Hukuk

Kat İrtifakı Terkini Ne Demek?

Kat irtifakı terkini, tapuda kayıtlı olan bir anlaşmanın tamamının ya da bir kısmının hükmünün iptali anlamına gelmektedir. Kat irtikafı terkini tapuda yapılan bir işlemdir. Bu terkine başvurmak için hak sahibi bir kişi olunması gerekmektedir. Kar irtifakı genellikle müteahhit ve alıcı arasında gerçekleştiğinden bu taraflar hak sahibi konumundadır. Bu taraflar arasında yapılan kat irtikafı terkini ise malın mülkiyetinin yeniden müşterek mülkiyete çevirilması anlamına gelir.

Kat İrtifakı Nedir?

kat irtifaki nedir

Kar irtifakı, bodrum katının temeli atılan binaların satışına yönelik bir anlaşmadır. Kar irtifakı ile alıcı kişiler inşa edilen binadaki daire üzerinde hak sahibi olduklarını gösterirler. Kat irtifakı bir tapu biçimi olarak düşünülebilir. Kat irtifakı genellikle müteahhit ile aracı arasındaki anlaşmaya yönelik olarak gerçekleşir. Kat irtifaklı tapu normal tapudan farklıdır. Kat irtifaklı tapuda satın alınacak olan konut henüz inşa edilmemiştir. Kat irtifakındaki alıcılar inşa edilecek olan yapının projesinin sunulmasıyla karar verirler. Kar irtifakının yapılma sebebi inşa edilecek daire üzerinde hak sahibi olan alıcıların anlaşmayı resmi olarak kayda geçirmek istemesidir.

Kat İrtifakı Terkini Nasıl Yapılır?

Kat irtifakı terkini yapmak için, tapuya başvuru yapmak gerekir. Kat irtikafında tarfalardan biri olan ya da farklı bir şekilde kat irtifakı üzerinde hakkı olan kişiler tapu harcını ödeyerek terkin talebinde bulunabilmektedir. Kar irtikafı terkini için gereken belgeler aşağıda verildiği gibidir.

  • Kat irtifakı terkini için işlemyapmak isteyen kişinin hak sahibi olup olmadığına dair belge gereklidir. Hak sahibi kişi kendisi yerine yetkili temsilcisi varsa onu da yö
  • Hak sahibi kişinin ya da yetkili temsilcinin nüfus cüzdanları gerekli belgelerdendir.
  • Terkin talebini geröekleştiren kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı istenir.

Kat İrtifaklı Terkini Neden Gerçekleşir?

kar irtifaki telkini neden gerceklesir

Kat irtifakı terkininin gerçekleşmesi için, birçok farklı sebep bulunabilmektedir. Kat irtifaklı ev alımında sıklıkla yapılan bu anlaşma alıcının çeşitli güvensizlikleri nedeniyle terkin edilebilmektedir. Kat irtifaklı ev almanın, projeden farklı olarak inşa edilme, belediye tarfından yıkılma, otopark vb. ortak alanlarda sıkıntı yaşama gibi riskleri bulunmaktadır. Alıcılar anlaşma sonrasında riskleri değerlendirerek kar irtifaklı terkin talebinde bulunabilmektedirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu