Memur

Kimsesiz Çocuklara Devlet Kadrosu Verilecek

Sosyal hizmetler kanunu dahilinde istihdam edilecek adaylar için devletten 3320 kadro açılmıştır. Kimsesiz çocuklara devletten kadro verilecek ve sosyal hizmet kapsamındaki 3 bin 220 genç, Kimsesiz çocuklara devlet kadrosu verilecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ nın düzenlemesine göre kimsesiz çocukların devlet kadrolarında devlet memuru olarak atamalarının yolu açılmıştır. Sosyal Hizmetler Kanunu’nun Ek 1. maddesi kapsamında sosyal hizmet modellerinden faydalananlar bu bilgiler ekseninde devlet kadrolarına atanarak devlet memuru olabilecekler.

Sosyal Hizmetler Kanunu‘nun Ek 1. maddesi sosyal hizmet kapsamından faydalanacak olan adayların tercihleri alınacak olan. Devlet Personel Başkanlığı’nca bu tarihler arasında başvuru meydana getiren kimsesiz çocukların arasında adayların tercih tarihleri arasında başvuru yapmaları gerekmektedir. Devlet Personel Başkanlığı’nca istihdam hakkına haiz olanların atanabilmesi için alınacak olan olan tercihleri sonrasında kamu kurumlarına ve kuruluşlarına toplamda 3 bin 220 kadro ve pozisyona yerleştirme yapılacak.  Belirlenmiş olan kadro ve pozisyonlara KPSS sonuçlarına bakılarak ve yapılacak kura sonuçlarına göre atama yapılacak.

Burada da aynı şekilde KPSS sınavından alınmış olan puan sonuçlarına bakılarak ortaöğretim (lise), ön lisans ve lisans düzeyinden mezun olan adaylar KPSS sonuçlarına pozisyonlardan 1234 adedine bakılarak yerleştirilecek. İlkokul, ortaokul ve ilköğrenim mezunları ise kura sonucuna bin 986 pozisyon adedine bakarak yerleştirilecek.

》》  Köy Korucusu Olmak İsteyenlere Genel Bilgiler

Kimsesiz ve öksüz çocukların devlet kadrolarına atanması hakkında tercih kılavuzu, 30 Aralık’ta Devlet Personel Başkanlığı’nın www.dpb.gov.tr internet sitesinde ve e-Devlet kapısı www.turkiye.gov.tr   internet siteleri üzerinden yayımlanacaktır. E-devlet üstünden  tercih kılavuzuna erişebilmek için  kesinlikle adayların e-Devlet kapısı parolalarının bulunması gerekiyor. E-Devlet şifresi bulunmayan adayların tercihte bulunabilmeleri olanaklı değildir.

Kimsesiz ve öksüz çocukların devletin kadrolarına yerleşmesi sadece Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2828 sayılı Kanun kapsamında hak sahibi olduğu belirlenen Devlet Personel Başkanlığına bildirilmiş kimseler katılacaklardır.

Bütün bu koşullara sahip olan gençlerden yapılmış olan düzenlemeler kapsamında; haklarında korunma ya da bakım tedbir kararı alınmış, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sosyal hizmet modellerinden en az iki sene süre ile faydalanmış ve reşit olduğu tarih itibariyle de bu hizmetlerden faydalanmaya devam eden, 18 yaşının dolduğu ve korunma veya bakım tedbir kararının sona erdiği tarihten başlayarak iki sene içerisinde bakanlığa başvurarak hak sahibi olduğunun tespitini yaptırmış bireylerin iştirak etmesi olanaklı olacaktır. Yerleştirme işlemlerinden öncesinde tercih meydana getiren bütün adayların bütün istenen koşulları karşılayıp karşılamadığı ayrıca kontrol edilecektir.

》》  2021 Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar? (Özel Hastanede, Devlette)

Bundan sonra yetiştirme yurtlarında kalan çocuklar kur’a ile belirlenecek.

Yetiştirme Yurdunda Kalmak

Yetiştirme yurtları çocukların yaşlarına, eğitim veya çalışma durumları ile cinsiyetlerine bakarak sınıflandırma yapmaktadır. 13-18 yaş aralığındaki çocukların kalabileceği yerler yetiştirme yurdu olarak bilinirken, 0-12 yaş arasında çocuklar ise çocuk yuvalarında kalmaktadır. Çocuk yuvalarında bu çocukların yaş aralıkları belirlenmiş ve yine kategorize edilmektedir. 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklar karma olurken, 7 yaştan 12 yaşa kadar olan çocuklar ise kız ve erkek olarak ayrı olarak bakılıyor. 12 yaşından 18 yaşına kadar olan çocuklar için ise yurtlar tamamıyla cinsiyete bakarak ayrılmaktadır.

Sanatla alakalı faaliyetlere yönlendirilmiş olan çocuklar bulunmuş olduğu gibi, eğitim görme durumlarına göre da ayrılmışlardır. Bulundukları kurumlarda okul hayatlarına devam eden ve işçi olarak çalışmakta olan çocuklar da bulunuyor. Memleketimizde bu yurtlarda ortalama olarak 50 ila 200 çocuğa bakılmaktadır. İstanbul’ da bulunmakta olan çocuk yuvalarının ise kapasiteleri yüksektir. Burada kalan çocuklar korunmaya muhtaç çocuklar olarak ifade ediliyor.

》》  2020 Güncel Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

Kurumlara kayıt olabilmeleri için ise ilk olarak illerde bulunmakta olan Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ ne müracaat etmeleri gerekiyor. Çocukların yurtlara veya yuvalara yerleştirilmesi mevzusunda herhangi bir aciliyet bulunuyor ise acil kalma kararı vali tarafınca verilecektir. Çocuk için yasal işlemler ise daha sonrasında yapılacaktır.

İlk görüşmenin ardından çocuk kayıt altına alınmış olacak. Uzmanlar, kayıt altına alınmış olan çocuğun ikamet adreslerine giderek yerinde araştırma yapabilecektir. Kayıt işlemlerinin ardından belgeler de yapıldıktan sonrasında cinsiyet ve yaş durumuna bakılarak çocuk ilgili yurt veya yuvaya yerleştirilecektir.

Yetiştirilen bu çocuklar için daha sonrasında istihdam olanağı da sunulmaktadır. 2020 senesinde yine bu çocukların makul alanlara yerleştirilmesi beklenmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu