Birikim

Kredi Kartı Başvurusu Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi notu, tek başına oldukça uğraştıran bir olaydır ve kredi kartı başvurusu kredi puanını etkiler mi şeklinde soruya da net bir şekilde yanıt verecek olursak; Evet, kredi kartı başvurusu, alınan krediler kredi puanını etkiler.

Bireysel ya da kurumsal olsun bireylerin başvuracağı krediler, kredi kartları kredi puanını etkiler. Bunun daha açık bir biçimde anlaşılabilmesi için aşağıda enine boyuna işleyeceğiz. Bilinmesi gerekir ki bankacılık sektörü içindeki hareketlerinizin tamamı kayıt edilmektedir. Harcamalarınız, başvurularınız, geri ödemelerinizin tamamı kayıt altına alınarak size kredi puanı puanı olarak yansır. Banka kurumları bu durumun daha iyi anlaşılması için kredi puanı oranları ilişkin izahat yapmakta. Altta yazılı olan başlıklar altında kredi puanını etkileyen durumlar ve oranlar ilişkin izahat görmüş olacaksınız. Alınan bir kredi, meydana getirilen bir kredi kartı başvurusu ve öteki durumların, kredi puanını ne oranda etkilediğine dair bilgiler verilmiştir.

 

Kredi kayıt bürosubanka ve finansmanlar ile yaptığınız hareketlilik KKB, tarafınca kayıt edilmektedir. Şunu açık bir biçimde belirtecek olursak; daha ilkin asla kredi kartı ya da kredi başvurusu yapmamış kişi ile icra eden kişi içinde bayağı fark vardır. Daha evvelde müracaat yapmayan vatandaşlar, sıkça müracaat yapanlara nazaran daha avantajlıdır. Bu kimseler öteki yazılar içinde de belirttiğim şeklinde bankaların sevilmiş olduğu müşterilerdir. Zira bunlar yeni alıcı gözü ile bakılan kişilerdir. Bu yüzden daha kazançlı konumda bulunurlar.

 

Yeni kredi ve kredi kartı başvurusu kredi puanını etkiler mi?

Kredi ve kredi kartı başvurusu ilk başta kredi notunuzu bir nebze düşürmektedir. Bu vaziyet o şekilde büyük bir puan düşüşü manasına gelmez. Süre içinde onaylanan kredi yada kredi kartınızın ödemelerini yaparak tekrardan yükselmesini sağlayabiliyorsunuz. Bir kredi notunun süratli bir biçimde yükselmesi için ödemelerin devamlı kredi kartı ile yapılmasında yarar vardır. Şahısın satmaca ve öteki alışverişlerini kredi kartı ile yapması kredi puanını etkileyerek puanın yükselmesini sağlar. Ama faturası geldiği taktirde borcu ödenmeyen, asgarisi yatırılmayan kredi kartları kredi puanı düşüşlerine sebep olur.

Mühim!  Findeks Kredi Notum Düşük Nasıl Yükselir?

Kredi kartı başvurusu kredi puanını ne kadar etkiler?

Banka kurumları mevzunun iyi bir biçimde anlaşılabilmesi ve raporun sıhhatli sunulabilmesi adına kredi oranları belirlemiştir. Şu demek oluyor ki bir kredi, bir kredi kartı, ödeme, harcama şeklinde durumlara değişik oranlar biçilmiştir. Yeni başvurduğunuz bir kredi kartı kredi notunuzu yüzde 10 (%10) oranında etkisinde bırakır. Yeni aldığınız bir kredi ise kredi notunuzu yüzde 30 (%30) oranında etkisinde bırakır.

Kredi kartı başvurusu kredi puanını etkisinde bırakır mi sorusuna bu biçimde yanıt vermiş olduk. Ihmal etmeyin ki kredi notunun tesir görebilmesi için hareketliliğinizin yoğun olması ya da asla olmaması gerekir. Kredi kartı asgarisinin devamlı ödenmesi, harcamaların kredi kartları ile yapılması kredi puanını yükseltebilmektedir. Kredi almanız tehlike aldığınız manasına gelir. Bu yüzden kredi notunuz etkilenir ve minik bir düşüş yaşanır. Yaşanmış olan bu düşüş ödeyeceğiniz ikinci faturadan sonrasında ansızın yükseliş gösterecektir. Elbette kredi notunun yükselmesi için harcama ve ödemelerinizin vaktinde yapılması gerekir. Aksi halde kredi notunuz yükselmeyecektir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu