Kredi

Konut Kredisi Yapılandıran Refinansman Bankaları Güncel

Mevcut bir borcun daha makul koşullarda başka bir bankadan alınmış olan kredi ile kapatılmasına refinansman adı verilmektedir. Bankalar tarafınca ihtiyaç kredileri, konut kredileri vb. krediler yapılandırıılmaktadır. Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi bankalar tarafınca konut kredileri yapılandırılmaktadır.  Yazımızdan refinansman bankalara ilişkin bilgi edinebilirsiniz.

Refinansman Borç Transfer Kampanya çeşitleri

Daha öncesinde kullanılmış olan bir kredinin daha sonrasında daha makul koşullarda yapılandırılmasına ya da başka bir bankaya transfer edilmesine refinansman denilmektedir. Günümüzde değişik nedenlerden ötürü kişiler kredi kullanmakta ve uzun seneler bu kredileri ödemeye çalışmaktadırlar. Kredinin vadesi ne kadar uzun olursa bankalara ödenen faiz miktarları da bir o denli yüksek oranda olmaktadır. İnsanların paraya acil olarak ihtiyaç duydukları dönemlerde bankaların vermiş oldukları kredilerin faiz oranlarına bakmaksızın kredi çekmek mecburiyetinde kalabilmektedirler. İlerleyen dönemlerde kredilerinin belli bir miktarlarını ödedikten sonrasında faiz oranlarında önemli bir düşüş olduğunda ister kredilerini çektikleri bankadan isterlerse başka bir bankadan daha düşük faiz ve vade imkanları ile kredi kullanarak daha önceki kredilerini kapatmaktadırlar. Bu durumlarda faiz oranlarının ve çekmiş oldukları kredi miktarlarına bakılarak binlerce Türk Lirası kar elde edebilmektedirler.

Çoğunlukla kişiler yüksek miktar ve uzun vadede ev kredisi çekmektedirler. Memleketimizde değişken faiz oranlarından ötürü her sene binlerce insan ev kredilerini refinansman yardımıyla yapılandırmaya çalışmaktadırlar. Bu olayı gerçekleştirmek istemiş olan müşterilerine kolaylık sağlayan banklar olduğu gibi zorlaştıran bankaların da sayısı küçümsenmeyecek kadar fazladır. Bankalar erken kapatılan ve devredilmiş olan krediler için vade sayısına bakılarak fazladan bir para talebinde bulunabilmektedir. Bu çoğunlukla %1 ile % 2 arasında görünmektedir. Bu şekil bir uygulamaya gidecek olan kredi müşterileri başka bir bankadan kredi çekmeden öncesinde borcunun olduğu bankadan bu kesinti için bilgi alması faydasını olacaktır.

Refinansman kredisi çekmek isteyen kişilerin kalan borcu ile yeni çekeceği borcu arasındaki kar zarar analizini iyi yapmaları gerekmektedir. Hatta refinansman kredisi bundan önceki kredinizden taksit sayısı olarak daha az olması gerektiği için ödeyeceğiniz miktarlar daha fazla olacaktır. Bu sizin gelir gider hesabınızı yeniden gözden geçirmenizi gerektirmektedir. Bu gibi kredilerde ilk öncesinde bir kaç bin liralık kazançlarınız uzun vadede sizi sıkıntıya düşürecek vaziyetlere dönüşebilmektedir. Refinansman kredisinin iyi ve kötü yanlarının anlatıldığı  ve detaylı bilginin verildiği  bu videoyu seyretmenizi öneririz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Kredilerini kaparak yeni birödeme tablosuyla yeniden borçlanan müşterilerin refinansman yapılmadan önce yeni kullanmak istediği kredi ve önceki kredisinin arasındaki faiz oranlarındaki farkı iyi bir şekilde hesaplamasıdır. Faiz oranları arasındaki fark 30 ile 40 puan arasında olması gerekmektedir. Şu demek oluyor ki öncesinden çekmiş olduğunuz kredinin faiz oranı % 1,60 ise bu borcu kapatıp yeniden bir kredi çekmeniz için kredi faiz oranının % 1,20 olması kredisi için makul bir orandır. Zira borcunuzu zamanından önce kapattığınız için banka sizden % 2 lik fazladan bir para talep edecektir. Şayet bu oran daha eksik olursa yeni bir yapılandırmanın size ekonomik olarak çok bir karı olmayacağından boşuna çabalamış olursunuz. Yapılandırma ve borç kapatma kredisini borcunuzun olduğu bankadan çekebileceğiniz gibi dilerseniz farklı bir bankadan da çekebilirsiniz. Bu mevzuda herhangi bir mecburiyet bulunmamaktadır.

Refinansman İle Taksit Sayısını Düşürün

Gereksinimlerimizi karşılamak için kullandığımız kredileri kazancımız ve bu kredi için ayırdığımız bütçeye makul olarak taksitlendirme yaparız. Bunun sebebi ödeyebileceğimiz taksitlerin ileride başımızı ağrıtmaması içindir. Lakin çekmiş olduğumuz krediler de vade ne kadar fazla olursa ödeyeceğimiz faiz tutarı da bir o denli fazla olmaktadır. Vade sayısını ne kadar fazla düşürürsek bizim o kadar az faiz ödememize olanak vermektedir. Daha öncesinden kullandığımız bir kredinin vade sayısı yüksek ise borç kapatma kredisi ile bu borcun faiz oranını düşürebileceğimiz gibi taksit sayısını düşürerek de daha az faiz ödememizi sağlamamız gerekmektedir. Faiz oranı düşük olduğundan düşüreceğimiz taksit sayısı ile bir ihtimal daha öncesinden ödediğimiz taksitler ile benzer parayı ödemiş olabiliriz fakat vadesi kısaldığı için yeniden kazançlı oluruz.

Refinansman Kredisi Veren Bankalar

  • Akbank,
  • İş Bankası
  • QNB Finansbank
  • Denizbank,
  • Vakıfbank,
  • Ziraat Bankası,
  • Türkiye Ekonomi Bankası,
  • Garanti Bankası,
  • Yapı ve Kredi Bankası

Refinansman Kredisi Ne Zaman Alınmalıdır?

Genel anlamda ev kredisi çeken kişilerin kredi kullandıkları o andaki oranlar ile şuan ki oranlar arasındaki farkın yapılandırmak için makul olduğu mantıklı gelse de devlet tarafınca yapılmış olan açıklamalara baktığımızda yakın bir sürede yeniden bir faiz indirimine gidileceği anlaşılıyor. Bu şekilde bir yapılandırmaya gidecek olan kredi borçlularının biraz daha beklemelerini önerebilirim.

Halkbank Refinansman Paketine ilişkin bilgi alın.

Aynı zamanda şu an % 0,80 ile % 0,90 bandında gezen ev kredilerinin yakın bir sürede % 0,65 ile % 0,70 arasında olması beklenmektedir. Geçtiğimiz senelerde % 1 lerin üstünde olan kredileri çeken kişiler bankalara müracaat yaptıklarında refinansman için ret cevabı almaktadırlar. Bu olaydan dolayı binlerce şikayet alan bankalara başka bir yaptırım kararının alınması icap ettiğini bütün taraflar kabul etmekte ve mevzu ilişkin acil adımların atılmasının beklemektedirler.

2020 senesinde 0,98 oranı ile kredi verecek olan Ziraat Bankası ve Halkank’ ın konut kredilerine başvurabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu