Genel

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir?

Kredi Kartı temassız ödeme, ödeme aracı yani kredi kartı vb. ile ödeme yapılacak olan POS cihazı arasında doğrudan temas olmadan yani kartın cihaza takılmasına gerek kalmadan yapılan ödeme işlemidir.

Hızla değişen ve gelişen günümüz dünyasında teknolojinin istikrarlı ilerleyişi hayatımızın her alanına bir şekilde dokunmakta. Teknolojinin hayatımıza yaptığı dokunuşlardan en önemlisinden biri de nakit paralar yerine banka kartlarının kullanımı olmuştu. Daha sonra insanların ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan talepler ve bankaların bu taleplere cevap niteliğinde geliştirdikleri hizmetler para ile etkileşimimizi kolaylaştırmaya devam etti. Kredi kartları hem birçok iş sahibi insanın hem de bireysel ihtiyaç sahiplerinin yüzlerini güldürürken şimdi de özellikle son zamanlarda hayatımızın her alanını etkileyen Koronavirüs (Covid-19) sayesinde kredi kartı temassız ödeme işlemlerinin önemini kavramış bulunmaktayız.

Temassız Ödeme Avantajları

temassiz odeme avantajlari

Temassız ödeme sisteminin avantajları çeşitli olmakla beraber, bazı avantajları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Bu durumdan en çok faydalanan kişiler çalışanlar oldu. Kasa önünde yaşanan kalabalıklar, belki de huzursuz iletişimler temassız ödeme sistemi sayesinde ciddi derecede azaldı ve hem müşteri memnuniyetini arttırdı hem de çalışanların üstündeki yükü büyük ölçüde kaldırdı.
  • Temassız ödeme hızlı ve kontrollü bir yöntem. Kartınızı başka birine teslim etmiyor olmak size hem o anki endişeden, kartınızı unutma veya kaybetme ihtimalinden hem de zaman kaybından kurtarıyor.
  • Bankaların temassız ödeme limit sınırları bulunduğu için, kartınız kaybolduğu ya da çalındığı takdirde bile üst üste yapılacak olan temassız ödeme işlemlerine karşı size korur.
  • Özellikle son zamanlarda karşımıza çıkan koronavirüs sayesinde hijyen noktasında çalışanından müşterisine kadar herkesin hassasiyeti eskiye oranla en az iki katına çıkmış durumda. Bu noktada temassız ödeme bizler için bulunmaz bir nimet, herhangi bir temasta bulunmadan, bir yere dokunmadan, kartımızı başka birine teslim etmeden işlemimizi hızlıca ve kolayca halledebiliyoruz.

Temassız Ödeme Limiti

Temassız ödeme işlemlerinde limit vardır ve temassız ödeme limiti genelde kartların sahibinden başka birinin eline geçme halinde ekstra bir harcama yapılmasını engellemek ve kart sahibini korumak amacıyla belirlenir. Belirli bir ücrete kadar şifresiz bir şekilde temassız ödeme yapılabilirken belirlenen limitten sonrasında harcama yapan kişiden kullandığı karta bağlı telefon numarasına gelen bir şifre talep edilir. Son zamanlarda yaşadığımız koronavirüs sebebi ile temassız ödeme işlemi artık herkesin kullanmak istediği ve eskiye oranla çok daha fazla önemsemeye başladığı bir sistem oldu. Bu doğrultuda oldukça artan ve yoğunlaşan talep üzerine eskiden 50 TL, 90 TL olan temassız ödeme limitinde şifresiz işlem limiti 250 TL’ye yükseldi.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

temassiz odeme nasil yapilir

Kredi kartı temassız ödeme işleminin yapılması için kullanılan kredi kartında temassız ödeme özelliği bulunması gerekir. Ses dalgasına benzeyen çizgili bir sembol, kartta temassız ödeme özelliği bulunduğunu belirtir. Temassız ödeme özelliğini kullanabilmek için kartın en az 4 cm kadar pos cihazına yaklaştırılmış olması gerekir.

Mobil telefon üzerinden temassız özellikli POS cihazları aracılığı ile de ödeme yapılabilir. Bu ödeme türünü yapabilmek için kullanılan telefonun android işletim sistemine ve NFC özelliğine sahip olması gerekir. Bankanın mobil uygulaması telefona indirilip giriş yapıldıktan sonra Ödemeler kısmından Mobil Ödeme seçeneği aktif hale getirilir. Bu işlemlerden sonra mobil temassız ödeme işlemlerinizi gönül rahatlığıyla yapmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu