Banka

Kredi Kartı Limit Düşürme Yükseltme Nasıl Yapılır?

Kredi kartına yönelik limit düşürme yükseltme işlemi kredi kartı kullanıcılarının kartlarına yönelik belirlediği ya da belirlemek istediği limit oranını kapsar. Kredi kartı limit düşürme yükseltme işlemi birçok kart kullanıcısı tarafından kredi kartlarına uygulanmaktadır.

Kredi Kartı Limit Düşürme

kredi karti limit dusurme

Kredi kartına limit düşürme işlemi kredi kartı kullanıcılarına yönelik bir haktır. Limit artışından rahatsız olan birçok kullanıcı limit düşürme işlemini uygulamaktadır. Kredi kartı kullanıcıları tarafından talep edilen bu hak banka tarafından her zaman olumlu karşılanmaktadır. Kart harcamaları yüzünden mağdur olan yüzlerce ve binlerce tüketici mevcut. Daha fazla mağduriyet yaşamamaları adına limit düşürme işlemine gitmekteler.

Kredi Kartı Limitini Azaltmada İzlenecek Yollar

Kredi kartına yönelik limit düşürme yolları çeşitlenmektedir. Artık kartlara yönelik limit düşürme işlemleri de sözleşmelere eklenmiş durumda. Bu yüzden ilk olarak bu sözleşmelerin fes edilmesi gerekir. Fes etme durumu eskiye oranla kolaylaşmış bulunmakta. Talep edilen ve incelenen anda hesap hareketlerine göre limit düşürme gerçekleşebilir. “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu” yeni bir madde ekleyerek “limit azaltım” ibaresini ekledi. Bu ibare ile limit azaltma işlemi daha kolay bir şekilde tüketiciye hak olarak verilmiş durumdadır. Bu karar ile limit işlemi 7 gün içinde sonuç bulur.

Kredi Kartı Limit Azaltmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartı limit azaltmada izlenecek yollar içinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer sözleşme ile sıkıntı yaşanırsa başka yollar devreye girebilir. Sadece sözleşme ile değil başka yollar ile de limit azaltma yapılabilir. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Banka tarafından borç nedeni ile limit kısıtlama işlemi ertelenirse bankadan tüketici kredisi çekilerek borç kapatılabilir ve limit kısıtlanabilir.
 • Yapılandırma hizmeti uygulanabilir.
 • Vade sayısı 72 aya kadar uzatılabilir.
 • Kredi kartı limit düşürme işlemini kredi kartına tanımlanmış otomatik limit arttırma talebinin devreden çıkartılarak düşürülmesi sağlanabilir.
 • Müşteri temsilcisi ile anında limit düşürme işlemi gerçekleşebilir.
 • Müşteri kredi limit düşürülerek kredi limit artışı düşürülebilir.

Kredi Kartı Limit Yükseltme İşlemi

Kredi kartına yönelik limit yükseltme işlemi kredi kartı limiti düşük olan kullanıcılardan tarafından talep edilen bir durumdur. Limit sorunu yaşayanlar ve limit artışında bulunmak isteyenler kredi kartlarına yönelik limit artışlarını anında gerçekleştirebilir. Çünkü limit artırma talebi limit kısıtlama talebine göre bankalar tarafından daha fazla cazip görmektedir. Kredi kartı limit yükseltme işlemleri için mobil internet ortamından, müşteri hizmetleri ile ya da şubeye gidilerek halletmek mümkün.

Şube Aracılığı ile Kredi Kartı Limit Yükseltme İşlemi

Şubeye gidilerek kredi kartı limit yükseltme talebi birçok kredi kartı kullanıcısı tarafından talep edilmektedir. Ancak bunun için şu yollar izlenmelidir;

 • Kredi kartınızın bağlı olduğu en yakın şubeye gidilmelidir.
 • Talebiniz temsilciye iletilerek limit artış miktarı verilmelidir.
 • Ancak limit artışı yapılırken artışın kredi kartı miktarına zıt olmayacak şekilde oluşturulmasına dikkat edilmelidir.

Telefon Bankacılığı ile Kredi Kartı Limit Artışı

telefon bankaciligi ile kredi karti limit artisi

Müşteri hizmetleri ile kredi kartına yönelik limit artışı talebi diğer kanallara oranla daha kolay gerçekleşir. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Kredi kartının bağlı olduğu müşteri numarası aranmalıdır.
 • Kartlara ve kimliğe ait bildiler eksiksiz bir şekilde verilmelidir.

Talebe cevap birkaç gün içinde gelecektir.

Mobil Olarak Kredi Kartı Limit Artışı Sağlama

Dijital ortamda kredi kartı limit artışı değişikliği yapmak oldukça kolay. Mobil bankacılık hizmeti ile anında limit artışı sağlanabilir. Şunlar yapılmalıdır;

 • Bankanın mobil bankacılık uygulaması indirilmelidir.
 • Banka tarafından verilmiş olan müşteri numarası ve şifresi girilmelidir.
 • Artış limitini belirleyen oran girilip onay verilmelidir.

Kredi kartı limit düşürme yükseltme adı altında limitiniz en kısa süre yükselecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu