Genel

Karşılıksız Çıkan Çeklerde Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Karşılıksız çıkan çeklerde izlenecek yollar, çekin türüne ve nasıl düzenlendiğine göre değişmektedir. Karşılıksız çeklerle ilgili olarak icra takibi başlatılabilir ve çeki düzenleyen kişiye dava açabilir. Karşılıksız çıkan çeklerde, başlatılacak olan icra takiplerinden, kambiyo takibi alacaklı için en kolay ve güvenilir yol olmaktadır.  Karşılıksız çek düzenlenmesi İcra ve İflas Kanunu’na göre özel bir suçtur. Özel suç olarak tanımlanmasından kaynaklı karşılıksız çek düzenleyenlere hapis cezası bile verilebilmektedir.

Karşılıksız Çıkan Çeklerde Kambiyo Takibi Nedir?

Karşılıksız çıkan çekler için, icra takibi başlatılabilir. İcra takipleri içerisinde bulunan kambiyo takibi, Türk Ticaret Kanunu kapsamında kambiyo seneti olarak geçen belgeler için başalatılabilir. Bu belgeler çek, poliçe ve pono olarak üç şekilde tanımlanır. Karşılıksız çıkan çekler kambiyo seneti bünyesindedir. Bu sebeple kambiyo takibine başvurulabilir. Kambiyo takibi diğer takip türlerine göre daha avantajlıdır.

Kambiyo Takibi Başlatmak İçin Başvuru Ne Zaman Yapılır?

Kambiyo takibi başlatmak için, hak düşürücü süre bulunmaktadır. Çekin karşılıksız olduğu anlaşıldıktan sonraki 3 yıl içinde kambiyo takibinin başlatılması gerekmektedir. 3 yıl geçtikten sonra kambiyo takibi başlatma hakkı düşecektir. 3 yıl geçerse ancak normal icra takibi başlatılabilir. Karşılıksız çıkan çeklerde sürecin daha aktif ilerlemesi için kambiyo takibi başlatmak için belirtilen süre dolmadan takip başlatılmalıdır. Karşılıksız çıkan çek için kambiyo takibi başlatan kişi, sürecin sonunda çekte belirtilen söz konusu miktarı uygulanan tüm faizlerle beraber geri alabilir.

Karşılıksız Çek Düzenlenmesi Hangi Şartlarda Suç Olarak Tanımlanır ve Düzenleyen Kişi Ceza Alır?

karsiliksiz cek duzenlemesi yapan kisi

Karşılıksız çek düzenlemek, özel bir suç olarak kabul edilmekle beraber suçun tanımlanması ve cezalandırılması için bir takım şartlar mevcuttur. Karşılıksız çek düzenleme suçu aşağıdaki durumlarda tanımlanır ve cezaya tabi tutulur.

  • Karşılıksız olarak düzenlenen çekin şekil şartlarına uygun olması gerekir.
  • Çekin ödeme süresinde bankaya götürülmüş olması gerekir.
  • Bankadan çekin karşılıksız olduğuna dair şerh düşülmüş olması gerekir.

Bu şartlar gerçekleştiği takdirde karşılıksız çıkan çeklerde, çekin sahibi olan kişi, mahkemeye başvuru yapar ve suç duyurusunda bulunursa suç tanımlanır ve cezalandırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu