Birikim

Kredi Çekerek Döviz (Dolar Euro) Yatırımı Yapmak

Krediyle Dolar ve Euro tasarrufu yapmak finansal piyasalarda sunulan alternatif yatırım seçeneklerinden bir tanesidir. İnsanların son yıllarda çok sık başvurduğu bir yöntem olmakla birlikte krediyle döviz yatırımı ciddi kârlılıkları da beraberinde getirmektedir.

Kredi Çekerek Döviz Yatırımı Yapmanın Avantajları Nelerdir?

kredi ile doviz yatirimi avantajlari

Krediyle döviz tasarrufu yapmanın sağladığı yararlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Resmi paranın yabancı paralar karşısında kaybettiği değer farkı döviz yatırımcılarına büyük kazançlar sağlayabilir
  • Yatırımcılar uzun vadeli planlar yaparak kârı maksimize edebilirler

Türkiye’nin bulunduğu konum düşünüldüğünde döviz yatırımcılarının her zaman dikkatini çekmiştir. Birçok ödeme zorluğu yaşayan veya daha birçok finansal istikrarsızlıklar yaşayan bireyler kredi çekerek yaptıkları döviz tasarrufları ile önemli kazanımlar sağlamaktadır.

Kredi Çekerek Döviz Yatırımı Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Krediyle yapılan döviz yatırımlarının dezavantajları şu şekildedir:

  • Kredi çekilirken yapılan anlaşmalar gereği uyguladıkları faiz oranları ile bankalarla anlaşmalar yapılmaktadır. Bu anlaşmalar neticesinde alınan yüksek faizli krediler geri ödemede zorluk yaşatabilmektedir.
  • Oluşabilecek kurdaki bir oynama çekilen kredinin zarar etmesine ve borcun ödenmesine engel olabilmektedir.

Bu hususlar dikkate alındığında krediyle döviz yatırımı yapacak olanlar dikkatli bir finansal analiz yapması gerekmektedir. Alınacak düşük faizli kredi seçeneklerine hâkim olunması yatırımcıya büyük getiri elde etmesini sağlamaktadır.

Krediyle Döviz Yatırımları Ne Kadar Sürede Kâr Sağlar?

Döviz yatırımlarının kâr süreleri konusunda bir tarih verilmesi finansal piyasalarda olabilmesi mümkün değildir. Değişen dünya ekonomileri ve ülke ekonomisindeki gelişmeler bu konularda ileriyi görmeye yardımcı olan önemli hususlardır. Bu konuda şu bilinmelidir ki, döviz yatırımları kısa vadede kazanmak için uygun yatırım araçları arasında değildir. Uzun vadeli yapılan döviz yatırımları genellikle önerilen yatırım şeklidir.

Döviz Yatırımı İçin Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

doviz yatirimi icin kredi cekmek

Döviz yatırımı için kredi özellikleri detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Kısa ve uzun vadede yapılacak olan döviz yatırımları kredilerin özelliklerine göre farklı sonuçlar verebilmektedir. Bu durum şu şekilde daha anlaşılır olacaktır:

  • Çekilen kredi taksitlerinin yüksek olması
  • Kredi kullandıran bankaların kredi koşullarında erken kapatma cezasının olup olmaması
  • Düşük faizli krediler kullanma (Ev, taşıt ve ihtiyaç kredisi)

Kredi kullanırken dikkat edilecek bu hususlar krediyle döviz yatırımları yapanlara pozitif etki yaratabilecektir. Aksi düşünüldüğünde kişiler işin içinden çıkılamaz bir borç yükü ile karşılaşabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu