BankaKredi

Kara Listedeki Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar Sicil Affı

Kara listede sicili bozuk olan esnaflarımız kredi çekebilecek. Esnafa sicil affı yasası yolda! Ekonomi Bakanı Sayın Tüfekci Önemli bir sicil affı düzenlemesinin yolda bulunduğunu deklare etti. Esnaflarımıza Müjde İşte Haberin Bilgileri..

 

Esnaf ve sanatkarlarımız bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarını ödemediklerin ötürü haklarında icra takibi başlamış olur ve sicilleri bozulur. Ama finansman gereksinimleri olduğunda yine bankalara giderler. Sicili bozuk olan kişilere kimi bankalar tarafınca kredi verilmektedir. Yazımızda yasal takipte olan kişilere kredi veren bankaları kaleme aldık.

Esnafa Sicil Affı Geliyor

Türkiye’de çoğu banka tarafınca esnaflara destek sağlanıyor. Bilhassa Halkbank koronavirüsü tedbirleri dahilinde hayata geçirilen Finansal istikrar desteğine ilişkin esnafların banka kredi ödemelerinin 3 ay ertelendiğini esnafa 25 bin Türk Lirası nakit kredi desteği sağlayacağını deklare etti. Yine Halkbank faizsiz esnaf kredisi kullandırmaya devam ediyor.

Ekonomi tedbirleri dahilinde gündemde olan konulardan biri de kara listedeki vatandaşlara müteveccih sicil affı verilmesi olarak dikkat çekmektedir. Ekonomi tedbirleri çalışmaları tamamlandı ve bu hafta yürürlüğe gireceği açıklandı. Esnafımız bütün borcunu ödemeyi taahhüt etmesi ya da yapılandırması halinde bankaların inisiyatifi ile kredi çekebilecek ya da kredi kartı alabilecek. Bu hafta meclisten geçmesi bekleniyor olan torba yasaya karşılıksız çek ve sicil affı da eklenecek. Karşılığı olmayan çek bedelinin onda bir tanesi peşin kalan bölümü 12 taksitte ödeyerek mahkumiyetten kurtulacak.

Kara Liste Nedir?

Pekala nedir bu kara liste? Kara liste olanların ne şeklinde dezavantajları vardır dilerseniz bunlara ilişkin kısa bir bilgi verelim. Kara liste sakıncalı görünen cezalandırılması kabul edilen kimse olarak tanımlansa da aslına bakarsak finans sektöründeki adı ile yasal takip durumudur. Yasal takip ile eşleşen bu olayda kredi ürünlerinin belli bir zaman ödenmemesinden ötürü yasal yollar ile tahsil edilmeye gidilmesi olayıdır. Finansal ürünleri yasal takip işleminde olan ya da daha öncesinden yasal takip geçirmesinden ötürü kredi puanı düşük olan şahıslar için halk arasında kara listeye girmek deyimi kullanılıyor. Bunu finansal ürünlerine geç ödeme yapan kişiler ile karıştırılmaması gerekmektedir. Kredi veren kurumlar yönünden bir değerlendirme yapılırken kredisini geç ödeyenler ile ödemeyenler arasındaki değerlendirme birbirinden ayrı olmaktadır.

 

Kara Listeden Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kara listede bulunmuş olan bir işletmenin bu durmadan kurtulması için tüm borçlarından kurtulması gerekmektedir. Borçlarını kapatmadığı zaman zarfında kara listede kalmaya devam edeceğinden ötürü hiçbir finansal kurumdan kredi çekemeyecektir. Hatta önceki ödenmeyen borçlarından dolayı yasal takibe düşmüş ise bu tüm finansal şirketleri tarafından bilindiği için bütün borçlarını kapatsa dahi kara listede gözükmeye devam etmekte ve kredi çekmesine engel olmaktadır. Bu vaziyetten kurtulmak için düzenli ödeme yapabileceğini kanıtlamak için finansal girişimlerde bulunması gerekiyor. Kara listeden çıkmak için uygulanması kuralları anlatmak gerekirse bunların başlangıcında bankalara otomatik ödeme talimatı vermektedir. Otomatik ödeme talimatı ile hesaplarınız aktif durumda gözükmekte olduğu için işlem sayınızı arttırmakta ve kredi kartı almanıza yardımcı olmaktadır. Hatta bankalardan alacağınız düşük limitli kredi kartlarını kullanıp düzenli şekilde ödeme yapmanız durumunda kara listeden çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Kara Listedeki Esnafa Sicil Affı Müjdesi verildi. Esnafımız bu uygulama yardımıyla kara listeden çıkabilecek.

Kara Listede İken Kredi Çekme Yöntemleri

Kara listedeyken kredi çekmek çok zor. Lakin ipotekli kredi yardımıyla kredi çekmek de olanaklı olmaktadır. İpotek ettirecek bir taşınmazınız var ise sizde onu ipotek ettirerek kredi çekebilirsiniz. Bir başka taktik ise kefil göstermektir. Kredi puanı yüksek ve kazancı iyi bir kefil göstererek kredi çekebilirsiniz. İpotekli ihtiyaç kredisi veren bankaları araştırarak bu bankalara kredi müracaatında bulunabilirsiniz.

 

Kara listeden kurtulmak için gerekli zaman geçtikten sonrasında mevduat hesabınıza para yatırmalısınız. Düzenli hesap akışı banka tarafınca fark edildiğinde bu vaziyet sicilinize pozitif yönde yansıtılacaktır. Ama en garanti yöntem ipotekli krediler olarak görülmektedir. Zira sahip olduğunuz konut, vasıta veya arsaya satılamaz şerhi konularak banka kendini güvence altına almaktadır.

Bu anlamda kredi puanınızı yükseltmeniz de faydası olacaktır. Düşük kredi notuna sahip kimseler ödemelerini düzenli yapmadıklarından ötürü kara listeye alınırlar. Birden fazla bankaya borcunuz var ise bu anlamda yapmanız ihtiyaç duyulan şey bu borçları tek bir çatı altında toplamanızdır. Bu işleme ise borç yapılandırması diyoruz. Borç yapılandırması yapılırken dikkat edilecek olan faktör bankaların faiz oranlarıdır.

En az faiz oranı olan bankada bütün borçlarını yapılandırabilir ve düzenli ödemeler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. (Tıkla, ücretsiz kredi puanını öğren. E-devletten yeni hizmet!) Borcunuzun tümünü ödeseniz bile kredi notunuzun yükselmesi, sicilinizin temizlenmesi ve kara listeden çıkabilmeniz için 5 sene geçmesi gerekmektedir.

Hatta bir vadeli hesap açarak bu hesaba düzenli olarak para yatırmanız halinde, bir kredi kartı alarak yine bu karta ait borçları düzenli bir şekilde ödemeniz halinde de kredi notunuz artacaktır. Ticaret odasına kayıtlı başka esnaflardan, devlet memuru yakınlarınızdan kefil olmaları isteğinde bulunarak da kredi çekmeniz olanaklıdır. Eğer bankalar yapılandırma işlemi yapmanız için müsaade etmiyor ise yazacağınız bir dilekçe ile talebinizi dile getirebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu