Banka

Kredi Kartı Ekstre Erteleme (Atlatma) Nedir?

Kredi kartı hesap özeti atlatma, bankaların kredi kartı kullanan müşterilerine dönem borçlarını ya da dönem borçlarına ait asgari ödeme tutarını ödeyemediği durumlarda sunmuş oldukları bankacılık hizmeti olarak geçmektedir.

2000’li yılların başından itibaren Türkiye’de yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu kartlar aslında bankaların müşterilerine sunmuş olduğu hızlı kredilerdir. Bu sayede müşterilerinin bireysel güvenlerini arttırma da faydalı olarak rahat alışveriş imkanı sunmaktdır.

İnsanlar nakit sıkıntısı gibi zorluklar ile karşılaşabilmekte ve kredi kartları kullanmak zorunda kalabilmektedirler. Bu durumda hesap döküm tutarı karşılığı ödenmesi gereken borcu zamanında yatıramayabilirler. Bu bağlamda ortaya çıkan ekstre erteleme müşterilerin sıklıkla başvurduğu hizmetlerdendir.

Ekstre Atlatma Nasıl Yapılır?

ekstre atlatma nasil yapilir

Borç erteleme işlemini gerçekleştirmek için kredi kartını kullanılan banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bu iletişim iki farklı yol ile yapılabilr. Bu süreç şu şekildedir:

 • İnternet bankacılığı kullanılıyorsa sistem üzerinden başvuru yapılabilir.
 • Bankanın müşteri hizmetleri ile temasa geçerek işlem talebi oluşturulabilir.

Bu başvuru ve işlem talebi neticesinde bankalar müşterilerine 1-9 ay arasında değişebilen sürelerde borç ertelemelerine olanak sağlarlar.

Genel hatları ile açıklanılmaya çalışılan bu işlem her banka tarafından verilen bir hizmet olmamak ile beraber çoğunlukla bankalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hangi Bankalar Ekstra Erteleme Hizmeti Vermektedir?

Kredi kartı borcu erteleyen bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • DenizBank
 • QNB Finansbank
 • ŞekerBank
 • TEB
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • İNG Bankası

Kredi kartı borcunun ertelenmesi konusunda hizmet veren bankaların erteleme işlemleri için uyguladığı faiz oranları farklılık göstermektedir.

Kredi kartı kullanımı bazı dırımlarda kurtarıcı bazen de işin içinden çıkılamaz bir şekilde müşteriler nezdinde negatif etkilenmeye yol açabilmektedir. Bilinçli bir tüketici olarak hareket edilmesi hem müşterilere hem de bankalara olumlu yansımaları olacaktır.

Borçların Ertelenmesinin Kredi Notu Üzerine Etkisi Nasıl Olur?

Kredi notu bankaların müşterileri için her zaman önemli bir konu olmuştur. Kredi notunda yaşanan olumsuzluklar müşterilerin kredi kullanımlarına kadar birçok açıdan etki etmektedir. Bankalar kredi kartı borcu erteleme hizmetlerini belirledikleri faiz oranları çerçevesinde işleme tabi tutarlar. Bu bağlamda ekstra borcu ertelemelerinde herhangi bir kredi notunu etkileyen durum söz konusu olmamaktadır.

Borç ertelenmesinde dikkat edilmesi gereken nokta, ekstra erteleme işlemi gerçekleştikten sonra ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda kredi notu olumsuz olarak etkilenmektedir.

İkinci Defa Ekstre Borcu Ertelenebilir Mi?

ekstre borcu erteleme

İkinci borç ertelemesi bankaların vermiş olduğu hizmetler kapsamına girmemektedir.  Bankalar tek bir sefer kredi kartı borcunun ödemeri noktasında müşterilerine imkan vermektedir.

Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Süre ile Ertelenebilir?

Borç erteleme süresi yaşanan Kovid-19 salgını nediyle 30 Haziran’a kadar bankalar tarafından uzatılmıştır. Bu durum olağanüstü koşular nedeniyle gerçekleşmiş olmak ile birlikte normal şartlar altında bu sürenin ne kadar olduğuna bakılacak olunursa 1 ila 9 ay arasında bir süre içerisinde borcun ertelenmesi gerçekleştirilmesi hizmeti sunulmaktadır.

Vakıf Bank Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Borç erteleme işlemleri bankanın mobil ve internet bankaları aracılığı ile kalayca yapılabilmek ile beraber, müşteri hizmetlerini arıyarakta gerçekleştirilir.  Uyguladığı % 1.10 faiz oranı ile Vakıfbank, 3 aya kadar kredi kartı borcu ertelme işlemi ile müşterilerini rahatlatmaktadır.

Halkbank Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekstre erteleme işlemini gerçekleştirmesi için banka müşterilerine iki seçenek sunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 • Sms ile başvuru: Baş harfi büyük olacak şekilde “Ertele” yazıp bir boşluk bıraktaktan sonra kredi kartının son 6 hanesi olacak şekilde bilgileri girip bir boşluk bıraktıktan sonra “Ötele” yazılması gerekmektedir. Bu mesajın 3404’e kısa mesaj olarak gönderilmesi ile banka işlem sonucu hakkında gere dönüş yapmaktadır.
 • Mobil bankacılık aracılığı ile başvuru: Mobil bankacılık menüsüne girildikten sonra “Kampanyalar” bölümü üzerinden gerçekleştirilen başvuru sonucu kısa süre sonra kart sahibine bildirilmektedir.

% 1.10 faiz uygulayarak müşterilerinin yanında olan banka 3 aylık bir erteleme işlemi gerçekleştirmektedir.

Türkiye İş Bankası Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İş bankası müşterilerinden gelen kredi kartı borç ertelemesi işlemler için başvurularını mobil bankacılık, İnternet şubesi ve müşteri hizmetlerinin aranması koşulu ile erteleme bşvurularını almaktadır.

% 1.25 faiz oranı ile 3 aya kadar hesap ekstresi ertelemesi banka hizmeti olarak müşterilerine sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat bankası kredi kartı borç erteleme işlemlerini mobil bankacılık, internet şubesi, müşteri hizmetlerinin aranması ve şubeden başvuru yapılması ile müşterilerinin bu hizmetten yararlanabilmesini sağlar.

Banka, bu hizmeti % 1.10 faiz oranı üzerinden 3 aya kadar yararlanabilme imkanı ile müşterilerine sunar.

QNB Finansbank Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank müşterilerine cep şubeleri, internet şubesi, telefon bankacılığı ve ATM’ler aracılığı ile borç erteleme işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak vermektedir. Banka en fazla iki aya kadar öteleme seçeneği sunmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bankanın sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir. Aylık % 1.25 faiz oranı ile 2 aya kadar olan hesap kesim tutarı erteleme işlemi sayesinde müşterilerin hayatlarını kolaylaştırmaktadır.

DenizBank Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

DenizBank internet şubesi, mobil şube ve müşteri hizmetleri yolu ile iletişime geçilerek müşterilerin 3 aya kadar kredi kartı borcu atlatma işlemleri için hizmet vermektedir. Kovid-19 salgını nedeniyle bu hizmeti sunan banka normal şartlarda kredi kartı erteletme seçeneği sunmamaktadır.

ŞekerBank Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

ŞekerBank salgın nedeniyle müşterilerinin bozulan gelir durumlarını göz önünde bulundurarak 30 Haziran tarihine kadar başvurmaları halinde kredi kartı borçlarını erteleme imkanı sunmuştur. Başvurular bankanın müşteri hizmetleri iletişim numaraları, mobil bankacılık ve internet bankası araçlarını kullanarak müşterilerin bu hizmetten faydalanmasına imkan tanımaktadır.

TEB Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Ekonomi Bankası gelir tablosu kötüleşen müşterilerinin kredi kartı borçlarını erteleyerek onların ekonomik açıdan rahatlatmaya çalışmaktadır. Erteleme talepleri bankanın iletişim kanalları ve internet bankacılığı kullanılarak yapılabilmektedir. Mevcut ertelemeyi 3 ay süreye kadar yapabilmektedirler.

Garanti Bankası Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası nakit akışında sorunlar yaşayan müşterilerini göz önünde bulundurarak ektre borcu olanların 3 ay süre ile ödemelerini erteleme imkanı sunmaktadır. Banka kredi kartı ekstre atlatma işlemlerini internet bankacılığı, mobil bankacılık ve müşteri hizmetleri numarası ile iletişime geçerek müşterilerin verecekleri talimatlar ile gerçekleştirmektedir.

Akbank Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Akbank müşterilerinin 50 TL ve üzeri alışverişleri için kredi kartı borcu atlatma imkanını 3 aya varan erteleme ile hizmet vermektedir. Banka yapılacak talep başvurularını internet bankası, mobil bank ve müşteri hizmetleri iletişim numarasını kullanılması ile müşterilerin erteleme işlemlerini gerçekleştirmektedir.

İNG Bankası Ekstre Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İNG Bankası yaşanan salgın nedeniyle nakit akışında daralma olan müşterilerine evlerinden çıkmalarına gerek kalmadan mobil bankacılık aracılığı ile kredi kartları borçlarını erteleme imkanı sunmaktadır. Müşteriler mobil bankacılık ile ön başvuru talebi oluşturmaları halinde banka tarafından iletişime geçilerek 31 Mayıs tarihine kadar hesap kesim tutarı erteleme işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır.

Bankalar sağladıkları borç erteleme hizmetleri ile nakit sıkıntısı yaşayan müşterileri rahatlatarak müşteri önceliğini sağlamış olmakla birlikte finansal piyasalara önemli dinamik kazandırmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu