

Temassız Ödemenin Avantajları

Temassız özellikli kredi kartı ile ödemenin avantajları günümüzde kullanıcılarına yönelik birçok kolaylık sunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Temassız ödeme ile kredi kartına yönelik unutma ya da kaybetme riski azalır.
  • Temassız özellik güvenli bir ödeme yöntemidir.
  • Temassız kartlarda bilgilerin çalınması ya da kopyalanması söz konusu değildir.
  • Temassız ödemenin sağladığı diğer avantaj hijyendir. Birçok para insan elinden çıktığı için mikrop taşır. Temassız kartlarla bu tür hijyen sorunu yaşanmaz.
  • Kredi kartı temassız ödeme ile işlem anında ve kısa sürer. Vakit almaz. Ödeme noktalarında uzun süre bekleme sorunu yaşanmaz.

Temassız Ödeme Yapma

Kredi kartı temassız ödeme özelliği bulunan bütün kartlarda ses dalgası şekline benzeyen dört çizginin bulunduğu bir sembol yer alır. Bu sembol Wi-fi’yi andırır. Kredi kartı temassız özelliğini kullanmak için kartının üzerindeki sembolün POS cihazına yaklaştırılması gerekir. Sonrasında ise ödeme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Temassız ödeme, kredi kartında yer alan çipe bağlı bir anten ile POS cihazına bağlı olan okuyucunu birbirini tanıması sonucu işlem tamamlanmış olur.

Mobil Temassız Ödeme Yapmak

mobil temassiz odeme

Mobil ödeme ile temassız ödeme gerçekleştirme işlemi dijital ortama bağlı okuyucular aracılığı ile yapılır. Mobil olarak temassız ödeme yapabilmek için şunlar uygulanmalıdır;

  • İşlemin uygulanacağı mobil telefonun android işletim sistemi olmalıdır. NFC özelliği bulunmalıdır.
  • Kullanılan bankanın mobil uygulaması android telefona indirilmelidir.
  • T.C. kimlik numarası ve şifre ile ya da kayıtlı olunan hesap ile giriş yapılmalıdır.
  • Mobil uygulama içinde “ödemeler” kısmına giriş yapılmalı ve “mobil ödeme” seçeneği aktif hale getirilmelidir. Bu işlem sonucunda kart kullanıcıları telefonları ile POS cihazından ödeme işlemini gerçekleştirebilir.

Bankalara Göre Temassız Özelliği Uygulaması

Bankalara göre temassız kredi kartı açma ve kapama özellikleri mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu