Genel

Kamudan İhraçlarda Emeklilik Nasıl Oluyor?

Kanun hükmünde kararname ile ihraç edilen kişilerin emeklilik hakları için iki durumdan söz edilebilmektedir. Bu durumlardan ilki primlerinin Emekli Sandığı üzerinden ödeyen ve prim günleri sadece devlet kurumlarında bitiren kişilerin emekli maaşlarında ve emeklilik ikramiyelerinde herhangi bir problem olmamaktadır. Yani kişi kamudan ihraç edildiği vakitte emekli sandığı üzerinden emeklilik hakkını eline almış olacaktır. Fakat görev süresi içerisindeyken SSK veya BağKur primleri ödenmiş kişiler için 26 Ocak 2012 senesinde yürürlüğe alınan 6270 sayılı kanun geçerli olmuş ve kamu görevinden ihraç edilen kişilerin kıdem tazminatlarını alma haklarının elinde bulundurduğunu, aylığının bağlanabileceğini ancak ikramiyelerini alamayacakları söylenmektedir.

Hangi Suçlar Sonrasında Kamudan İhraç Edilir?

hangi suclar sonrasinda kamudan ihrac edilir

Kamudan ihraç edilmeyi gerektirecek bazı suç durumları bulunmaktadır. Bu suçlar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

  • Kamu çalışanının siyasi ya da ideolojik amaçlar uğruna görev yaptığı kamu kuruluşunda huzuru bozması, çevrisindeki kamu çalışanlarının düzenini bozmasına vesile olmak, yapılan işleri engellemek gibi davranışlar sonucunda kişi kamudan ihraç edilir.
  • Bir gerekçe belirtmeden bir sene içerisinde toplamda 20 günden fazla işinin başında olmayan kişiler kamudan ihraç edilir.
  • OHAL, savaş ya da afet gibi durumlarda üstlerinden gelen görevleri yerine getirmeyen kişiler kamudan ihraç edilir.
  • Kamu çalışanlarının yetkisi bulunmadan ve kamu tarafından gizli tutulmaya özen gösterilen bilgileri başkalarıyla paylaşmaları durumunda kişiler kamudan ihraç edilir.
  • Kamu çalışanının görev niyetiyle yurtdışına gönderilmesi ve görevinin başındayken ülkesinin zararına hareketlerde bulunması kişinin kamudan ihraç edilmesine sebebiyet verir.
  • Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanun kapsamında bulunan suçlardan herhangi birinin işlenmesi durumunda kamu görevlisi kamudan ihraç edilir.

Kamudan İhraçta Genel Sağlık Sigortasından Faydalanılabilir Mi?

Kamudan ihraç edilen kişinin genel sağlık sigortasından yaralanma süresi 100 gündür. 100 günün geçmesi durumunda ihraç edilen kişinin eşi çalışıyorsa ve onun üzerinden sağlık sigortasından yararlanılmak isteniyorsa ilçeye bağlı olan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğüne başvuruda bulunulmalıdır. Eşin çalışmaması durumunda bağlı olunan kaymakamlığa başvuruda bulunarak gelir testi yapılması gereklidir. Kamudan ihraç edilen kişinin eşi ve çocuklar başvuruya eklenebilmektedir. Ancak dikkate alınması gereken konulardan biri çocuğun okumuyor olması gerektiğidir. Kaymakamlık gerekli incelemeleri yaptıktan sonra Genel Sağlık Sigortası için bir rakam çıkartı ve bu rakamın ödenmesi durumunda kişiler Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilir.

İhraç Edilen Memur Emekli İkramiyesi Alabilir Mi?

ihrac edilen memur emekli ikramiyesi alabilir mi

Kamudan ihraç edilen memurların emekli ikramiyesi almaları mümkündür. Ancak ihraç edilen kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunması gerekmektedir. Bilinmesi gereken önemli bir husus hak kaybının önlenmesi adına bu sürecin avukatlar tarafından yürütülmesi ihraç edilen kişinin haklarını geri almasında önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca hizmetlerin tamamı 5434 sayılı kanun içerisinde yer alan ihraç edilmiş memurların emeklilik ikramiyesi almalarında hiçbir engel bulunmamaktadır.

Kamudan İhraç Edilen Memurlar Hizmet Birleştirmesi ile Emeklilik İkramiyesi Alabilir Mi?

Kamu sektöründen ihraç edilen memurların hizmet birleştirmesi akabinde emeklilik ikramiyesi almaları mümkün değildir. Ancak 2018 senesinde meslekten ihraç edilen bir kamu görevlisinin açmış olduğu dava sonucunda mahkemenin verdiği hukuka uygun değildir kararıyla birlikte ihraç edilen kişiye emeklilik ikramiyesinin yasal faiziyle ödenmesi gerektiği kanısına varılmıştır. Emeklilik ikramiyesi alınabilmesi için ihraç edilen kişinin SSK ve Bağ-Kur primlerinin bulunmaması sadece memurluk hizmetlerinden emekli olması gereklidir. KHK ile kamudan ihraç edilen kişinin görevine son verildiği tarihte emekli olması için gerekli sürenin dolmamasından dolayı sigortalı bir işte prim günleri doldurması durumunda ihraç edilen kişi sadece emekli olabilecek ancak emeklilik ikramiyesi alamayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu