BirikimKredi

Konutta Pay Dönemi Başlıyor İlk Gayrimenkul Sertifikası Dönemi

TOKİ orta gelirli ailelerin konut gereksinimlerinin karşılanması adına hizmet veren kurumlardan biridir. 3+1 ve 2+1 daireler inşa edilmektedir. Emlak konut güvencesi ile beraber de konut alımı yapabilirsiniz. İçeriğimizden tüfe hesaplamalarına, ödemelerin nasıl yapılması gerektiğine ve konutların metrekare  ve fiyat detaylarına ulaşabilirsiniz.

Gayrimenkul Sertifikası Dönemi Başlıyor

TOKİ öncülüğünde Türk gayrimenkul sektöründe bir ilke imza atılarak hayata geçirilen gayrimenkul sertifikası ihracında talep toplama dönemi başlamış oldu. Konutta Pay Dönemi Başlıyor ve Gayrimenkul sertifikası dönemi Türkiye’ de ilk kez Toki ve  Makro ortaklaşa iş ile Park Mavera 3 konut projesinde uygulanacak ve gayrimenkul projelerine şahsi ve kurumsal yatırımcıların SPK denetiminde hissedar olmalarını sağlayacak yeni bir yatırım aracı olarak pay dönemi 29 Mart itibariyle başlamış oldu.

Konutta pay dönemi ile herhangi bir gayrimenkul projesine tek başına yatırım yapacak ekonomik yeterliliği olmayan ama gayrimenkul yatırım yapmak istemiş olan kesimlerin oldukça küçük birikimler yaparak bankalardan kredi kullanmadan, faize bulaşmadan yatırım yapmasını olanak sağlaması amaçlanmaktadır. Projenin başından sözün özünü söylemek gerekirse topraktan hissedar olmak istemekte olan Türkiye’nin ve dünyanın her tarafınca her gelir grubundan yatırımcılar isterse projenin teslimine kadar bekleyebilir, isterse istediği an yatırımını o zamanki borsa değerinden nakde çevirebilir. Proje ilerledikçe bölgesel yatırımlar tamamlandıkça yatırımlar değerlenmektedir.

Sertifika İle Nasıl Ev Alınır?

  • Proje dahilinde kaç daireye sertifika verileceği öncesinden tespit edilecek.
  • Kişiler almak istedikleri daire için müracaatta bulunacak.
  • Daireye iki farklı talep gelir ise müracaat tarihi öncesinde olana öncelik verilecek.
  • Tapu harcı ve Katma Değer Vergisi ödenerek teslimat yapılacak.
  • Başka daireler açık artırma usulü ile satılacak.
  • Buradan elde edilmiş miktar sertifika sahiplerine ödenecek.

Ev Alamayan Metrekare Alacak

İsterseniz beğendiğiniz bir dairenin hissesini borsadan toparlayıp ev sahibi olabilir, dilerseniz bitmiş olan değerlenmiş oturmaya hazır projenin satış kazancına payınız oranında hissedar olmuş olursunuz.

Yapılmış olan yatırımın projesine makul olarak tamamlanma garantörü TOKİ olup, yatırımcı hakları yönünden  SPK şu demek oluyor ki Sermaye Piyasası Kurulu denetiminde olacaktır. Payların değişimi İstanbul Borsa üzerinden, projeye ait bilgi akışı KAP Kamu Aydınlatma  Platformu üzerinden izlenebilecek ve tam şeffaflık sağlanacaktır. Gayrimenkul sertifikası gayrimenkul yatırım yapmak istemekte olan her gelir grubuna faizsiz yatırım yapmayı düşünen yerli ve yabancı şahsi ve kurumsal bütün yatırımcılara müteveccih olarak geliştirilmiş yeni bir yatırım aracıdır.

Gayrimenkul Sertifikası ile Mega Projelerde Hisse Satın Alarak Ev Sahibi olun

Gayrimenkul sertifikası ile birlikte TOKİ garantörlüğünde yeni dönemde konut almak istemiş olup da yeteri kadar bir birikimi olmayan kişiler konut projelerinden pay satın alabileceklerdir.Pay satın alarak ev sahibi olmak için 1 pay almak isteyenler 42.5 Türk lirası ödeyeceklerdir. Bir ev satın almak için 100 pay alanlar 1 m2 ye denk gelecek biçimde en düşük 11 bin 58 pay sahibi olanlar yeni bir eve sahip olabilecek.

TOKİ ve Makro İnşaat işbirliği ile faaliyete geçecek ‘Park Mavera 3’ projesinde gayrimenkul sertifika modeli ilk defa  29-31 Mart’ta uygulamaya konularak istekler bu tarihlerde bir araya gelecektir.

Mega projelerde  gayrimenkul sertifikası ile pay sahibi olabilecek kimseler arasında gelir ayrımı yapılmadan her kişi pay alabilecek. Ayrıca gayrimenkul sertifikası ile 42 lirası olan bir üniversite öğrencisi de projeye hissedar olabilecek.

Konut alımlarınız için bankalar tarafınca verilecek olan TOKİ kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Toki Başkanı Ergün Turan Gayrimenkul sertifikası hem finansal piyasalar yönünden, hem de gayrimenkul piyasası yönünden de mühim bir olay. Bu mevzuda öncü bir rol alıyoruz. Sene içinde buna benzer şeyler olacak mı? Elbette. Yoksa bir tek ihraç yapmış olup bırakırsak, bu bir derinlik kazandırmaz. Bunun hemen peşinden ne olur diye bakmakta olduğumuz projelerimiz var” dedi. Gayrimenkul sertifikasının gong töreninin ise 4 veya 5 Nisan’da olması beklenirken, gongu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalması beklenmektedir.

Konutta Pay Dönemi Başlıyor bu yeni dönemde Mega projeler ile birlikte Başakşehir ve çevresinde yapılmış olan bu projelere yerli ve yabancı yatırımcılar ayrıca Almanya’da yaşayan herhangi biri de Başakşehir projesinden pay satın alma olanağına sahip olabilecektir.

TOKİ 2020 projeleri ile siz de ev alabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu