Banka

Kredi Kartı Online Alışverişe Açma Kapama Nasıl Yapılır?

Kredi kartını online alışverişlerde kullanmak için açtırma işlemi birçok bankada farklılık göstermekle beraber kapatma işlemi tüm bankalarda aynı şekilde gerçekleşmektedir. Kredi kartları kart sahibi kişilere online alışveriş özelliği kapalı olarak teslim edilmektedir. Kredi kartlarını online alışverişlerde kullanmak isteyen müşterilerin kullandıkları bankaya çeşitli yollardan ulaşarak kartlarını online alışverişe açtırma taleplerini bildirmeleri gerekmektedir. Kredi kartları alınırken de müşteri talepleri doğrultusunda online alışverişe açık olarak verilebilse de bankaların çoğu bu yöntemi tercih etmemektedir. Bu yüzden banka müşterilerin bankaya özel kanallar aracılığı ile online alışveriş taleplerini bildirmeleri gerekmektedir. Kredi kartını online alışverişe açma kapama işlemi çok eskiye dayanmamaktadır.

Kredi Kartını Online Alışverişe Açma Kapama İşlemi Ne Zaman Başlamıştır?

online alisveris kapama

Kredi kartını online alışverişe açma kapama işlemi, 2018 yılı itibariyle başlayan bir işlemdir. 2018 öncesinde kredi kartları online alışverişe otomatik olarak açıktı. İnternet bankacılığının ve online alışveriş imkanlarının genişlemesi birçok banka müşterisi için avantajlar yaratmakla beraber, çeşitli riskleri de taşımaktadır. Kredi kartlarının online alışverişe açık olması kart numarasının çalınması, kredi kartıyla sahibi dışındaki kişiler tarafından online alışveriş vb. işlemlerin yapılaması gibi riskler taşımaktadır.

2017 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kredi kartlarıyla yapılan online alışverişe dair söz konusu uygulamayı ortadan kaldırmış ve yeni uygulama düzenlemiştir. Bu yeni karara göre 2018 itibariyle kredi kartları online alışverişe açık olarak teslim edilmeyecek, müşterinin talebi doğrultusunda online alışverişe açılacak şekilde bir uygulamaya geçilmiştir. 2018 yılı şubat ayı itibariyle başlayan bu uygulama bünyesinde önceden verilen kartların online alışveriş özellikleri de kapatılmıştır. Önceden verilen kredi kartlarında sadece otomatik ödeme talimatı verilmiş olan fatura vb. ödemeler yapılabilmektedir. Bunun dışında online alışverişte kredi kartı kullanmak isteyen müşterilerin bankaya başvuru yapması gerekmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bünyesinde alınan karara göre kredi kartını online alışverişe açma kapama işlemleri ancak müşteri talebi doğrultusunda gerçekleştirilebilmektedir.

Kredi Kartını Online Alışverişe Açma İşlemi Hangi Yollardan Yapılabilir?

Kredi kartını online alışverişe açma kapama işlemleri, bankaların işleyişine göre farklılık göstermektedir. Bankalar kendi işleyiş ve politikalarına göre müşterilerine kredi kartlarını online alışverişe açma kapama işlemlerini gerçekleştirebilmesi için farklı kanallar sunmaktadır. Banka müşterileri kullandıkları bankanın şubesine giderek bu işlem için talepte bulunabilir. Bunun dışında teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ilerleyen internet bankacılığı ya da mobil bankacılığın kullanılması da mümkün olabilmektedir. Kredi kartını online alışverişe açma kapama için hangi kanalın kullanılmasının daha avantajlı olduğu müşterisi olunan bankaya göre değişmektedir. Bununla birlikte bankalardan kredi kartı online alışveriş açma işlemini gerçekleştirmek için genellikle SMS kanalı kullanılmaktadır. SMS yoluyla kredi kartını online ödemeye açma işleminin diğer kanallardan daha kısa sürüyor olması ve banka tarafından geri dönüşün dakikalar içinde yapılması müşterileri bu kanalı kullanmaya yönlendirmektedir.

İş Bankası Müşterileri Kredi Kartlarını Online İşleme Nasıl Açabilirler?

İş Bankası’ndan alınan kredi kartını online alışverişe açmak için kullanılabilecek en hızlı kanal SMS yoluyla açtırma seçeneğidir. İş Bankası kredi kartı sahibi kişilerin kartlarını online alışverişe açmak için 4402’ye SMS atmaları gerekmektedir. Atılan SMS’ de”SANALONAY” yazılması ayrıca online alışverişe açılması istenen kartın son 6 hanesinin belirtilmesi gerekmektedir. İş Bankası’ndan alınan kredi kartının online alışveriş özelliğini aktif etmek için atılan SMS’e en fazla 5 dakika içinde dönüş yapılmaktadır.

Ziraat Bankası Müşterileri Kredi Kartlarını Online Alışverişe Nasıl Açabilirler?

Ziraat Bankası müşterilerinin kredi kartlarını online alışverişe açmak için müşteri temsilcilerini aramaları gerekmektedir. Ziraat Bankası kredi kartlarının SMS yoluyla ya da internet bankacılığı üzerinden online alışverişe açtırılması mümkün değildir.

Garanti Bankası Kredi Kartlarını Online Alışverişe Açma Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası’ndan alınan kredi kartlarını online alışverişe açmak için SMS yolunun kullanılması gerekmektedir. Garanti Bankası kredi kartlarının online alışverişe açılması için 3340’a “ONAY” şeklinde SMS atılması gerekmektedir. Atılan SMS’de “ONAY” kelimesinden sonra kartın son 6 hanesi belirtilmelidir.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartını Online Alışverişe Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası kredi kartlarını online alışverişe açmak için SMS kanalı kullanılabileceği gibi müşteri hizmetleri de aranabilmektedir. Bununla beraber SMS yoluyla yapılan işlem daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Yapı Kredi Bankası kredi kartlarını online alışverişe açmak için 4944’e SMS atılması gerekmektedir. Atılan SMS’de “AÇIK” kelimesiyle beraber online alışverişe açtırılmak istenen kart numarasının tamamı belirtilmelidir.

QNB Finansbank Kredi Kartını Online Alışverişe Açma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

QNB Finansbank kredi kartlarını online alışverişe açtırmak için tüm işlemlerde olduğu gibi kullanılabilecek en güvenli yol QNB Finansbank’ın mobil uygulamasıdır. Tüm müşterilerin sahip olduğu mobil uygulamanın kullanılması tavsiye edilmekle beraber SMS yoluyla kredi kartlarını online alışverişe açma seçeneği de bulunmaktadır. SMS yoluyla kredi kartını online alışverişe açmak için “İNTERNET” kelimesiyle söz konusu kartın son 4 hanesinin 2273’e SMS atılaması gerekmektedir.

Denizbank Kredi Kartını Online İşlemlerde Kullanmak İçin Ne Yapılaması Gerekir?

Denizbank’tan alınan kredi kartlarını online alışverişe açma işlemi de SMS yoluyla yapılmaktadır. Denizbank tarafından verilen kartların bir tanesini online alışverişe açmak mümkün olduğu gibi tümünü aynı anda açmak da mümkündür. Denizbank’tan alınan tek bir kartın olduğu ve online alışverişe açtırılmak istendiği durumlarda “SANAL” kelimesiyle müşteri numarasının son 6 hanesinin SMS olarak 3280’e gönderilmesi gerekmektedir. Bunun yanında birden fazla Denizbank kredi kartı sahibi olan kişilerin ise kartların tümünü online alışverişe açtırmak için “HEPSİ” kelimesiyle beraber söz konusu kart numaralarının tümünü SMS olarak 3280’e göndermesi gerekmektedir.

Halkbank Kredi Kartlarını Online Ödemeye Açma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

halkbank online odeme acma

Halkbank kredi kartlarını online ödemeye açmak için geçerli olan tek yol SMS kanalıdır. Halkbank kredi kartlarını online alışverişe açmak için kredi kartının son 4 hanesi ile “ONAY” kelimesinin yazılarak 3404’e SMS atılması gerekmektedir.

Akbank Kredi Kartlarını Online Alışverişe Açma İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Akbank kredi kartlarının online alışverişe açılma işlemi de SMS yoluyla gerçekleştirilmektedir. Akbank sisteminde telefon numarası kayıtlı olan müşterilerin 8885’e “İNTERNET” yazarak mesaj göndermesi yeterlidir. Ancak Akbank müşterisi olduğu halde sistemde kayıtlı telefon numarası bulunmayan kişilerin SMS’e müşteri numaralarını da yazmaları gerekmektedir.

Kredi Kartını Online Alışverişe Kapatma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kredi kartlarını online alışverişe kapatma işlemi müşteri hizmetleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Bankaların kredi kartlarını online ödeme ve alışverişe açmak için farklı hizmet numaraları ve kanalları bulunmaktadır. Bununla beraber kredi kartlarını online alışverişe kapatma işlemi tüm bankalarda aynı şekilde gerçekleşmekte olup müşteri hizmetleri üzerinden yapılmaktadır. Kredi kartının online alışveriş özelliğini kapatmak isteyen kişilerin müşterisi oldukları bankanın müşteri hizmetlerini arayarak taleplerini belirtmeleri gerekmektedir. Kredi kartının online alışverişe kapatılması üzeinde, kart sahibine SMS olarak ya da mail yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır.

Kredi kartını online alışverişe açma kapama işlemlerinin 2018 itibariyle müşteri talebine yönelik yapılması, online alışverişlerde kartın çalınmasının ve kart sahibinin dolandırılmasının önüne geçmek için atılmış önmeli bir adım olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu