Genel

Kefalet Sigortası Ne Demek, Kimler Kullanır?

Kefalet sigortası kefil işlevi gören, serbest piyasada risklerin artmasına karşın ekonomik olarak sigortalıya avantaj ve koruma sağlamak amacıyla uygulanan bir teminat çeşitidir. Kefalet sigortası sigortalı kişinin kefili konumundadır. Sigortalı, poliçe de geçen yükümlülükleri yerine getiremediği ve ödeme yapamadığı durumlarda sigortacı yükümlülükleri üstlenir ve senet sahibine ödemeyi yapar. Senet sahibi lehdar olarak tanımlanır. Sigortacı lehdara karşı, poliçe şartlarına ve yükümlülüklerine doğrudan kefil olabileceği gibi bunu banka vb. finansal kurumların aracılığı ile de yapabilir.

Kefalet Sigortasını Kimler Kullanmaktadır?

kefalet sigortasini kimler kullanir

Kefalet sigortası kullananlar, genellikle özel sektörde çalışma yapan ve kamu ihalelerine katılan firmalardır. Özel sektörde güvenlik, temizlik ve catering gibi alanlarda ihalelere giren firmalar kefalet sigortasından yararlanabilmektedirler. Özel sektör firmaları genellikle yükümlülüklerini yerine getireceklerinin garantisi olarak kefalet sigortası tercih etmektedirler. Kefalet sigortası firmanın kuruma karşı aldığı yükümlülüğün bir kısmını ya da tamamını yerine getirememesi ihtimaline yönelik bir güvencedir.

Kefalet Sigortasında Teminat Nasıl Sağlanmaktadır?

Kefalet sigortasında teminat sağlamak üzere sigortalı, sigortacı ve lehdar olmak üzere üç taraf vardir. Lehdar senedin sahibi konumundaki kurumdur. Sigortalı kuruma karşı yerine getireceğine yönelik bir takım şart ve sorumlulukları kabul eder ve senet bunun üzerine yapılır. Senetteki yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda, sigortacı lehdara karşı gerekli ödemeyi yapar ve yükümlülükleri doğrudan ya da dolaylı olarak üstüne alır.

Kefalet Sigortasının Kapsamı ve Teminat Çeşitleri Nelerdir?

kefalet sigortasi kapsama ve teminat cesitleri

Kefalet sigortasının kapsamı birçok mesleki alan ve çalışmayı kapsayacak kadar geniştir. Bu çeşitliliğe yönelik olarak da birçok teminat sunmaktadır. Kefalet sigortası teminatlarından bazıları aşağıdaki gibidir.

  • Avanslı ödemelere yönelik teminat
  • Mahkeme teminatı
  • Kamu ihaleleri teminatı
  • Ödeme teminatı
  • Sözleşme teminatı
  • Bakım ve onarım işleri için teminat

Kefalet Sigortasının Özellikleri Nelerdir?

Kefalet sigortasının özellikleri ve temel anlayışı aşağıda listelendiği şekildedir.

  • Lehdar denilen senet sahibinin uğrayabileceği herhangi bir zararın sigorta tarafından karşılanmasını temel alır.
  • Kefalet sigortası, teminat mektubu ile işlevdedir.
  • Kefalet sigortası, borçlu kişinin bankalarla olan kredi anlaşmalarında sorun yaşamaması açısından avantaj sağlamaktadır.
  • Teminat sağladığı alanlar açısından oldukça zengin olan kefalet sigortası genellikle özel sektör firmaları tarafından, anlaşmanın üçüncü kişisi olarak kullanılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu