Banka

Kredi Kartı Ek Kart Çıkartma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ek kart çıkartma işlemi birçok yolla yapılabilmektedir. Kredi kartı ek kart bankaların müşteriler için sunduğu sayısız hizmetten biri olup, genellikle aile üyeleri arasında kullanılmaktadır. Kredi kartı ek kart çıkartma hizmeti, asıl kart sahibi dışındaki aile üyelerinin ya da yakınlarının da kredi kartı sahibi olmasını sağlamaktadır.

Ek Kart Nedir?

ek kart nedir

Ek kart kredi kartı sahibi olan insanların asıl kartlarına bağlı olarak alabilecekleri ikinci bir karttır. Ek kart çıkartmak için zaten bir kredi kartının bulunması gerekir. Ek kart asıl kredi kartına bağilı olarak farklı kişilerin kullanımını sağlamaktadır. Ek kart asıl kredi kartı sahibinden farklı kişiler tarafından kullanılsa da kredi kartına bağlıdır. Ek kart limitleri genellikle kredi kartının limiti kadar olsa da bu değiştirilebilir.

Ek kart kredi kartına bağlı olsa da farklı bir karttır. Ek kartta kart sahibi kredi kartının sahibi olsa da kart numarası farklı olmaktadır. Limit ve kart sahibi ortak olsa da ek kart ve kredi kartı birbirinden farklı kartlardır.

Ek Kart Çıkartmak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Ek kart çıkartmak için başvuru birçok yolla yapılabilmektedir. Bankacılık işlemlerinin son derece geliştiği bu günlerde ek kart çıkartmak için internet bankacılığı ya da mobil bnakacılık gibi vatandaşların şubeye gitmeden yapabileceği başvuru çeşitleri bulunmaktadır. Ek kart çıkartmak için şu yollardan başvuru yapılabilir.

  • Bankanın herhangi bir şubesine gidilerek
  • Mobil bankacılık uygulamaları kullanılarak
  • İnternet bankacılığı kullanılarak
  • Telefon bankacılığı kullanılarak

Ek Kart Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Ek kart çıkartmak için yapılan başvurularda onay alabilmek için söz konusu kişinin belli şartlara uygun olması gerekmektedir. Bankacılık işlemleri içerisinde oldukça kolay işlemlerden olan ek kart çıkartmak için öncelikle söz konusu kişinin kredi kartı ödemelerinin düzenli olması, kredi notunun iyi olması gerekmektedir. Ek kartı kullanacak kişinin yetişkin olması ek kart almak için gerekli şartlardan biri olmakla beraber özel bir durum olduğu takdirde 18 yaş altı içinde banka onayıyla ek kart alınabilmektedir.

Ek Kart Limitleri Nasıl Düzenlenmektedir?

ek kart limitleri duzenleme

Ek kart limitlerinin ne kadar olacağı, bankaların iç politikalarına bağlı olarak belirlenmekle beraber genellikle kart limiti ile aynıdır. Söz konusu ek kartın asıl kredi kartı kadar limitinin olması istenmiyorsa bankayla görüşülerek ek kart limiti değiştirilebilir.

Ek kart limitleriyle ilgili olarak eskiden bulunan asıl kartı limitinin yarısı kadar olma zorunluluğu kaldırılmış bir uygulamadır ve ek kart limiti birçok zaman asıl kredi kartı sahibinin talebi doğrultusunda düzenlenmektedir.

Ek Kart İçin Yıllık Ücret Ödenmektede Midir?

Kredi kartı ek kart çıkartılması sonucunda, tıpkı asıl kredi kartı gibi ek kartın da yıllık ücreti olacaktır. Kredi kartı için ödenecek yıllık ücretten bağımsız olarak ek kart için de ücret belirlenir. Ek kart yıllık ücretleri genellikle asıl kredi kartını ücretinin yarısı kadar olmaktadır.

Kredi kartı ek kart çıkartmak, bankacılık işlemlerinde sorun yaşamayan vatandaşlar için oldukça kolay ve avantajlı bir seçenek olmaktadır. Ek kartlarda vatandaşlara kredi kartından bağımsız taksit ve puan kazanma seçenekleri de sunulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu