Memur

2021 Komando Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Komando olmak için kişilerin gönüllü olması gerekiyor. Gönüllü olmayan veya komando olmak istemeyen kişilerin bu göreve alınması söz konusu dahi değildir. Askerlik görevini tamamlayacak olan kimseler askerlik formunda ‘’Komando Olmak İstiyorum’’ bölümünü işaretlemelidir. Bunun dışında:

 • Komando olmak istediğini belirten kişilerin fiziksel ve ruhsal muayeneleri hastanelerde yapılmaktadır.
 • Komando olmak için başvuran kişilerin hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı olması gerekiyor.
 • Komandoluk için müracaat meydana getiren kişiler ilk önce bir eğitime sokulur. Bu eğitim dahilinde farklı silahların kullanımı öğretilir.
 • Eğitim esnasında bireylerin en az bir silahı profesyonel olarak kullanması gerekiyor.

 

 

 

Eğitimlerini başarılı şekilde tamamlayan kimseler, komando olarak görev alabilir ve daha sonrasında askerliği profesyonel bir kariyer olarak sürdürebilir. Komandoların oldukça zorlu koşullar altında çalıştığı unutulmamalı ve buna uygun adayların müracaat yapması gerektiği bilinmelidir.

Komando Olmak için Gerekli Fiziksel Şartlar Nedir?

Komando olmak için fiziksel şartlar müracaatların kabul edilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Adayların fiziksel durumları ve kapasiteleri oldukça ehemmiyet teşkil eder. Bu aşamada başvuran kişilerin boyları ve kiloları kontrol edilmektedir. Buna göre aranan fiziksel şartlar şu şekildedir:

 

 • Müracaatta bulunan adayların boy ve kilo indeksleri birbirine yakın olması gerekmektedir.
 • Fiziksel şartlardan bir diğeri ise adayların önemli bir ameliyat veya hastalık geçirmemiş olmasıdır.
 • Ameliyat olan veya zorlu hastalıklara sahip olan adayların kabul edilmesi söz konusu olmamaktadır.
 • Komando olacak vatandaşların vücutlarının görünen yerlerinde herhangi bir ameliyat izi veya kesik olmaması gerekiyor.

Komando Olmak için Aranan Boy Şartı Nedir?

Komando olmak için boy şartı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafınca en az 1.60 santimetre olarak belirlenmiştir. Ancak boy tek başına yeterli olmamaktadır. Bireyin kilo indeksi ile boyunun uyumlu olması gerekir. Müracaat meydana getiren vatandaş şayet 1.60 ise kilosunun en fazla 70-75 kilo olması gerekiyor.Komando olmak için üst boy sınırı ise 2 metre 10 santimetre olmaktadır. Ancak genel olarak yapılmış olan başvurularda 1 metre 70 santimetre ve 1 metre 85 santimetre olan adaylar kabul edilmektedir. Askerlik muayenesi kapsamında bireyin fiziki durumuna bakılarak boy ve kilo oranlarının uyumlu olmasına da dikkat edilmektedir.

Komando Olmak için Aranan Kilo Şartı Nedir?

 

Komandoluk için kilo şartı da kabul aşamasında oldukça mühimdir. Komando olabilmek için adayların fiziki yeterlilikleri oldukça mühimdir. Boy koşulunu karşılayan adayların kilo alanında da aranan koşulları karşılaması gerekiyor. Operasyon esnasında adayların uzun süreli koşma, atlama veya yük taşıma gereklilikleri bulunuyor. Bundan ötürü da kilo şartı oldukça mühimdir. Kilo oranı hesaplanırken:

 • Bireyin boyundan 1 metre eksilir ve 10 eklenir. Çıkan değer bireyin kaç kilo olması gerektiğine işaret eder.
 • Bireyin boyu şayet 1.65 ise, bu değerden 1 metre çıkarılır ve 65 kalır. 65 değerine 10 eklenir ve bireyin en fazla 75 kilo olması gerektiği hesaplanır.
 • Komando olacak bireylerin fit ve sağlıklı olması aranan en mühim özellik arasındadır.

 

 

Komando Başvurusunda Göz Derecesi Kaç Olması Gerekmektedir?

Komandoluk için göz şartları oldukça sıkı tutulmuştur. Günlerce operasyonda olacak olan ve uzun menzildeki hedefleri görebilecek adaylar, komando olarak seçiliyor. Bundan ötürü da göz hastalıkları olan bireylerin komando olabilmesi söz konusu değildir. Buna göre komando olma şartları dahilinde aranan göz derecesi:

 • Komando olmak istemiş olan bireylerin gözlerinin sağlıklı olması gerekiyor.
 • Adayın gözünde miyop var ise maksimum 3 derece olması gerekiyor.
 • Astigmat için en fazla derece 1 derece olmaktadır.
 • Bireyin gözleri 3.5 derece bozuk ise komando olması söz konusu değildir.

Kimler Komando Olamaz?

Komando olmak için aranan şartları yerine getirmek gerekiyor. Göz derecesi yüksek olan kimseler veya astım hastası olan bireylerin komando olması söz konusu değildir. Komandolar çoğunlukla dağlarda, zorlu arazilerde vazife icra eden kişilerdir. Bundan ötürü da toz gibi astım hastalarının ataklarını şiddetlendirecek durumlar çok sık yaşanacaktır. Migren hastaları, astım hastaları gibi kimseler askere alınsa da komando olması imkansız. Bunun yanı sıra sağlık raporu ile celp atlatan bireylerin de komando olması söz konusu değildir. Mevzuat sağlık özrü sebebiyle geçici hastalığa sahip olan bireylerin de komando olması söz konusu değildir. Bireyin ayağı veya kolu geçmişte kırılmışsa ve zayıfsa, bu müracaatın kabul edilmesi söz bahsi değildir.

Komando Maaşları Ne Kadar?

Komando maaşları askerin rütbesine göre değişkenlik göstermektedir. Komando olmak istemiş olan kimseler gerekli eğitimleri aldıktan sonrasında göreve başlamaktadır. Bu bireylerin rütbelerine ve başarılarına göre maaşları da değişkenlik göstermektedir. Rütbelerine göre aldıkları maaşa ilave olarak görev tazminatı, komando tazminatı, aile yardım parası ve çocuk parası de ödenmektedir. Bunun haricinde mecburi askerlik hizmeti kapsamında gönüllü olarak komando olan vatandaşlara, asker maaşının biraz daha üzerinde ödeme yapılmaktadır. Askerliğini komando olarak yapmak istemiş olan bireylerin askerlik formunda ‘’Komando olmak istiyorum.’’ Bölümünü işaretlemesi gerekiyor.

 

Psikolojik Rahatsızlık Geçmişi Olan Kişiler Komando Olabilir mi?

 

Psikolojik hastalıklarla komando olmak olanaklı değildir. Komando olmak oldukça zorlayıcı görevleri yerine getirmektir. Bundan ötürü da bireyin yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da sağlıklı olması oldukça mühimdir. Bundan ötürü da komando olarak müracaat meydana getiren bireylerin psikolojik hastalık geçmişi de araştırılmakla birlikte bu konuda muayene de yapılmaktadır. Bundan ötürü da komando olacak bireylerin sabırlı, sinirlerine hakim olabilen ve stres altında doğru karar verebilen kimseler olması gerekiyor. Bunun yanı sıra geçmiş dönemde önemli bir ameliyat geçiren bireylerin komando olması da söz konusu değildir. Önemli ameliyat geçirmiş kimseler, farklı atmosfer ortamlarında aşırı fiziksel tepki verebilir. Bundan ötürü da komando müracaatları kabul edilmemektedir. Komando olma şartları:

 • Komando olacak bireylerin psikolojik yeterliliği muayene edilmektedir. Buna uygun adaylar, başka aşamaya geçebilmektedir.
 • Adayların önemli sağlık sorunlarının olmaması gerekiyor. Bunlar arasında migren, astım, önemli ameliyatlar komando olma yolunda engeldir.
 • Komando olacak bireylerin komandoluk hakkında detaylı bilgi sahibi olması ve hangi alanlarda ve görev alanlarında çalışacak olduğuna dair bilgi sahibi olması gerekiyor.

》》  2021 Güncel Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu