Memur

2021 İtfaiyeci Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

2021 İtfaiyeci eri olabilmek için gereken şartlar, internet üstünden son dönemde bu meslekte kariyer planlaması düşünen kimseler tarafınca araştırılmaya devamlı olarak edilmektedir. İtfaiyeciler, genel olarak belediyelere bağlı birimlerde çalışmaktadır ancak kadrolu devlet memurlarıdır. Ön lisans bölümlerinde itfaiye bölümü okuyan nitelikli kişiler bu bölüme istihdam edilir ve buna göre aylık maaş alırlar.

 

Günümüzün toplum nezdinde en fazla saygı görmekte olan mesleklerinden bir tanesi olan itfaiyecilik, aynı zamanda kişilerin canlarını ve mallarını kurtarması bakımından kutsal bir vazife olarak da nitelendirilmektedir. Bu nedenlerden dolayı insanlığın toplu bir şekilde şehirlerde yaşamaya başlamalarıyla birlikte yoğun ilgi görmekte olan meslek grupları arasında yer edinen itfaiyecilik, bu dönemlerde de geniş kitleler tarafınca ilgi görmektedir. Her ne kadar alevler ile boğuşulan tehlikeli bir meslek olsa da itfaiyeci olmak istemekte olan birçok vatandaş bulunuyor. Bu bağlamda söz konusu vatandaşlara yararlı bir içerik üretebilmek için hazırlamış olduğumuz rehber niteliğindeki bu makalemizde itfaiyecilikle alakalı olarak;

 • İtfaiye eri kime denir?
 • İtfaiye eri görevleri nedir?
 • İtfaiyeci nasıl olunur ve itfaiyeci olmak için gereken şartlar nedir?
 • İtfaiyeci olmak isteyen kişiler hangi kurumlara başvurmalıdır?
 • İtfaiyeci eri ve amiri maaşları 2019 senesinde ne kadardır?
 • İtfaiye eri iş fırsatları nedir?
 • İtfaiye amiri nasıl olunmaktadır?

gibi en çok merak edilmekte olan soruların yanıtlarını ve bu öne çıkan meslek grubuna hakkında bilinmesi gerekenlere ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

 

İtfaiye Eri Kimdir?

İtfaiye eri tanımı itibarıyla, yangın afetleri başta olmak suretiyle kazalarda ve başka müdahalelerde cansiperane bir şekilde yangın söndürme işlemlerini icra etmekte olan görevli personellerdir. İtfaiye erinin temel amacı, yurttaşların can ve mal güvenliğini sağlamak, göz etmek ve korumaktadır. Bu işlemleri itfaiye teşkilatında yerine getiren çalışanlara itfaiye eri adı verilmektedir.

 

Diğer yandan itfaiye Arapça kökenli bir kelimedir. Türkiye’nin en saygı duyulan ve kutsal vazife olarak addedilen kurumlarından bir tanesi olan itfaiye teşkilatı da ismini Arapça kökenli itfa etmek kelimesinden almıştır. İtfa etmek, söndürmek manasına gelmektedir. Bu sebeple itfaiyecilik de yangın söndürme işlemini gerçekleştiren kurumu ifade etmektedir.

》》  2021 Komando Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

 

İtfaiye Eri Görevleri Nedir?

 

İtfaiye erinin görev ve sorumlulukları, yaygın bilinenin aksine yalnızca yangın söndürmekten ibaret değildir. Nitekim itfaiye eri olarak görev icra eden personelin görevleri oldukça fazladır. Sayısı yüzleri bulan görev ve sorumluluğu bulunmakta olan itfaiye erlerinin toplum nezdinde en çok duyulmuş ve en çok karşılaşılan görevleri şunlardan oluşmaktadır:

 • İtfaiye erlerinin temel görevinin başında  yangına mücadele etmek ve yangınları kontrol altına almak gelmektedir. Ülkemizin dört bir yanında bazen ihtiyari bazense gayriihtiyari meydana gelen yaygın olaylarında ilk olarak müdahaleyi itfaiye teşkilatı yapmaktadır.
 • Kimi zaman orman yangınları olsun kimiz zamanda da kişilere ait taşınır ve taşınmaz mallarda meydana gelen yangınlar olsun itfaiye erlerinin asli görevleri çıkmış olan yangınları söndürmektedir.
 • Bunun yanından itfaiye erleri arama kurtarma faaliyetlerinde de aktif şekilde rol oynamaktadır.
 • İtfaiye erleri ayrıca trafik kazalarında vasıta içerisinde sıkışan kazazedeleri sağlıklarını gözeterek kurtarmada sorumluluk üstlenmektedir.
 • İnsanlar başta olmak üzere bütün doğa canlılarını zor durumlardan kurtaran teşkilatlardan bir tanesi de itfaiye teşkilatıdır. Bir ağaçta mahsur kalan kedileri kurtaran itfaiye erlerini neredeyse her yerde görmek olanaklıdır.
 • İtfaiye çalışanları bütün bu aktif vazife alanlarının haricinde aynı zamanda yangınlar ve başka afetlere ilişkin toplumu bilgilendirme ile farkındalık yaratma çalışmaları da yapmaktadır.
 • İtfaiye erleri yalnızca yangında değil her türlü doğal afette müdahale etme sorumluluğundadır. Bu bağlamda itfaiye erleri sel, deprem ve tsunami şeklinde doğal afetlerde en ön safta görevlerini yapmaktadır.

İtfaiyeci Nasıl Olunur?

İtfaiyeci olmak istemekte olan vatandaşlar, toplum tarafınca da saygı görmüş olan bu teşkilata nasıl gireceklerine ve nasıl müracaat edeceklerine dair ayrıntılı bilgilere internet üstünden araştırma yaparak ulaşmak istiyorlar. Oldukça tehlikeli bir meslek olmasına karşın itfaiyeci olmak istemekte olan vatandaşlar, lise eğitiminden mezun olduktan sonrasında gerekli şartları yerine getirdikten sonrasında itfaiye eri olabilmektedir. Bununla beraber birçok üniversitede bulunmakta olan İtfaiye bölümünde 2 yıllık meslek yüksek okulu okuyarak da itfaiyeci olabilmek olanaklıdır. Ancak itfaiyecilik için adaylardan istenen bazı fiziksel ve psikolojik şartlar bulunuyor. Söz bahsi itfaiyeci olmak için gerekli olan şartlara ilişkin bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

》》  2021 Tıbbi Sekreter Maaşları Ne Kadar? (Özel Hastanede, Devlette)

 

İtfaiyeci Olmak İçin Gereken Şartlar Nedir?

İtfaiye eri olmak için aranan şartlar, bu saygı görmüş olan meslekte kariyer yapmak istemiş olan vatandaşlar tarafınca merak edilmektedir. Bu bağlamda lise mezunu olarak itfaiyeci olmak istemiş olan adaylardan istenen şartlar şunlardır:

 • TC vatandaşı olmak
 • Daha öncesinde ağır hapis cezası almış olmamak ya da kamusal haklardan mahrum olmamak
 • İşin vazife tanımı gereği yükseklikten, kapalı alanlardan ve büyük alevlerden korkmamak
 • Erkekler için en az 167 santimetre, bayanlar için ise 160 santimetre boya sahip olmak (Ölçümler aç karnına ve ayakkabısız olarak itfaiye teşkilatı yetkilileri tarafınca yapılmaktadır.)
 • Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan en düşük 70 puan alabilmek
 • İtfaiye eri olmak için yapılan ayrı bir sınav tarihi itibarıyla 30 yaşından fazla olmamak
 • Erkek adaylar için mecburi askerlik hizmetini tamamlamış ya da tecil ettirmiş olmak
 • Kalıcı ya da bulaşıcı bir hastalığa sahip olmamak
 • Görevini icra etmeye engel teşkil edecek fiziki ya da ruhsal bir rahatsızlığa sahip olmamak
 • Kilo boy endeksinin uygun fiziki şartlara uyumlu olmak (Kilonuzun boy uzunluğunuzdan 1 metre çıkarılarak geride kalan ölçünün 10 kilogram fazlasından fazla olmaması gerekiyor. Örnek olarak boyunuz 165 santimetre ise kilonuz en fazla 75 kilogram olabilir)

İtfaiyeci Olmak İçin Nereye Başvurulur?

İtfaiye eri olmak için müracaat yapılması gereken kurum, belediyelerdir. Büyükşehir belediyelerine bağlı bulunan bir kuruluş olarak faaliyet gösteren itfaiye teşkilatına müracaatlar, belediyelerin açmış olduğu kontenjanlara göre yapılmaktadır. Bu noktada KPSS ve özel koşulları yerine getiren bütün adaylar itfaiye eri olarak vazife yapabilme hakkına sahiptir.

》》  2021 Güncel Zabıt Katibi Maaşları Ne Kadar ?

İtfaiyeci Maaşları 2021 Senesinde Ne Kadardır?

 

İtfaiyeci maaşları 2021 senesinde de birçok kimse tarafınca merak edilmektedir. Özellikle internet üstünden yapılan araştırmaların akabinde belediye teşkilatlarında zor şartlar altında görev icra eden itfaiye erleri; aylık maaşlarıyla beraber maktu fazla çalışma ücretinden ve görev yaptıkları belediyenin uyguladığı sosyal denge tazminatından da ek ödeme alabilmektedir. Son olarak ilgili mevzuatta yapılmış olan değişikliklerin akabinde itfaiye erlerinin aylık maaş ve aylık maaş dışı ödemelerinin 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren %10,73 nispetinde zamlandığı bilinmektedir.

 

Bu bilgiler ekseninde derece statüsü ve hizmet yılına bakarak değişiklik gösteren itfaiyeci maaşları, en düşük 3.387 Türk lirası iken en yüksek itfaiye erinin aylık maaşı 3.948 Türk lirası olarak dikkat çekmektedir. Bununla beraber evli ve çocuk sahibi olan bir itfaiye eri sosyal denge tazminatı ile beraber mesai parası aldığında toplamda 6 bin Türk lirası’ye yakın aylık maaş alabilmektedir.

İtfaiye Eri İş Fırsatları Nedir?

İtfaiye eri alımı iş fırsatları, Türkiye’nin 81 ilinde bulunmakta olan belediyeler tarafınca kurulan teşkilatları kapsamaktadır. Bu bilgiler ekseninde itfaiye müdürlüğü ya da itfaiye teşkilatı bulunmakta olan her kurumda da itfaiyecilere yönelik iş kapısı açıklamaktadır. Bununla birlikte büyükşehir ve nüfusu fazla olan şehirlerimizde, diğer küçük şehirlerimize nazaran daha çok itfaiye eri istihdam edilmiş olduğu bilinmektedir. Hatta itfaiyecilik mesleğinde özel olarak eğitim almış olan itfaiye erleri, eğitim koşulu, sağlık koşulu ve özel koşulları sağlamaları halinde belediyeler tarafınca senenin farklı dönemlerinde oluşturulan ilanlara müracaatta bulunarak göreve başlama olanağına sahiptir. İtfaiye eri ilanları güncel olarak internet platformu üstünden de takip edilebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu