Banka

Keriz Silkeleme Nedir? Kim Neden ve Nasıl Yapar?

Keriz Silkeleme Nedir?

Bir manipülasyon sonucuna kurban gitmiş olan yatırımcıların paralarının alınması işlemine ise borsada “keriz silkeleme” denilmektedir. Manipülasyon, evvelinde planlanarak meydana getirilen işlemlerin, borsada işlem gören ana para piyasa araçlarının yüksek fiyatlar yada düşük fiyatlar uygulanarak yatırımcılara zarar verme amacı güden, ve bu zararın masrafı kadar para kazanmak veya üçüncü şahıslara para kazandırmak manasına gelmektedir.

Manipülasyon, tüm borsalarda olduğu suretiyle vatanımızda de yasak olan bir olgudur. Uygulanan cezalar ise hapis ve para cezalarıdır. Manipülasyonlar fiyat etkilenmeleri, göstermelik alım satım yapılarak yada yalan haber yaymakla gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde durumlarla yönlendirilen yöneticilere borsa içinde “keriz” denmektedir.

Kerizler çoğunlukla fazlaca para kazanma vaadi verilerek kandırılan ve bunun sonucunda ellerindeki paraları gasp edilen kişilerdir..

Keriz Nasıl Silkelenir?

Manipülasyon işlemlerinin birden fazla tarafı mevcuttur. Bu işlemlerin gerçekleştirilme sırasında bulunmakta olan kimseler; keriz, kerizi kandıran kimseler, manipüle işlemlerinden görevli olan borsa temsilcileri, kerize ilk yatırım fonu elde eden sermayedarlar, hisse fiyatları yada öteki yatırım kaynaklarının yükselmesinden kazanç sağlayacak kimse yada kişilerdir.

Özet olarak söylemek gerekirse manipüle işlemi fazlaca kimsenin  iştiraki ile gerçekleşir ve bu işlemden kaybeden olarak çıkan tek kimse ise kerizdir (yatırımcıdır).

Silkeleme Nasıl Yapılır?

Piyasada bir yatırımcının elinde çokça oranda bir şirkete ait hisse senetleri bulunmaktadır ve bu hisse senetlerini yüksek meblağlardan satmak istemektedir. Yatırımcının elinde bulundurduğu senetlerin, fazla bir kıymeti yoksa bu senetler satılmak istendiği vakit değerleri ansızın düşmeye başlamış olur. Bu durumun bilincinde olan yatırımcı ise bu durumla karşı karşıya kalmamak için hisselerinin önemli bir yükselişte olduğu ve pozitif yönde gelişmelerin olacağını belirttiği aslı astarı olmayan haberleri yaymaya başlamış olur.

Bu yayılan haberler, basit para kazanma isteği yüksek acemi yatırımcıların kulağına gitmeye başlamış olur. Bu haberler; web üstünden ve sosyal paylaşım ağlarından hızlıca yayılır.

Haberi alan acemi yatırımcılar ise hisse senetlerinin durumunu çok fazla araştırmadan senetleri almaya başlarlar.

Acemilerin ellerindeki hisse miktarı ve tutarları arttığı vakit silkeleme işini icra eden kimseler fiyatları düşürüp satışa geçerler. Bu vaziyeti gören acemi yatırımcılar, senetler mevzusunda asılsız haber yayan kimselere danışırlar. Haberleri yayan kimseler, senetlerin düşüşüne engel olmak için alım işlemine devam etmeleri gerektiğini söyleyerek acemi yatırımcıların yatırımlarına devam etmelerini sağlarlar.

Sonuçta acemi yatırımcılar paralarının büyük bölümünü hatta tamamını tek bir hisse senedine yatırırlar. Keriz silkeleyiciler ise planlarının işlemesi sonucunda düşük fiyatlı senetleri fazlaca tutarlardan satarak paralarını almaktadır. Bu yöntem ise birinci ve en asıl olan keriz silkeleme işlemidir.

İkinci bir durumda ise elinde yüksek miktarda ücreti olan kimselere oynanabilecek hisseler aldırılıp bir keriz bulunur ve birinci durumdaki işlemler yeniden yapılır.

Üçüncü durumda ise keriz aramaya gerek kalmamıştır. Bundan dolayı keriz kendisi gelmektedir. bu sebeple bir tek zengin bir yatırımcı bulunarak keriz silkeleme işlemine başlanır.

Dördüncü durumda ise keriz bulunmaz bu durumda halka açık bir firmanın hisse senetlerinin fiyatlarının yükseltilmesi amacı olur. Bu şekilde bir durumda borsa temsilcileri ile meydana getirilen alım satım sonucu şirket hisseleri yükselir. Bu işlemin maliyetini ise operasyonu talep eden kimseler ödemektedir.

Beşinci bir operasyon türü de şirket hisselerini borsada satmış olan bir iş adamının hisselerin bir bölümünü ihtiyaç duyulan parayı kendisi sağlamak koşulu ile bir kişiye aldırmış olabilir. Bu şekilde bir durumda iş adamı hisseleri, halka açılma sonrası yüksek fiyatlardan satmak ister. Bu işlem için keriz bulmak yerine silkeleyicilere başvurulur. Silkeleyiciler ise işlemin büyüklüğünü göz önünde bulundurarak ya kendileri veya sermayedarlar vasıtası ile işlemi gerçekleştirir. Bu işlemden kazanılan meblağ ise bölüşülür.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu