Banka

Kara Listeye Ne Zaman Düşülür ve Ne Zaman Çıkılır?

Kara listeye düşme insanların bankalara olan borçlarının ödenmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır. Bankaların sunmuş oldukları kredi hizmetleri ve kredi kartları gibi finans enstrümanlarının tüketiciler tarafından vaktinde ödememesi ve bu durumun giderek artması sonucunda Kredi Kayıt Kurumu tarafından borçluların takibe alınması durumudur.

Kurum tarafından listeye alınan kişiler öncesinde uyarılarak borçlarını 3 ay içerisinde ödemeleri gerektiği söylenmektedir. Bu durum yerine getirilmediği taktirde gerekli takip başlatılır ve kara liste olarak adlandırılan düşük kredi notuna sahip olan bireyler kurumun kayıtlarına düşmektedir. Bu kişilerin bir daha kredi ve benzeri hizmetlerden yararlanması mümkün değildir.

Kara listeden çıkmak için kişiler borçlarını onlara tanınan süre içerisinde ödemeleri gerekmektedir. Bunun yerine getirilmesinin ardından borcun ödendiği tarih baz alınarak 5 yıl içinde kişiler kara listeden çıkartılarak bankalardan kredi talep edebilmektedirler.

Borçlu kişiler, borçlarını bankaların onlara verdikleri süreler (3 ay) içerisinde ödemedikleri taktirde 10 yıl sonra kara listeden isimleri silinmektedir. Bu durumun nedeni kanun gereği borçların zamanaşımına uğramasından kaynaklanmaktadır.

Kara Liste Kaydı Nasıl Öğrenilir?

kara liste kaydi ogrenme

Kara liste kaydı resmi kurum ve kuruluşların ortak çalışması ile tutulmaktadır. Bu kayıt Kredi Kayıt Kurumu ve Türkiye Bankalar Birliği’nin ortak çalışması ile belirli periyotlarda yenilenmektedir. 45 günde bir yenilenen listelerdeki sorgulama işlemlerini bu kurumlara müracaat ederek yapmaları gerekmektedir. Kara liste kaydını öğrenmenin bir diğer yolu bankalara başvuru yapılarak kredi puanı ve kara liste bilgilerini içeren risk raporlarına kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Kredi Nasıl Alınır?

Bankalardan kredi çekmek için bankalara gelir durumunu gösteren belgenin sunulması gerekmektedir. Her ne kadar kara listeden çıkmak koşulu ile bankalardan kredi çekilebilmesi yasalar gereği mümkün olsa bile kredi puanıyla ilgili gerekli detay bilgilerin mevcut olmasından dolayı kredi verme noktasında bankalar hassas davranmaktadır.

Kara Liste Kaydına Nasıl İtiraz Edilir?

Kara listeye kaydına itiraz başvurusu için Kredi Kayıt Kurumu’na internet üzerinden talep oluşturulabilmektedir. Bankalara olan borçlar düzenli bir şekilde ödemeler yapılıyor ve bu duruma rağmen kara listede kaydı bulunan kişiler kurum sitesi üzerinden itiraz ve şikayetlerini gerçekleştirebilirler.

Ne Kadar Süre Ödeme Yapmayan Kara Listeye Girer?

odeme yapmayan ne kadar surede kara listeye girer

Kara listeye düşmek için borcun ödenmeme süresi Tüketici Kredisi Sözleşmesi’nde belirtilen kurallara göre işleme tâbi tutulur. Bu sözleşme ile bankalar borçlu taraflara iki defa üst üste borcun ödenmemesi halinde uyarıda bulunmaktadır. Bu uyarının tarihinden itibaren 30 gün içinde ödeme yapılmazsa borçlu taraflar takibe alınmaktadır. Anlaşılacağı üzere 3 ay ödeme yapılmazsa borçlu taraf kara listeye düşmüş olmaktadır.

Kara listeden çıkmak için ise yukarıda belirtildiği üzere borç miktarının ödenmesi gerekmektedir. Bu işlemi takiben ilk 5 yıl içerisinde kara listeden çıkılmış olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu