Genel

Kaskoda Muafiyet Ne Demek, Nasıl Uygulanır?

Kaskoda muafiyet en temel anlamıyla, hasarın sigorta şirketi ile sigortalı arasında paylaşılması olarak tanımlanabilir. Muafiyetli kaskolarda düzenlenen poliçede sigortalı ve sigorta şirketi tarafından belli bir muafiyet oranı belirlenir. Hasar durumunda sigorta şirketi belirlenen muafiyet oranını düşerek ödeme yapar. Muafiyet miktarını ise sigortalı kendisi karşılamaktadır. Kaskoda muafiyet uygulaması kasko poliçe fiyatları üzerinde de değişikliğe yol açmaktadır. Kaskolarda muafiyet, kasko poliçesi üzerinde muafiyet oranına bağlı olarak indirim seçenekleri sağlamaktadır.

Kaskoda Muafiyet Nasıl Uygulanmaktadır?

kaskoda muafiyet nasil uygulanir

Kaskoda muafiyet uygulanması iki şekilde yapılabilmektedir. Bu muafiyet çeşitleri tenzilli muafiyet ve sabit miktar üzerinden uygulanan muafiyettir. Tenzilli muafiyette sigorta şirketi ve sigortalı tarafından belirlenen %’lik oran üzerinden uygulanan muafiyet söz konusudur. Bu muafiyet oranı %2, % 6 vb. birçok şekilde olabilir. Bu oran sigorta şirketi ve sigortalı tarafından beraber belirlenmektedir. Hasar durumunda belirlenen %’lik oran sigortalı tarafından ödenirken, geri kalan miktar kasko tarafından karşılanmaktadır. Sabit bir miktar üzerinden uygulanan muafiyetlerde ise miktar belli ve sabittir. Hasarın miktarına göre değişmez. Hasar ne kadar olursa olsun sigortalı sözleşmede belirlenen miktarı öder ve geri kalan hasar sigorta şirketi tarafından karşılanır. Hasarın sigortalıya biçilen bedelden düşük olması noktasında, sigorta şirketi ödeme yapmak durumunda değildir.

Kaskonun Muafiyeti Kimler Tarafından Tercih Edilmektedir?

Kaskonun muafiyeti seçeneği genellikle kasko ücretini ödeme gücü olmayan vatandaşlar tarafından tercih edilmektedir. Muafiyetli kasko uygulamalarında kasko poliçelerinde indirim olmasından dolayı, ekonomik olarak çok iyi durumda olmayan vatandaşlar tercih etmektedir. Ancak burada önemli olan nokta kaskonun içinde mini onarım teminatının bulunup bulunmadığıdır. Mini onarım teminatı olmaması durumunda, aracın aldığı ufak hasarları sigortalının kendi kendine karşılaması gerekecektir. Kaskoda muafiyet sigortalıya düşen miktarın altında kalan hasarlarda sigorta şirketi ödeme yapmaz ve ufak masrafları sigortalının ödemesi gerekir. Ancak mini onarım teminatı bulunan kaskonun muafiyet seçeneği, sigorta yaptırmak isteyen vatandaşlar için avantajlı olabilmektedir.

Kaskoda Muafiyetin Avantajlı Tarafları Nelerdir?

kaskoda muafiyet avantajli taraflari nelerdir

Kaskoda muafiyet belli riskler taşısa da çeşitli avantajları bulunmaktadır. Kaskoda muafiyet seçeneğinin avantajları şu şekildedir.

  • Kaskolarda muafiyet oranı yükseldikçe, poliçe tutarında yapılan indirim artmaktadır.
  • Kaskolarda muafiyet, hasarsızlık indirimi üzerinde etki yaratmamaktadır.
  • Kaskolarda muafiyet seçeneğini kullanan kişiler, ufak işlemler için kaskodaki çeşitli ve uzun prosedürlerle uğraşmak durumunda kalmazlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu