Bankaİş FikirleriKredi

Kooperatif ve Halkbank’ın Ortak Verdiği Faizsiz Kredi

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları hesaplama işlemi yaptıktan sonra tarafınıza makul limiti seçin. TESKOMB’un sağlamış olduğu destekten faydalanmak için EKKK lazım koşulları taşıyorsanız hemen müracaat yapabilirsiniz. Kredi mevzuları çeşitlilik arz etmektedir. İşletme kurulum dönemine ilişkin, makine ve teçhizat alımı, şoförler odasının 0 ve 2. el vasıta alımları için bu kredilerden faydalanabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Halkbank vasıtasıyla ile Esnafa Faizsiz Kredi veriyor. Esnaf ve sanatkarların finansman gereksinimlerinin karşılanması amacı ile geçtiğimiz senelerde Halk bankası tarafınca verilecek olan esnaf ve sanatkarlar kooperatifi kefaletiyle ya da direkt esnaflara verilmiş olan kredilerin bir sonraki seneye devreden krediler ile aynı kapsamda kredi yararlanmak isteyen kişilere faiz indirimine ilişkin karar Resmi Gazete Yazısı ile yürürlüğe girdi.

Bu ne anlama geliyor diye merak edenlere geçtiğimiz senelerde bu bankadan kullanılan esnaf ve sanatkarlar kooperatifi kefaleti ile ya da esnafların kendi müracaatları vasıtasıyla ile almış oldukları  kredi ödemeleri şayet daha bitmemiş ve taksitleri devam ediyor ise bunların kalan taksit tutarları üstünden faiz indirimi uygulanacaktır.

Benzer şekilde bu bilgiler ekseninde kredi çekmek isteyen kişiler de bu faiz indiriminden yararlanabileceklerdir. Bankanın yapacağı bu faiz indiriminden doğacak olan kayıpları ise Hazine müsteşarlığı tarafınca karşılanacaktır.

Halkbank ve Kooperatif Anlaşması

Alınmış olan karar dahilinde önceki senelerde kullanılmış olan kredilerin halen devam eden taksitleri ile yeni kredi çekmek isteyen kişilerin çekecekleri kredi faizleri  % 50 oranında indirim sağlanacak. Geleneksel, kültürel, sanat içerikli değeri olan unutulmaya yüz tutan meslek kollarında (bakır işletmeciliği, el dokuma işleri, sedef kakma ve ahşap kaşıkçılık, yorgancılık, bastonculuk, çini ve çömlek yapımı, oyma işleri, yemenicilik, semercilik, yazmacılık, keçecilik, lüle ve oltu taşı işlemeciliği, oyacılık ve bu mesleklere benzer oldukları Maliye Bakanlığı tarafından kabul gören) faaliyet gösteren ve “Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlara bu bilgiler ekseninde verilecek olan krediler ile geçen senelerde kullandıkları kredilerin taksitleri  senesinde devam eden esnafların kredi faiz oranlarında %100 indirim uygulanacak.

Mesleki Eğitim Kanunu dahilinde  kredi müracaat tarihi itibari ile en düşük 3 senelik ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesi ile alakalı meslek kolunda, son 1 sene içerisinde kendi adına işletme kurmuş olduğu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkara kullanacakları krediler için ve geçtiğimiz senelerde kullandıkları kredi taksitlerinin bu sene da ödemeye devam edenler için yapılmış olan bu farklılık ile % 100 faiz indirimi uygulanacaktır.

Kosgeb Tarafınca Onaylanan Projeler İçin Onay

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri geliştirme ve destekleme ve idaresi başkanlığı tarafınca sağlanan hibe ve faizsiz kredi desteğinden faydalananlar hariç olmak suretiyle, Kosgeb tarafınca verilecek olan uygulamalı girişimcilik kurslarını bitirmiş ve son müracaat tarihinde 30 yaş ve üzeri olan genç girişimci esnaf ve sanatkarlara Kosgeb tarafınca onaylanan projelerini bankaya sunmaları durumunda 100 bin Türk Lirasına kadar % 100 faiz indirimi  oranı uygulanarak kredi alabilecekler. Bu olanaktan bir sonraki seneye borcu bulunanlar yararlanamazlar.  Bu karar neticesinde kredi kullanacaklar ile önceki senelerde bu bilgiler ekseninde kullandırılan kredilerin bakiyesi bir sonraki seneye ait kredi faiz oranlarında %100 faiz indirimi uygulanmaktadır.

Makine, ekipman, demirbaş alımları, iş yeri modernizasyonu, ham madde ve döner sermaye gereksinimlerinin karşılanması için 30 bin Türk Lirasına kadar kredi kullanan esnaf ve sanatkarların kullanmış oldukları kredi bakiyesinin bir sonraki seneye devreden kredileri için % 100 faiz indirimi uygulanacaktır.

% 100 Faiz İndirimli Krediyi Kimler Kullanabilir?

  • Ertelenmiş, taksitlendirilmiş, tasfiye olunacak alacaklar ya da tekrardan yapılandırılmış kredi borcu olup geri ödemesi devam eden esnaflar bu krediden faydalanabilmek için önceki kredilerini ödenmesi gerekmektedir.
  • Yasal takibe alınmış olan esnaf bu kredi kapsamından çıkarılır.
  • Geriye dönük bir sene içerisinde en fazla iki kez faiz indirimli kredi kullanılabilir.
  • Başka kamu kurum ve kurumlarının faiz ya da hibe desteği niteliğindeki desteklerinden yararlanan esnaflar aynı işletme için bu faiz indiriminden faydalanamaz.
  • Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin gerekli evraklar ilişkin bilgi alın.

Esnaf kefalet tarafınca verilecek olan kredilerin 200 bin Türk Lirasına çıkarılması kararı alındı. Büyük olasılıkla 4 sene vade yapılabilen senelik %5 faizli esnaf kredilerinin vadesi de 5 seneye çıkarılması düşünülüyor.

Bununla beraber dükkan satın alacak olan esnafa 120 ay vadeli 500 bin Türk Lirası kredi verilmesine karar verildi. Hatta işletmesine ticari vasıta alan esnaflar ise Halk Bankasından esnaf kooperatif kefaletiyle 500 bin tl.ye kadar ticari vasıta kredisi çekebilecekler.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ ın Kasım ayında yapmış olduğu açıklamaya bakılırsa borçlu olan esnafa bazı kolaylıklar sağlanacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ ne borcu bulunan esnafın gecikme faizlerinde belli oranlarda indirim yapılacak.1 aya kadar olan gecikme faizlerinin oranı %16, 1 aydan fazla olan gecikme faizlerinin oranı ise %20′ ye çekildi.

Kosgeb tarafınca girişimciler 2020 senesinde da desteklenmeye devam edecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu