Sağlık

İyi Huylu MS Belirtileri Nelerdir?

İyi huylu MS hastalığının belirtileri genel olarak kişiden kişiye göre değişmektedir. Yapılan son araştırmalara göre de hastalığın kadınlarda daha fazla görüldüğü ortaya çıkmıştır. MS hastalığı genel olarak merkezi sinir sisteminin kontrol etmiş olduğu vücuttaki tüm bölgeleri olumsuz bir şekilde etkiler. Bu da hastalığa yakalanan kişinin yaşam kalitesini düşürür. İyi huylu MS ise MS hastalığının bir çeşididir.

İyi Huylu MS Nedir?

iyi huylu ms nedir

MS çeşidi olan iyi huylu MS hastalığı, atak geçirme aralarının daha uzun olduğu ve tam iyileşmenin görüldüğü hastalıktır. Tam tedavi sonrasında hasta olan kişi üzerinden 10 yıl geçse dahi hastalık bulguları göstermeyebilir. MS (Multipl Skleroz) ise genel anlamı olarak merkezi sinir sisteminin sinir hücrelerinden çıkan ve akson denilen uzantıları ile bunların çevresini saran “miyelin” adlı yapıların, çeşitli nedenlerle etkilenmesi ve hasarlanması sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır, şeklinde tanımlanır.

Merkezi sinir sisteminin etkilediği tüm vücut bölgelerini etkilemesinin yanı sıra bu bölgelere ciddi veya geçici hasarlar verebilmektedir. Hasarlanan bölgelerde iyileşme genellikle sertleşme ile sonuçlanır. Bu nedenle hastalık ‘multipl skleroz’ yani ‘çoklu sertleşme’ olarak adlandırılır.

İyi Huylu MS Belirtileri Nelerdir?

MS hastalığının olası belirtileri hemen hemen iyi huylu MS hastalığının belirtileri ile aynıdır. Kişi bu belirtileri gösterdiği takdirde doktora gitmelidir ve MS çeşitlerine göre doktora gerekli tanıyı hastaya koyar ve ona göre bir tedavi düzenlenir. MS hastalığının genel belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

 • Uyuşukluk, karıncalanma ya da iğnelenme hissetmek.
 • Güç kaybı, spazm, kas sertliği, kramp, ağrılar. Vücudun bir tarafındaki kol ve bacakta veya her iki bacakta birden olabilme olasılığı ile güç kaybı yaşamak.
 • Görme kaybı veya çift görmek.
 • İdrar kaçırma ve idrar aciliyeti sorunları yaşamak.
 • Kabızlık.
 • Konuşma bozukluğu çekmek.
 • Cinsel fonksiyon bozuklukları görülmesi.
 • Denge kaybı ve bulantı.
 • Yorgunluk hissetmek
 • Depresyona girmek.
 • Kısa süreli hafıza problemleri yaşamak.
 • Yutmada zorluk yaşamak.

Bu belirtiler hastalıkta oluşabilecek olası belirtilerdir fakat belirtiler kişiden kişiye göre de değişebilmektedir. Bu belirtilerden en belirgin ve sık olarak görülenleri ise halsizlik, yüzde veya vücutta uyuşma ve karıncalanma, hissizlik, yorgunluk, denge problemleri, görme bozuklukları, kas sertleşmesi, bozuk konuşma, bağırsak veya mesane problemleri, dengesiz yürüme (ataksi), cinsel işlev sorunları, ısıya hassasiyet ve kısa süreli bellek sorunları şeklinde sıralanabilir.

MS Hastalığının Tanısının Konulması

ms hastaligi tanisi

İyi huylu veya normal MS’in tanısı doktorlara bağlı bir durumdur, denebilir. Kişi yukarıda belirtilen belirtilerden birkaçını veya birini görüyorsa doktora başvurmalıdır. Doktor, burada MS çeşitlerini göz önünde bulundurarak en doğru teşhisi koymalı ve ona göre bir tedavi düzenlemesi yapması gerekir.

MS’li hastaların düzenli tedavi ile atak sıklıkları ve şiddetleri belirgin olarak azaldığı görülmüştür. Kişilerin atak döneminde yaşadıkları sıkıntılardan ve atak nedeniyle yüksek doz kortizon almaktan kurtulması, yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Ayrıca erken dönemde tedaviye başlanan ve tedavileri düzenli uygulanan kişilerde başta bilişsel işlevler olmak üzere yürüme ve denge gibi engelliliğe neden olan bozukluklar da daha geç ya da daha az gelişmektedir.

MS Hastalığı Neden Olur?

MS hastalığının oluşum sebepleri şu şekildedir:

 • Çevresel faktörler: Organik çözücülere ve cıvaya maruz kalma, böcek ilaçları ve radyasyon teması.
 • Etnik köken: Kafkas, Kuzey Afrika kökenlilerde hastalık görülebilir. Sarı ve kısmen siyah ırkta koruyuculuk beyaz ırka göre daha fazladır. Ayrıca Kuzey Avrupa, Amerika ve Kanada’nın kuzeyinde hastalık yüksek, ekvator bölgesinde düşük oranda görülmektedir.
 • Virüslerin etkisi: Geçmişte “herpes”, “varisella zoster” virüslerine maruz kalma.
 • Kalıtım: Çevresel tetikleyicilerden etkilenen genetik faktörler mevcuttur.
 • Genetik faktörler: MS’li anne veya babanın çocuklarında aynı hastalığın görülme oranı, toplumdaki aynı yaş grubu kişilerle kıyaslandığında 7-10 kat fazladır. Ancak genler, hastalığın oluşmasında tek faktör değildir. Örneğin; genetik olarak birbirinin aynı olan tek yumurta ikizlerinden birinde MS gelişse bile, diğerinde gelişme riski %25’tir.

İyi huylu MS hastalığı yukarıdaki faktörlere bağlı olarak oluşabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu