Banka

Kolay Yoldan Kredi Kartı Nasıl Kapatılır?

Kredi kartlarının kapatılması günümüzde oldukça sık karşılaşılan durumlardan biridir. Kredi kartlarının yaşanan bazı olumsuz gelişmeler (dolandırıcılar, kart bilgilerinin çalınması) sonucunda hızlı ve kolay bir şekilde kapatılması için bankalar uzun bir süredir hizmet vermektedir. Burada önemli olan kredi kartı kullanıcısının kartına hangi fonksiyonu üzerinden bir kapatmak uygulayacağıdır. İki şekilde kapatma uygulanmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Kartın yurtiçi ve yurtdışı kullanıma kapatılması: Burada kart sahibinin bilgisinde olmadan yapılan kart harcamaları, çalınması veya kayıp durumlarında sıklıkla başvurulan yöntemlerden birisidir. Bankaların müşteri hizmetleri üzerinden kolaylıkla yapılan bu kapattırma işlemidir. Bu işlem ile kredi kartları geçici süreliğine kart sahibinin onayı alınarak kapatılmaktadır.
  • Kartın iptali için yapılan kapatma başvurusu: İptal başvurusu kartın tamamen kullanımdan kalkması esasına dayanmaktadır. Kart sahibi iptal başvurusunu birçok yolla yapabilmektedir. Kolay kapatılabilme durumu göz önünde bulundurulduğunda sırasıyla müşteri hizmetleri, internet bankacılığı ve doğrudan şubeye gidilerek bu işlem yerine getirilmiş olmaktadır.

Kredi kartının kolayca kapatılması için uygulanan başvuru yöntemi genellikle müşteri hizmetlerinin aranması ile yapılan kapatma işlemleridir. Hızlı ve güvenilir bir yol olan bu seçenek yaşanan veya yaşanabilecek mağduriyetleri en düşük seviyede tutulmasını sağlamaktadır.

Son yıllarda kredi kartlarıyla ilgili oldukça artan dolandırma ve bilgi dışı kullanım gibi şikayetler üzerine bankalar kendilerine yeni refleksler geliştirmişlerdir. Bunların başında bu tarz dolandırıcılık girişimlerinin hızlı bir şekilde önüne geçilmiş olmakla birlikte müşterilerini de güvence altına almış olmaktadır.

Ödenmemiş Borcun Olması Halinde Kart İptal Edilebilir Mi?

odenmemis borcu olan kart iptali

Ödenmemiş kredi kartı borcu kredi kartlarının kapatılmasında herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bankaların müşteri odaklı çalışma anlayışı çerçevesinde hareket etmelerinden dolayı kredi kartı kullanıcıları herhangi bir sorun yaşamadan kredi kartlarını kapata bilmektedirler. Bu durum yönetmelik gereği de (BDDK) koruma altına alınmıştır. Kart kapatıldıktan sonra bankalar belli zaman aralıklarında müşterilerin borçlarını hatırlatıcı bilgilendirmeler yapmaktadır. Kartın kapatılmasını takip eden 30 gün içerisinde borcun bankalara ödenmesi gerekmektedir.

Kredi Kartlarındaki Puanlar Kapatma Durumunda Nasıl Etkilenir?

Kredi kartındaki puanlar bankaların müşterilerine alışverişleri sırasında verdikleri ve daha sonra harcayabilecekleri para puan hizmetleri kapsamında geçmektedir. Kartların iptal ettirilmesi ile bu para puanlar da kartla birlikte silinmiş olmaktadır.

Kredi Kartlarının Talimat Verilmesine Rağmen İptal Edilmemesi

Bankaların kredi kartını iptal etmemeleri gibi durumlar müşterilerin bankalar tarafından karşılaştıkları olumsuzluklar arasında görülmektedir. Yasal olarak müşterilerin kartlarını kapatmalarına müsaade edilmiştir. Yapılan kredi kartı kapattırma başvurusu bir hafta içerisinde işleme konulup gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu durum ile karşılaşıldığında yapılması gerekenlerin başında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na dilekçe ile müracaat edilmesi gerekmektedir.

Bankaların bu yönetmeliğe uymayarak müşterileri üzerinden haksız kazanç elde etmeleri durumunda ise çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalan bankalar gerekli görüldüğü takdirde müşterilerine yüksek tazminatlar ödeyebilmektedir.

Kredi Kartının Kapatılması Durumunda Ek Kartlar Kapanır Mı?

ek kart kapatma

Ek kartlar kapatılan kredi kartlarına bağlı olarak kullanılmakta ise ana kartın kapanması durumunda bu hesaba bağlı bütün kartlar da kapatılmaktadır.

Günümüzde insanlar alışveriş faaliyetlerini gerçekleştirirken güvenli olmadığını düşündükleri siteler ve buna benzer yerlerde kredi kartlarının güvenliği için ana karta bağlı tek kullanımlık sanal kartlar kullanabilmektedir. Böyle bir kapatma durumunda ana karta bağlı tüm kartlar kapatılacağı için sanal kartlarında geçerliliği bitmiş olacaktır.

Kredi Kartı Kapatma Ücreti Ne Kadar?

Kredi kartı kapatma ücreti yasal mevzuatlar gereği bankalar tarafından alınması yasak olan ücretlerdir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında BDDK’ya şikâyet dilekçesi ile başvuruda bulunulabilmektedir. Bununla birlikte bankalar bazı durumlarda ücret talep etme hakkına sahiptirler. Bu durumlar belli başlı şu şekildedir:

  • Yapılan ödeme talimatlarından önce kartın kapatılması
  • Nakit çıkışı ile ilgili bankalarla yapılan sözleşmeler ve verilen taahhütlerin yerine getirilmeden vaktinden önce kapatma işlemi uygulanması

Bu gibi durumlarda bankalar müşterilerini “Kredi kartı kapatma cezası” olarak geçen ücrete tâbi tutmaktadırlar. Bankalar bu tür durumda karşı karşıya kaldıklarında kendi haklarını da korumak durumundadırlar. Müşterilerin bankalarla yapmış oldukları sözleşmeler ve taahütler finans kurumlarının aynı zamanda gelecek planlarına etki eden temel faktörler arasında görülmektedir. Müşteriler tarafından oluşabilecek sözleşme ve taahütlerin iptali bankalar tarafından yaptırım uygulanması koşuluyla müşterilerin karşısına çıkarılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu