Sgk - Ssk - Bağkur

Koronavirüs Kargo Paketlerinden Bulaşır mı?

Koronavirüsü (COVID-19) Kargo Paketlerinden Bulaşır mı? Dünya çapında Antartika Kıtası dışında bütün dünyada yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Dünya genelinde çıkmış olduğu günden beri ortalama olarak 400 bin tane korona virüsü taşıyan vaka ve 20 binden fazla da ölen insan bulunmaktadır. Korona virüsünün bulunmuş olduğu ortama bakılarak yaşama süresi farklılık göstermektedir. Korna virüsüne karşı alınmış olan tedbirler doğrultusunda birçok insanımız yaşamını evin sınırları doğrultusunda devam ettirmeye çalışmaktadır. Bu bilgiler ekseninde de gereksinimlerini online sipariş ile karşılamaya çalışmaktadır. Bu sebeple akıllara şu suali getiriyor korona virüsü (COVID-19) kargo paketlerinden bulaşır mı? Kargo paketleri üstünde korona virüsü kaç gün yaşamını devam ettirebilir? Bu ve bunun gibi sorularınızın yanıtını içeriğimizin genelinden bulabilirsiniz.

 

Korona virüse (COVID-19) karşı alınmış olan tedbirlerin en büyüğü zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmamak mümkün olduğunca tehlike bitene kadar yaşamını ev sınırları içerisinde geçirmek olmaktadır. Yaşamın akışını evinden takip etmeye çalışan yurttaşlarımız bu durumda gereksinimleri doğrultusunda markete giderek veya online sipariş vererek devam ettirmeye çalışmaktadır. Bu vaziyet akıllara şu suali getirmektedir marketten alınmış olan paketli ürünler ve eve sipariş verdiğimiz ürünlerin paketlerinden korona virüsü (COVID-19) bulaşır mı? Dışarıdan gelmiş olan paketli ürünlere karşı nasıl hareket etmeliyiz? Bütün bu soruların yanıtını yazımızın detaylarından ulaşabileceksiniz.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Songül Özer şu şekilde açıklama yaptı:

‘Virüsler oldukça hızlı bir şekilde yayılırlar. Corona da (Korona) bir virüs. Fakat çok mühim bir nokta var. Bu virüsler kısaca Corona (COVID-19) virüsü dış ortamda çok fazla canlı kalamazlar. Corona (COVID-19) virüsünün canlı kalabilmeleri için kesinlikle  canlı bir hücrenin içerisinde yaşaması gerekir. Bir kan hücresinin, bir solunum içinde yaşaması gerekmektedir ki ancak o vakit canlı kalabilirler. Dış ortamda asla ve asla canlı kalamazlar. Çin’den gelen paketler, Çin’den gelen kargolar, kargoları taşıyan kuryelerle virüs bulaşma ihtimali asla yoktur. Böyle bir durum olanaklı değildir. Şöyle ki o ürünler ve kutular uzun zaman dış ortamda kalıyorlar ve virüslerin yaşaması olanaklı değil’

Korona Virüsüne Karşı Alınacak olan Tedbirler Neler Olmaktadır?

Korona Virüsüne (COVID-19) Karşı Alınacak olan Tedbirler Neler Olmaktadır? Korona virüsüne (COVID-19) karşı alınan en büyük önlem genel anlamda zorunlu kalmadıkça evden çıkmamak olmaktadır. Lakin her ne kadar evden çıkmasak bile yaşamın akışı için zaruri olan yiyecek ve diğer malzemeleri ya kendimiz veya dışarıdan online sipariş yolu ile tedarik etmemiz gerekmektedir. Bu vaziyet akıllarda şu soruya neden olmaktadır. Korona virüsü (COVID-19) paketli ürünlerin paketlerinden ve kargo ile gelen siparişlerin paketlerinden bulaşır mı? Dışarıdan gelen paketler için ve biz dışarıdan geldikten sonrasında neler yapmalıyız?

 

Dışarıdan eve geldikten sonrasında ayakkabılarımızı kapının haricinde çıkartmalıyız. Ellerimizi sabunla yıkayıp, giysilerimizi değiştirerek, banyoda yapabiliriz. Marketten alınan paketli ürünler için veya meyve sebzeler için kendi tedbirlerimizi almamız gerekmektedir. Marketten alınmış olan paketli ürünleri dezenfektan ile silebilir veya sabunlu su ile silebiliriz. Meyve ve sebzeler teker teker sirkeli suda yıkadıktan sonra kurulayarak buzdolabına koyabiliriz. Yiyecek siparişlerimizi son derece güvenilir yerlerden vermelisiniz. Virüs ısı ile temasta ölmektedir yemek içinde bulunmaz lakin yanında gelen salata için dikkatli olmalısınız.

Korona virüsünün en fazla bulaşma ihtimali olan yerlerden bir tanesi de tuvaletler olmaktadır. Korona ve öteki virüslerin tuvaletten bulaşma ihtimali fazlaca yüksek olmaktadır. Korona ve öteki virüsler dışkı ile atılabilmektedir. Evde enfeksiyon hastası var ise hasta ile aynı wc kullanılmamalı veya çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir. Ellere ve kişisel temizliğe özen gösterilmelidir.

Kargo ile gelen siparişlerin nasıl alınmasına gelince, kargoyu gelen kuryeden alırken el temasına dikkat edilmeli ve hijyene ehemmiyet verilmelidir. Sosyal karşılıklı mesafenizi korumalısınız. Kargo paketi üstüne ellerini süren kişide virüs var ise virüs üstünde olabilme ihtimali oldukça yüksek olmaktadır. Kargo paketinizi aldıktan sonrasında kargonuzu evin dışında açarak, paket ev içinde hiçbir yere temas ettirmeden ellerin yıkanması gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu