Kredi

Konut Kredisini Yapılandıran Bankalar Listesi Güncel

Yüksek oranda kullandığınız ev kredinizi, daha düşük bir faizle ödemek ister miydiniz? O vakit yapılandırma yapmanız gerekmektedir.

Konut kredisinde faiz oranların düşürülmesi ile beraber başlamış olan ev kredisi bir çok bankanın % 1 faiz oranın altında kredi vermesi ile beraber tüketiciler düşük faiz oranları ile kredi alırken, var olan kredi borçlarını yapılandırma ve refinansman imkanlarından faydalanabilecek.

Kredi ve kredi kartı borçları için yasal düzenlemeler ile 72 ay kredi yapılandırma imkanının çıkarılması ile bankalara yapılandırma için müracaat yapan müşterilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Kimi bankalar yapılandırma işlemlerine olumlu bakmazken, mağdur edilen müşteriler yasal düzenlemelerin hemen çıkmasını bekliyor. Bankalara yapılandırma için müracaat yapan ve müracaatları dikkate alınmayan ve bundan dolayı mağdur olmak istemeyenler, Konut kredisi yapılandırma itiraz ve şikayet dilekçesi yazması gerekmektedir.Sitemizde örneği mevcuttur.

Hangi Bankalar Yapılandırma Yapıyor?

  1. Akbank,
  2. İş Bankası
  3. TEB,
  4. Ziraat Bankası,
  5. Halkbank,
  6. Garanti Bankası,
  7. Yapı ve Kredi,
  8. Şekerbank
  9. Vakıflar Bankasıdır.

Yapılandırmadan Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Konut kredisi yapılandırma yapılmadan öncesinde bankanın uygulamış olduğu faiz oranı ile yeni yapılandırma kredisinde uygulanacak olan güncel faiz oranının arasındaki fark mühimdir. Hatta kredinin toplamda maliyeti de iki borç arasındaki pozitif yanları veya dezavantajı görmek için karşılaştırma yapılması gereken faktörlerdir. Kalan borç miktarı üstünden toplam vadede ödenecek kredi borcu ile yapılandırma kredisi içinde olmak üzere ödenecek toplam ödeme tutarında mühim bir fark yok ise yapılandırma dan vazgeçilmesi gereklidir.

Kalan taksit ücreti ve toplam ödeme tutarına göre tekrardan yapılandırma için müracaatta bulunulacak olan bankanın transfer kredisinde dosya harcı, kredi tahsis parası gibi fazladan harcamaları da göz önünde bulundurmak ve  bu mevzuları esas aldıktan sonra güzel bir hesaplamanın sonrasında yapılandırma için doğru karar vermek hayati ehemmiyet taşımaktadır.

Şekerfinans refinansman hesaplama işlemini buradan yapabilirsiniz.

Yapılandırma işlemi mevcut bütün borçları tek çatı altında toplamak anlamına gelmektedir. Bu nedenle işlem iyi bir araştırmadan sonrasında yapılmalıdır. Borcunuzu ödeyemeyecek durumda olmanız veya ödemelerde zorlanmanız halinde yapmanız gereken bir işlemdir. Borcunuzu kredi aldığınız bankada yapılandırabileceğiniz gibi başka bir bankada da yapabilirsiniz. Ama vade ve faiz oranlarına dikkat ederek size en makul imkanları veren banka ile anlaşmanız yararınıza olacaktır.

Borç Yapılandırmasının Avantajları

Kredi yapılandırma işleminin birçok pozitif yanları bulunmaktadır. Ama yapılacak olan yanlış uygulamalar yardımıyla bu işlemi yapmanın dezavantajlı olabileceği de bilinmektedir. Borç yapılandırması yapmak isteyen kişilerin ilk öğrenecekleri ayrıntı, bankaların güncel faiz oranları olacaktır. Yeni ödeme planı oluşturulduğunda eğer borçlardan daha çok bir ücret oluşturulmuş ise bu aşamada bir problem var anlamına gelir.

Bu nedenle hazırlanacak olan ödeme planının müşterinin faydasına olması gerekmektedir. Müşteri borcunu yeniden ödeyemezse sonuç olarak bu borç icraya kadar gidecektir. Hatta bankalar tarafınca alınmış olan para sadece faiz oranı değildir. Dosya harcı vb. masraflarla müşterilere oldukça fazla yük yüklenmektedir. Bu mevzularda bankanız ile görüşebilir ve kredinizi daha masrafsız hale getirebilirsiniz.

Eğer yeni faiz oranı ile eski faiz oranı arasında fark yok ve oluşturulmuş olan vadeler size uygun ise kabul ederek borç yapılandırması yolunu tercih  edebilirsiniz. Yapılacak olan bu işlem sayesinde icralık olmaktan kurtulmuş olacaksınız. Hatta daha sonrasında bankalara kredi çekme talebi ile gitmeye yüzünüz olmuş olacak.Başka bir etken ise eğer kara listede bulunuyorsanız, kara listeden çıkacaksınız. Ama sicilinizin düzelmesi 5 senesi bulacaktır. Bu nedenle geçecek olan bu 5 sene süresince kredi notunuzu yükseltmek için elinizden geleni yapmanızı öneririz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu