Kredi

Kredi Kartı Risk Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bankaların kişilere sunmuş olduğu en yararlı hizmetlerden bir tanesi de kredi kartlarıdır. Ticari yada bireysel amaçla kullanılan kredi kartları bilgili kullanıldığı halde büyük avantajlar sağlar.

Devamlı olarak geliştirilen kredi kartları her geçen gün daha kazançlı olmaktadır. Yoğun bir şekilde rekabet içinde olan bankalar promosyon, puan, taksitlendirme ve taksit atlatma şeklinde uygulamalar çıkarmakta ve geliştirmektedirler.

 

Böylece bankalar alıcı portföyünü geliştiriyor. Kimseler de arz edilen bu hizmetlerden bütçelerinin uygunluğu müddetince faydalanıyorlar.

 

Kredi Kartı Kullanım Oranları

Vatanımızda kredi kartı kullanım oranları oldukça yüksektir. Son dönemlerde meydana getirilen iyileştirmelerle öğrenciler de kendi adlarına kredi kartı çıkarabiliyorlar. Toplamda verilere bakıldığında kimse başına 2 kredi kartı düşmektedir. Bu, oldukça yüksek bir orandır.

Kredi Kartıyla Sorunlu Alıcı Oranı Doğru Orantılı

Kredi kartı kullanım oranı arttıkça sorunlu olan alıcı oranı da artıyor. Bankaları negatif etkileyen sorunlu alıcılara karşı alınan tedbirler artmaktadır. Ve bununla beraber bankaların sunmuş olduğu kredi kartlarından yararlanmak için bir takım kriterlere sahip olmak gerekmektedir.

Bu kriterlerin başlangıcında da kredi kartı tehlike sorgulaması sonucunun iyi değerlerle analizlenmesi gerekmektedir ve pozitif bir rapora sahip olmak geliyor.

 

Kredi Kartı Tehlike Raporu Nedir?

Kredi kartı tehlike sorgulaması Merkez Bankası tarafınca yapılmaktadır. Ve sonrasında da Türkiye Bankalar Birliği Tehlike Merkezi’ ne gönderilen bir değerlendirmedir. Kredi kartı tehlike sorgulaması kredi kullanımlarının her türlü davranışları değerlendiriliyor.

Mühim!  Yitik Kredi Kartı İçin Yenileme Tutarı Alınır mı?

Kredi kartı tehlike raporu bizlere son 10 yıl içindeki kredi kartı kullanımları, geri ödeme tabloları, sahip oldukları toplamda kart limitleri ve bu değerlendirmedeki var olan tehlike durumları şeklinde verilerin değerlendirmesi yer ediniyor.

Bankalara Tehlike Raporu Referansı

Kredi kartı kullanımlarındaki başarılar bireylerin tehlike raporlamasını da çıkan puan ile ölçülmektedir. Bu puanlar bankalar için referans oluşturmaktadır.

Bireylerin kredi kartı yararlanmak için uygunluğuna da ne kadar limitlere kadar kart kullanımına sahip olabilecekleri ilişkin bankalara bilgilendirmeler yapılıyor.

Bankalara meydana getirilen kredi kartı başvurusuyla beraber; T.C. numarası aracılığı ile bireylerin Bankalar Birliği Tehlike Merkezi’nde bulunan bilgilerine erişim sağlanıyor.

Kredi Kartı Tehlike Sorgulamasını Hepimiz Görüntüleyebilir

Önceleri yalnızca bankalar tarafınca meydana getirilen, gizlice tutulan ve alıcı ile bile paylaşılmayan kredi kartı tehlike sorgulamaları bundan sonra herkesçe incelenebilmektedir.

Meydana getirilen son düzenlemeler ile bundan sonra müşteriler de bu işlemleri yapılabiliyor. Dilediği bütün dönemlerde kimseler kredi kartı tehlike sorgulamalarını yaptırıp kendilerine ilişkin puanlamayı öğrenebiliyorlar ve buna bağlı olarak değerlendirmelerini kendileri yapabilir.

Kredi kartı tehlike sorgulaması sonucunda çıkan puanlamalarla, yapılacak olan kredi kartı başvurularınız için sıhhatli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Mühim!  Hangi Bankanın Kredi Kartı Daha Kazançlı?

Kredi Kartı Notunu Kendiniz Öğrenin

Kredi kartı tehlike puanlamasını bilen kimseler, kredi kartı taleplerinin pozitif cevaplar alabilmesi için, belli bir zaman süresince puan yükseltme yapabilir. Uygun puana ulaştığında de başvurusunu yapabilir.

Böylece yapmış olduğu müraacatlar geri çevrilmez. Bireylerin kredi kartı tehlike sorgulamaları tehlike merkezi tarafınca yapılıyor ve Bankalar Birliği üyesi olan bütün bankalar bu bilgilere erişebiliyor.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu