Kredi

Köye Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar Çifçilere Destek

Köyde ev yapmak isteyen kişiler ve finansmana gereksinim duyanlar için bankalar tarafınca kredi verilmektedir. Hatta devlet tarafınca da köyde ev yapmak isteyen kişilere devlet yardımı verilmektedir. Köye ev yapmak isteyen kişilerin izlemeleri ihtiyaç duyulan bazı prosedürler bulunmaktadır. Köyde ev yapmanın maliyeti yapılacak evin büyüklüğü bakımından değişmektedir. Halkbank tarafınca da köye ev yapmak isteyen kişilere finansman imkanı sunmaktadır. İçeriğimizden mevzu ile alakalı ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Tarımsal Alan İçin Yapı Ruhsatı Nasıl Alınır?

Tarımsal ekonomik faaliyetlerde kullanılmak suretiyle; tarımsal alanlarda kümes, yemlik ve yem hazırlama tesisleri, ahır, ağıl, depo, soğuk hava deposu, balık üretim tesisleri, arı hane, mandıra, su ve yem deposu, gübre ve silaj çukuru yapımları ve bu tesislerin açılarak faaliyete geçirilmesi için kesinlikle ilgili kurumlara müracaat yapılarak yapı ruhsatının alınması gerekiyor. Tarımsal alanda yapı izni nasıl alınır? bu probleminin cevabı ise; tarım arazilerinin değişik amaçlarla kullanılmasını engellemek ve hangi mecburi hallerde tarım arazilerinin kullanılabileceğine dair bütün usuller yönetmelikle belirlenmektedir.

Köyde Ev Yapma İzni Nasıl Alınır?

Tarımsal alanda yapı izinlerinin nasıl alınacağı, müracaatların nereye yapılacağını bütün sorularınızı makalemizde cevapladık. İsterseniz müracaatlar ve izinleri alma aşamalarını anlatmaya başlamış olalım.

Burada anlatılanların tümü yapı kullanım ve işyeri açma ruhsatı alabilmek için yapılması ihtiyaç duyulan aşamalardır. Ziraat arazilerinin kullanılması ve korunmasına ait yönetmeliğe buradan bakabilirsiniz.

Çiftçilerin tarımsal üretime teşvik edilmesi için, alternatif alanlarda kümes, ahır, ağıl, depo,  mandıra, soğuk hava deposu, balık üretim tesisleri, arı hane, su ve yem deposu, yemlik ve yem hazırlama tesisleri, gübre ve silaj çukuru ile plan ve projeleri İl müdürlüğü tarafınca incelenerek tarımsal uygun olduğuna karar verilmiş olan başka tesislerle alakalı olarak Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü ya da belediyelere, belediye sınırları haricinde kalan bölgeler için müracaatların İl özel idarelerine ve oradan da İl müdürlüğüne gönderilir. Bütün tarımsal faaliyetlerin ruhsatı için İl müdürlüğü tarafınca bu istekler incelendikten sonrasında tesislerin makul görülmesi durumunda projede verilecek olan oranda alana izin verilir.

Alternatif alan bulunamaması durumunda ise plan ve projeleri İl müdürlüğünce incelenip, tarımsal nitelikli olduğuna karar verilmiş olduktan sonra, bütün tarımsal faaliyetlerde üretilecek olan ürünlerin işlenmesi ve değerlendirilmesi ile alakalı tesisler için talep duyulan ziraat arazileri, işletme için İl müdürlüğü tarafınca ziraat dışı kullanıma tahsis edilmektedir.

Köye Ev Yapmak İçin Kredi Veren Bankalar

Bankalar, köyde ev yapmak için genel anlamda bireysel ihtiyaç kredisi verirler. Şayet köyde tarım ya da hayvancılık işi ile ilgileniyor iseniz, Ziraat Bankasına başvurmanız en doğru seçenektir. Yine Devlet tarafınca verilmiş olan teşvik ve destekler için desteklenen sektörler kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Hatta tarımsal bölgelerinde yapı izni alarak tarımsal amaçlı yapılar yapılabilmektedir. Mutlak tarım arazilerinde toplamda inşaat alanı emsal değeri %0,20′ dir. Çiftçinin yapacağı arazide barınabileceği kadar yapı emsale dahildir ve yapılacak olan yapı için izin verilen inşaat alanı 75 m2′ yi geçmeyecek biçimde izin verilmektedir. Mutlak tarım arazilerinde bu koşullar mevcutken, marjinal tarım arazilerinde ise tarımsal alanlarda  tarımsal amaçlı yapılar için toplamda inşaat alanı E(Emsal): 0,30’dur. Çiftçinin barınabileceği yapı emsale dahildir ve inşaat alanı 150 m2′ yi geçmeyecek biçimde izin verilmektedir.

Devlet Hibeleriyle Proje Yapılmasında Ruhsat Alınması Oldukça Mühimdir

TKDK ve Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafınca verilmiş olan hibeleri almaya hak kazanarak tarımsal ve hayvansal faaliyetlerde bulunmak amacıyla yapı ve tesislerin açılışının yapılabilmesi için yapı ruhsatının alınması gerekmektedir. Yapı ruhsatı almadan söz bahsi hibelerle projelerin hayata geçirilmesine mümkün değildir. Ruhsat almadan söz bahsi projelerin yatırımları desteklenmeyerek projelerinin yapılmasını izin verilmeyecektir.

Yapı Ruhsatı İçin Müracaatlar Nereye Yapılır?

Tarımsal faaliyetlerde bulunmak için tarımsal yapı izinleri yatırım yapılacağı ve bağlı bulunan Belediyelere yapılacaktır.

Belediyelerden yapı ruhsatının alınması için lazım koşullar ve imar planlı alan için yapı izin ve ruhsatının alınması akış şekli şöyledir;

İlk olarak imar planlı alanlarda ruhsat alabilmek için bağlı olunan belediyeye müracaat yapılması gereklidir. Belediyelerden istenen belgeler ve başvurularda götürülecek olan belgeler; Başvuru dilekçe, tapu fotokopisi, ve 1/5000 ve 1/25.000 lik haritalar gereklidir. Arkasından çevre ve şehircilik müdürlüğünün fikrinin alınması gereklidir.. Bütün koşulların yerine getirilebilmesi ile şartlı uygundur yazısının alınması gereklidir. Tarımsal yapılarda elektrik, tesisat, mimari ve statik projelerin zemin ve etüdünün sunulması gerekmektedir. Bütün bu işlemler sırasıyla gerçekleştirilmelidir.

Mimari projelerin kesinlikle Tarım İl müdürlüklerine onaylatılması gerekmektedir. Yapı ruhsatı, yapı kullanma ruhsatı alınarak işyeri açılış ruhsatı işyeri açma izninin alınması ile tarımsal faaliyetler için verilmiş olan hibe projelerinin hayata geçirilebilir. Ruhsat ve yap kullanım izinlerinde bir başka mühim noktada izin verilmiş olan inşaat alanıdır. İnşaat alanı bütün projeleri etkileyecek olup mimari projeye başlanılmadan öncesinde Belediye ve ruhsat izni mevzusunda bilgi alınması gereklidir. Bütün bu akış aşamaları imar planlı alanlar için geçerli olmaktadır.

Şimdide imar plansız alan için yapılması ihtiyaç duyulan işlemlerin ve basamakların ne olduklarına geçebiliriz.

İmar plansız alan için ruhsat alma işlemlerinde en mühim faktör bütün İl tarım müdürlüğü, il sağlık müdürlüğü, Devlet su işleri, Yol ulaşım müdürlüğü, İl kültür ve turizm müdürlüğü, Karayolları İl özel idare, Askeriye ve öteki ilgili bütün kurumlarının görüşlerinin alınması gerekmektedir. Bütün bu görüşlerden sonrasında yapı kullanım izni makul görüldüyse; Ruhsat için başvurduğunuz arazide alakalı bütün kurumlardan negatif raporu gelmemesi durumunda yatırıma başlayabilirsiniz.

Şayet ruhsat için yapı kullanım izni ve ruhsatı ile alakalı bütün kurumlardan negatif raporu aldıysanız şu demek oluyor ki ruhsat iptali için başka bir arazi ve arsa bakmanız gerekmektedir. Negatif raporu ile ruhsat iptali alarak uygun değilse bürokrat gücünüz var ise uygun yazısı alabilir veya başka bir alanda yatırım için ruhsat müracaatı yapabilirsiniz. Ruhsat izini için uygun raporu ve onayı alındıktan sonrasında mimari, elektrik, tesisat ve zemin etüdünün ve statik projelerin sunumu yapılabilir. Belediyeye müracaat, alakalı kurumlardan onay, proje için lazım bütün mimari projelerin ziraat il müdürlüklerine onaylatılması da gerekmektedir.

Bu aşamalar sırayla bu şekilde geçilerek Köyde Ev Yapma İzni Nasıl Alınır? sorularına verdiğimiz yanıtlardan faydalanarak  imar plansız alan için yapı ruhsatı, yapı kullanım ruhsatı ve işyeri açma izni alarak tarımsal faaliyetlerinizi gerçekleştirmeye başlanabilmektedir.

Köye Ev Yapmak için kredi veren bankalar içinden ise, en makul vade ve faiz avantajları ile kredi imkanı sağlayan Akbank, İşbankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalara başvuruda bulunabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu