Banka

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi kredi kartı kullanıcıları tarafından ödemede yaşanan zorluklar kapsamında hesap kesim tarihlerinde yapmak istedikleri değişimi kapsamaktadır. Kredi kartları için hesap kesim tarihi değiştirme işlemlerini birkaç adımda yapmak mümkün.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

kredi karti hesap kesim tarihi

Kredi kartları için hesap kesim tarihi değişikliği işlemini gerçekleştirerek kredi kartına yönelik ödeme gününü değiştirmek mümkün. Kredi kartı hesap kesim tahini, tüm hesap özetlerine yönelik tarihi kapsar. Son ödeme tarihleri ise kredi kartı hesap tarihinden sonraki son 10 günü içerir. Günümüzde birçok kredi kartı kullanıcısı mevcut. Bu kullanıcılar içerisinde borç ödeme günü nedeniyle ödemede zorluk yaşayan bireyler bulunmakta. Ödeme gerçekleşmediği taktirde banka tarafından karta yönelik bir takım işlem kısıtlaması konabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için kredi kartının düzenli günlerde ödenmesi gerekir. Ancak hesap kesim tarihlerinde sıkıntı yaşayan bireyler için ise hesap kesim tarihi değişikliği uygulanır. Şube, telefon ya da internet bankacılığı üzerinden bunu gerçekleştirmek mümkün.

Şubeler Aracılığı ile Hesap Kesim Tarihi Değişikliği

Şube vasıtası ile kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme için kredi kartınıza ait şubenize giderek değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Şubeden hesap kesimi yapılırken şunlara dikkat edilmelidir;

 • İlk olarak en yakın şubeye gidilerek talebin bildirilmesi gerekir.
 • Şubeye gitmeden önce hesap kesim tarihinden sonra ödeme işleminin gerçekleşmiş olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü borcu devam eden kredi kartları için hesap kesim tarihinde değişiklik yapma söz konusu değildir.
 • Hesap kesim tarihinde değişiklik yapılırken belirlenen günün ödemede sıkıntı yaşanmayacak şekilde belirlenmesine dikkat edilmelidir.
 • Hesap kesim tarihi değiştirme işlemi yapılırken eski hesap kesim tarihiyle yenisinin arasında uzun bir süre olmayacak şekilde (örneğin:25 gün) kesim tarihi ayarlanmalıdır.

İnternet Üzerinden Hesap Kesim Tarihi Değişikliği Yapma

İnternet ile hesap kesim tarihinde değişiklik yapma mobil ortamı kapsayan bir uygulamayı içerir. İnternet üzerinden dijital ortamda hesap kesim tarihi değişikliği yapmak için şu yol izlenmelidir;

 • Kartınızın bağlı olduğu bankanın mobil uygulanması indirilmelidir.
 • Mobil uygulamadan müşteri numarası ve şifresi yazılarak sisteme giriş yapılmalıdır.
 • Sitemde kredi kartları menüsüne ulaşılmalı ve hesap kesim tarihi değiştirme talebi iletilmelidir.

Telefon Bankacılığı ile Kredi Kartı Hesap Kesim Tarih Değişikliği Yapma

telefon bankaciligi ile hesap kesim tarihi

Müşteri hizmetleri ile kredi kartı hesap kesim tarihi değişikliği yapmak isteyenler, internet üzerinden ya da şubeye gitmeye gerek kalmadan telefon ile değişim işlemini gerçekleştirebilir. Telefon bankacılığı ile değişim yapmak isteyenler şu şekilde ilerleyebilir.

 • Kredi kartının ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri numarası aranmalıdır.
 • Arama işlemi yapılırken otomatik ortamdan çıkıp müşteri hizmetlerine ulaşılmasına dikkat edilmelidir.
 • Müşteri hizmetlerine bağlanıldığında kredi kartı hesap kesim tarihi değişikliği talebi iletilmelidir.
 • Müşteri temsilcisi tarafından tarafınıza yönelik güvenlik için birkaç soru sorulacaktır. Bunlar kredi kartı ve kimlik doğrulatma için sorulan soruları kapsar.
 • Müşteri hizmetleri tarafından güvenlik için gerekli onay verildikten sonra işleme devam edilir.
 • Sizden bir hesap kesim tarihi istenir. Ancak bu hesap kesim tarihinin ödemede kolaylık yaratacak şekilde belirlenip verilmesine dikkat edilmelidir. Aksi taktirde yeniden hesap kesim tarihi değişikliği işlemine gidebilirsiniz.

Hesap Kesim Tarihi Ayarlama

Hesap kesim tarihi değişikliği yapmak ödemede yaşanan zorluğu gidermede devreye girmektedir. Hesap kesim tarihi değiştirme işlemi belirleyici durumlar vardır. Bunlardan en önemlisi gelirini elde ettiğiniz tarihtir. Maaşınıza göre tarih değişikliği yapmak önemlidir. Diğer husus ise alışveriştir. Kesim tarihine bir ya da iki gün kalmış ise alışveriş yapmaktan kaçınılmalıdır. Çünkü ödeme yapılmadığı taktirde yapılan alışveriş hesaba dahil edilip borcu ödemede zorluk yaşanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu