Genel

Kesilen Elektrik Açtırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kesilen elektrik açtırma işlemi oldukça çeşitli problemlerden kaynaklı olarak kesilen elektriğe çözüm bulma işlemidir ve oldukça basit ya da oldukça uğraştırıcı olabilir. Kesilen elektrik açtırma işlemine başlarken en önemli nokta sıkıntıdan kaynaklandığı yeri saptayabilmektir. Yeni bir eve taşınırken kesilen bir elektrik mi söz konusu, ödenmeyen bir fatura borcu probleminden kaynaklı bir elektrik kesintisi mi söz konusu yoksa abonelik yapılmamasından kaynaklanan bir elektrik kesintisi sorunu mu olup olmadığının öğrenilmesi ve bu probleme odaklı bir şekilde çözüm aranması gerekmektedir.

Fatura Borcu Ödenmediği İçin Yaşanan Elektrik Kesintileri

fatura borcu odenmeyince yasanan elektrik kesintisi

Ödenmeyen fatura borçlarından kaynaklı bir şekilde kesilen elektrik mevcut fatura borcu ve gecikme zammı oranını ödemekle açılabilmesi mümkün olan elektrik kesintisidir. Elektrik tedarikçisi tarafından size yazılı bir bilgilendirme yapılır. Elektriğin kesileceğinin önceden bilgilendirilmesi kullanıcı için kolaylaştırıcı bir unsurdur. Ödeme yönetmeliğe göre bu bilgilendirmenin sonrasında en az beş iş günü içerisinde yapılması gerekir. Fatura borcunu peşin ya da yapılandırarak ödeyeceğinize karar verdikten sonra borcu ödeyerek elektrik açılır. Bir sonraki ayın faturasına açma kapama ücreti eklenir. Kesilen elektriğin açılması için fatura ödenmiş olsa bile iki iş günü beklemek gerekmektedir. Ödenmeyen faturaya eklenen faizi de unutmamak gerekir.

Yeni Taşınılan Evde Yaşanan Elektrik Kesintileri

Taşınılan evin elektriklerinin kapatılmış olması sorunu bugün yeni bir eve taşınan birçok insanın yaşadığı problemlerden bir tanesidir. Eğer taşındığınız evin elektrikleri kapatılmış ise kesilen elektriğin açılması için satış şirketi ile perakende satış sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir. Bu işlemle beraber elektrik aboneliğini kendi üzerinize almış olursunuz. Ardından satış şirketi dağıtım şirketine bilgilendirme yaparak elektriğin açılması için görevli gönderilmesini talep eder. Tüm bu işlemlerden sonraki ortalama iki iş günü içerisinde evinize gelen ekip işlemleri tamamlar ve elektriğiniz açılır.

Abonelik Problemlerinden Kaynaklı Kesilen Elektrik Açtırma

Elektrik aboneliğinin kişinin üzerine alınmaması durumlarında yaşanan elektrik kesintileri gerek öğrenci evlerinde, gerek sık sık kiracı değiştirilen evlerde, gerekse yeni taşınan kişilerde sıkça yaşanan durumlardan bir tanesidir. Aboneliğin kişinin üzerine alınmasının unutulması, aboneliğin eskiden ait olduğu kişinin elektriği kapatmış olması gibi durumlardan kaynaklı bir şekilde kesilen elektrik, aboneliğin kişinin üzerine alınması ile kolayca çözülebilir. Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra elektrik satış şirketine sözleşme için başvurulması gerekir. Sözleşme yapabilmeniz için varsa önceki sözleşmenizi ve aboneliğinizi sonlandırmış olmanız gerekir.

Arızadan Kaynaklı Elektrik Kesintileri

arizadan kaynakli elektrik kesintisi

Yaşanan arıza dolayısı ile kesilen elektrik genellikle tek evde değil bütün mahallede yaşanmış olur dolayısı ile tespit edilmesi ve çözüme kavuşturulması nispeten daha kısa süre alabilir. Kesilen elektriğin bu tarz bir arızadan kaynaklı olduğunu anladığınız zaman ALO 186 hattını arayıp arıza bildiriminde bulunabilir, elektrik kesintisinin neyden kaynaklandığını ve tahmini ne kadar süre içerisinde elektriğinizin tekrar geleceğini öğrenebilirsiniz.

Kesilen Elektrik Açtırma İçin Gereken Belgeler

Elektrik kesintisi durumunda elektriği tekrar açtırabilmek için tamamlanması gereken belgeler kolayca erişilebilen ve kişiyi çok fazla uğraştırmayan belgeler olsa da bu belgeleri gereken sürede tamamlamanın önemini hatırlatmakta fayda var. Hem sözleşme başvurusu yapmak hem de herhangi bir elektrik kesintisi durumunda kesilen elektriği daha hızlı ve pratik bir şekilde yeniden açtırabilmek adına bu evrakların kişinin elinde bulunması oldukça önemlidir. Kesin elektriği açtırabilmek için gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

  • TC kimlik numarası bulunan resmi kimlik belgesi,
  • Kişi ev sahibi ise tapu kaydı,
  • Kişi kiracı ise kira sözleşmesi veya ikametgah belgesi,
  • Zorunlu deprem sigortası poliçesi, (Bu belge police sorgulama uygulaması DASK’ın resmi sitesinden alınır.)
  • Kişi kiracı ise mülk sahibin adı soyadı ve TC kimlik numarası bilgileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu