Kredi

Kredi Cayma Hakkı Nedir, Koşulları Nelerdir?

Krediden vazgeçme hakkı, bireylere tanınan yasal bir haktır. Herhangi bir ihtiyaçtan dolayı nakit ihtiyacını karşılamak için kişiler çeşitli kredilere başvurmaktadır. Fakat tüketicilerin bu krediden cayma hakkı da bulunmaktadır.

Krediden Cayma Hakkı Koşulları Nelerdir?

kredi cayma hakki kosullari nelerdir

Krediden cayma şartları arasında en önemli nokta onay gelen krediden vazgeçmeye ne zaman karar verildiğidir. Eğer onaylanan krediyi almak için henüz imza atılmamışsa yalnızca telefonla bile iptal talebinde bulunulabilir. Herhangi bir cayma bedeli ödemeden işlem gerçekleştirilebilir. Sözleşmenin imzalanması halinde ise 14 gün içinde iptal talebinde bulunulmalıdır. Bu durumda cayma bedeli ödenmez. Fakat imza attıktan sonra 14 günü aşan bir sürede cayma talebinde bulunulduğunda cayma bedeli ödenir.

Krediden Cayma Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi iptali yapıldığında kredi notu bundan etkilenir. Kredi kullanıcının hesabına geçtikten sonra cayma hakkı talebinde bulunulduğunda bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte kişinin kredi notunun olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Çünkü bankalar kredi verirken en son istedikleri şey, kredinin kullanıcı tarafında iade edilmesidir. Bu yüzden buna dikkat edilerek iptal işlemleri gerçekleştirilmelidir.

Kredi Cayma İşlemi Nasıl Yapılır?

kredi cayma islemi nasil yapilir

Kredi iptali işleminin gerçekleştirilebilmesi için 14 gün içinde, cayma hakkının kullanılmak istediğine dair yazılı bir dilekçe oluşturulmalı ve başvuruda bulunulmalıdır. Kredinin alındığı banka şubesinin dikkatine olacak şekilde, cayma hakkının neden kullanılmak istediğine dair açık bir dilekçe yazılmalıdır. İsim, soy isim ve imza eklendikten sonra bankaya ulaştırılmalıdır. Dilekçenin teslim alındığına dair takip ya da kayıt numarası sayesinde bankanın başvuruyu almadığına dair beyanı karşısında bu belge işe yarar.

Krediden Cayma Hakkı ile İlgili Önemli Bilgiler Nelerdir?

Kredi iptalince bilinmesi gereken önemli hususlar şu şekildedir:

  • Cayma hakkı süresi, sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren başlar.
  • Tüketici, anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadarki sürede gerçekleşen faizi, cayma bildirimini kredi verene yapmasından sonra en geç 30 gün içinde geri öder.
  • Banka, kullanıcıdan hesaplanan faiz, kamu kurum ve üçüncü kişilere ödenmiş olan ücretler dışında herhangi bir ücret talep edemez. Bunlar dışında kalan ve kullanıcıdan alınan her türlü ücret, kullanıcının anapara ile gerçekleşen faizi, kredi verene geri ödediği tarihten itibaren 7 gün içinde kullanıcıya geri iade edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu