Genel

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İçin Yöntemler

Kredi kartı aidatını geri almak için çeşitli başvuru kanalları bulunmaktadır. Ancak bilinmelidir ki kredi kartı aidatı her durumda geri alınamaz. Kredi kartı aidatı, bankalardan alınan kartların kullanıldığı süreler için dönemlik yapılan kesinti ya da ödeme olarak bilinmektedir. Bankalarda aidatlı ya da aidatsız olmak üzere 2 çeşit kart bulunmaktadır. Hangi kartın nasıl avantajlar sunacağı bankanın insiyatifine bırakılmış durumdadır. Kredi kartlarına tanımlanacak özellikler bankaların insiyatifinde olsa dahi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından bankaların uygulamaya mecbur olduğu bir takım yönetmelik ve kurallar bulunmaktadır. Bankacılık Düzeneleme ve Denetleme Kurumu tarafından oluşturulan ve zaman zaman yenilenen yönetmeliği göre kredi kartı aidatının geri alınması her durumda mümkün olmasa da bu yönetmelikte müşteri haklarını da koruyan kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara göre kredi aidatının geri alınması belli durumlarda mümkün olabilmektedir.

Kredi Kart Aidatı Yasal Mıdır?

kredi karti aidati yasal midir

Kredi kartı aidatı 2014 yılı itibariyle yasal bir tahsilat haline gelmiştir. Kredi kartı aidatının geri alınması 2014 yılına kadar sık görülen bir durum olmaktadır. 2014 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yönetmelikte yaptığı bir takım değişikliklere bağlı olarak kredi kartı aidatının geri alınması eskisi kadar kolay olmamaktadır. Yönetmelikte yapılan değişikliklere bağlı olarak kredi kartı aidatının geri alınması, bankaların insiyatifine kalmış bir durum olmaktadır. Bu insiyatifin bankalardan alınması için BBDK tarafından alınan kararların mahkeme tarafından iptal edilmesi gerekmektedir. Bununla beraber Bankacılık Düzenleme ve Denetleme kurumu aynı yönerge içinde bankalara aidatsız kart seçeneği sunma zorunluluğu getirmiştir. Aidatsız kart sunmayan bankalar müşterilere başka seçenek bırakmadığı için kredi kart aidatı talep edemezler. Aidatsız kart çıkarma zorunluluğu ile birlikte 2014’e kadar alınmış aidatlı kartların, aidatsız kartla değişimi de mümkün olmaktadır. BDDK kredi kartı aidatını yasal hale getirmekle beraber, müşteri haklarını da koruyarak aidatsız kart seçeneği sunmayı zorunlu hale getirmiş ve de kartlar arasında değişim imkanı sağlanmasına yönelik yönerge geliştirmiştir. Buna bağlı olarak kredi kartı aidatı yasal olmakla beraber kredi kartı aidatının geri alınması için başvuru kanalları hala bulunmaktadır.

Bankaların Kredi Kartı Aidatını İade Etme Zorunluluğu Var Mıdır?

Bankaların kredi kartı aidatını iade etme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bankacılığa dair yönergenin 2014 yılında değişmesi ile kredi kartı aidatı yasal olduğu için banka yasal hakkını almış konumundadır. Bu durumda kredi kartı aidatının iade edilip edilmemesi tamamen bankanın insiyatifindedir. Buna rağmen bankaların kredi kartı aidatı talep edemeyecekleri durumlar bulunmakla beraber bu durumlarda hesaptan kesilen bedeller iade edilmesi zorunludur. Haksız yere kredi kartı aidatı ödeyen kişiler çeşitli kanallardan aidatın iadesi için başvuruda bulunabilirler.

Bankalar Hangi Durumlarda Kredi Kartı Aidatı İsteyemezler?

bankalar kredi karti aidati

Bankaların söz konusu kredi kartının aidatlı kart olmasına rağmen aidat talep edemeyecekleri durumlar bulunmaktadır. Kredi kartı aidatı yasal olmakla beraber şu durumlarda bankalar aidat talep edemezler.

  • Kartın aidat ödeme dönemi olarak belirlenen tarihten önceki 6 ayda kart üzerinde herhangibir işlemin yapılmadığı durumlarda kredi kartı aidatı talep edilemez.
  • Söz konusu kredi kartının banka kredisinden yemediği, yani bankaya borçlanmadığı durumlarda kredi kartı aidatı talep edilemez.
  • Kredi kartına bağlı olarak çıkarılan sanal kartlar için kredi kartı aidatı talep edilemez.

Kredi kartı aidatı bu durumlarda hiçbir şekilde talep edilemezken, asıl karta bağlı olarak çıkartılan kartlarda ise belli bir oranın üstünde aidat talep edilmesi mümkün değildir. Söz konusu ek kart için kredi kartına ödenen aidatın yarısından daha fazla miktarda aidat talep edilmesi BBDK tarafından çıkarılan yönergede yasaklanmıştır.

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İçin Kullanılabilecek Kanallar Nelerdir?

Kredi kartı aidatını geri almak isteyen müşterilerin kullanabileceği çeşitli kanallar bulunmaktadır. Kredi kartı aidatının geri alınması için şu kanallar kullanılabilmektedir.

  • Müşterisi olunan bankanın genel müdürlüğüne dilekçe yazılabilir.
  • E-devlet üzerinden kart iade talebi oluşturulabilir.
  • İade talebinde bulunacak kişi ikamet ettiği yerdeki Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu