Birikim

Kredi Kartı İle Altın Alınır Mı?

Kredi kartı ile altın almak isteyenler için altın almak artık her ne kadar daha yaygın ve kolay olsa da konu kredi kartı olunca altın almak isteyen vatandaşların sorabilecekleri bazı sorular ve gözden geçirmesi gereken bazı unsurlar var.

Günümüz dünyasında nakit para kullanımının hızla azalması, normal şartlar altında büyük çoğunluğu nakit para ile ödenen alışverişlerin neredeyse tamamının kredi kartı ödeme yöntemi kullanılarak yapılmasına sebep olmuştur.  Ayrıca tüm dünyanın el birliğiyle üstesinden gelmeye çalıştığı koronavirüs (Covid-19) pandemisinin beraberinde getirdiği sosyal mesafe ve olabildiğince temastan kaçınma durumu oluşturması temassız ödeme yönteminin günümüzdeki en hakim ödeme yöntemi olmasını sağladı.  Öyle ki bu zor zamanlardaki en güvenilir yatırım aracı olan altın alımı bile önceki dönemlere kıyasla çoğunlukla kredi kartı ile yapılır oldu.

Kuyumcudan Kredi Kartı İle Altın Alınır Mı?

kuyumcudan kredi karti ile altin alinir mi

Yaygın bilinenin aksine kuyumculardan kredi kartı ile altın almak mümkündür.

》》  2021 Yılının En İyi 4 Antivirüs Programı (ÜCRETSİZ)

Altın Alırken Kredi Kartına Taksit Yapılıyor Mu?

BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu)’nun açıklaması ile altını kredi kartı ile taksitli almak isteyenlerin üstlerinden az da olsa yük kalktı.  Basılı ve külçe halinde olmayan kuyumlar için taksitler 4 ay iken, artık 12 aya çıkartıldı.  Taksitle altın satışı yapılmasına izin verildiği için kuyumculardan da kredi kartı ile taksitli bir şekilde altın alımı yapmak mümkün fakat kuyumcuların taksitlendirme işlemi için ekstra komisyon aldığı unutulmamalı.  Komisyon oranları her bankanın farklı olması ile beraber çok büyük oranlarda olmazlar.  Örnek vermek gerekirse Garanti Bankası’nın komisyon oranı %2’dir.

Altın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

altin alirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir

Altın alımı gibi önemli bir işlem gerçekleştirirken elbette karşımıza detaylıca düşünüp dikkat edilmesi gereken bazı noktalar çıkıyor.

Altın alımında dikkat edilmesi gereken unsurlar şöyle sıralanabilir:

  • Takı olarak altın alırken TSE (Türk Standartları Enstitüsü) belgesi aramalısınız.
  • Alınacak altının ayarına, imalatçı firmanın ya da aldığınız kuyumcunun patent damgasına bakmalısınız.
  • Altının gram fiyat ve ağırlığını öğrenip hesabınızı kendiniz de yapmalısınız.
  • Tasarruf amaçlı altın alırken ise Cumhuriyet altınlarını ya da 22 ayar, işçiliği az bilezik şeklindeki altınları öncelikli olarak seçmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu