Genel

Konkordato Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Konkordato sistemi, finansal istikrarsızlık yaşayan ticari organizasyonların alacaklı tarafa borçlarının bir kısmını ödeyerek borcun tamamını sıfırlamayı amaçlayan bir finans enstrümanı olarak tanımlanabilmektedir. Alacaklı ve borçlu tarafların karşılıklı anlaşmalar ile borçlarda esneklik göstermesi esasına dayanan bu sistem iki taraf için büyük avantajlar sağlamaktadır.

Konkordato, borçların yapılandırılması ile belirlenen oranlarda alacaklı tarafa yapılan ödemeler sayesinde mali durumlarında bozulmalar yaşayan şirketler koruma altına alınmış olmaktadır. Bu sayede şirketlerin bozulan mali tablosu düzeltilerek ticari hayatta sürdürülebilirlik sağlanmaktadır.

Konkordato Nasıl Gerçekleştirilir?

konkordato nasil gerceklesir

Konkordatonun işleme konulması için alacaklı ve borçlu tarafların bir araya gelerek anlaşmaya varmış olmaları gerekmektedir. Borçlu taraf konkordato teklifini alacaklı tarafa sunduktan sonra ayrıntılı bir inceleme başlatılarak, alacaklı tarafın onayı alınması gerekir. Konkordato teklifi alacaklı tarafından onaylanırsa bu durum yasal olarak mahkeme kararı ile belgelendirilir. Alacaklı tarafın kabul ettiği ödenmesi gereken borç tutarı üzerinden ödeme yapılarak borç sıfırlanmış sayılacaktır.

Konkordato Çeşitleri Nelerdir?

Konkordato türleri ticari hayatta zorluk yaşayan, mali bozulmalar ile karşı karşıya olan şirketlere içerikleri bakımından bazı seçenekler sunmaktadır. Konkordato türleri şu şekilde sıralanır:

 • İflas sonrası konkordato
 • Mal varlığının devri ile konkordato
 • Adi konkordato
 • Borçların karşılıklı anlaşmalar ile yapılandırılmasına gidilerek yapılan konkordato
》》  TTNET Müşteri Hizmetleri İletişim ve Direkt Bağlanma

Konkordatodan Kimler Faydalanabilir?

Konkordato hakkına sahip olanlar yasal mevzuatlarda belirtildiği üzere şöyledir:

 • Mali durumu istikrarsız olan ve kapanma tehlikesi yaşayan ticari faaliyet gösterenler yerler
 • Alacağı olan ticari kimliğe sahip tüm işletmeler

Konkordatonun İflastan Farkı Nedir?

Konkordatonun iflastan ayrılan yönleri şu şekildedir:

 • Süreç içerisinde yapılan işlemlerden doğacak masrafların konkordatoda daha az olmaktadır.
 • Konkordato ilan eden taraf anlaşma kapsamının dışında kalan borçlarından sorumlu değildir.
 • Mahkemece karara bağlanan konkordato ilanında borçlu taraf sadece borcunun bir kısmını ödemekle sorumludur.
 • Konkordatoda iflasta olduğu gibi faydalanma sınırlaması yoktur, ticari kimliğe sahip olan herkes bundan faydalanabilir.
 • Konkordato ilanında alacaklı tarafın onayı olmadan herhangi bir işlem başlatılamaz. İflasta böyle bir durum aranmamaktadır.
 • İflas durumlarında iflasın ertelenmesi gibi bir karar çıkarsa işlem yapılmayan gün süresince belirli bir faiz oranında borç işlemektedir.
 • Başvuru şartları göz önünde bulundurulduğunda konkordatoya borcu vadesinde ödeyememe gibi bir durum ortaya çıkarsa kolayca başvuru yapılabilmektedir. İflas durumlarında böyle bir şey söz konusu değildir.
 • İşlem süresi olarak düşünüldüğünde konkordato hızlı bir şekilde sonuçlanabilmektedir.
》》  İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Ticaret hayatının sürdürülebilirliği esasına dayanan bu sistemde şirketlerin ihtiyacı olan finansal destekleri, borçlarının büyük bir bölümünü ortadan kaldırarak hızlı bir şekilde sağlamış olmaktadır.

Konkordato İşlemlerine Hangi Mahkeme Bakmaktadır?

Konkordatodan sorumlu mahkeme olarak tarafların Asliye Ticaret Mahkemesi yoluyla bu taleplerini iletmeleri ve sonucu takip etmeleri gerekmektedir. Belirli bir işlem süresince detaylı inceleme başlatan mahkeme, konkordato sonuçlarını 2 yılı bulan sürelerde taraflara açıklamaktadır.

Konkordatoda Hazırlanması Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

konkordato hazirlanmasi gereken belgeler nelerdir

Konkordato talebinde gerekli evraklar şöyle sıralanabilir:

 • Konkordato için gerekli olan ön sunum dosyası (Borçların hangi süreler içerisinde ve ne miktarda ödeneceği)
 • Borçlu tarafın gelir durumunu gösterir ayrıntılı belgeler (Gelir tablosu, nakit akış tablosu ve bilanço)
 • Alacaklı tarafa olan borçların ayrıntılı raporu
 • Karşılaştırmalı bilanço tabloları

Bu belgelerin detaylı bir şekilde hazırlanmasından sonra borçlu tarafın bağlı bulunduğu Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurusuna yaparak mali durumundan dolayı ticari hayatının sekteye uğraması ile alakalı borçlarında tavizler verilmesi konusunda başvurusunu gerçekleştirmesi gerekmektedir.

》》  Saç Rengi Açma Yöntemleri Nelerdir?

Bu süreçte alacaklı ve borçlu tarafların bir araya gelerek karşılıklı kabul anlaşmaları yapmaları gerekmektedir. Alacaklı tarafın onayı olmadan yapılamayan bu talep ile borçlu tarafların samimiyeti ölçülmektedir.

Konkordatonun İşçiler Üzerine Etkisi Nasıl Olur?

İşçilerin alacakları yapılan konkordato talebinde resmi olarak belirtilmesi gerekmektedir. Bu sayede işçiler bütün haklarını koruyacaklar ve maaşlarında azalma olmaksızın çalışma ücretlerini alabileceklerdir. Kıdem ve ihbar tazminatı haklarına sahip olan işçiler sürecin takibini icra yolu ile de gerçekleştirebileceklerdir.

Konkordatonun İşlem Süresi Ne Kadar?

Konkordato süresi, alacaklı ve borçlu tarafların anlaşmaya vardıktan sonra ilgili evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu işlemler için Asliye Ticaret Mahkemesi taraflara ilk aşamada 3 ay süre vermektedir. Eğer gerekli görülürse 2 aya kadar uzatma sağlanarak toplamda 5 ay gerekli evrakların sunumu için süre veren mahkeme konkordato ile ilgili kesin sonucu 18 aya kadar açıklayabilmektedir.

İflas durumlarında bu sürelerin 5 yıla kadar uzatıldığı göz önünde tutulursa konkordato kısa bir sürede sonuca kavuşarak taraflara büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu