Birikimİş FikirleriKredi

İşyeri Büyütme Kredisi 2021 Devlet Desteği

Sermayesiz olarak sıfırdan dükkan açmak bir kenara var olan işletmesini büyütmek istemekte olan yurttaşlarımıza kamu bankaları, devlet kuruluşları destek vermektedir. Mühim olan küçük esnafın büyük firmalar ile rekabet seviyesinin sağlanmasıdır. Esnaf Kefalet Kooperatifleri ve başka girişimci kurumları bu faaliyeti sağlarlar. İşyeri büyütme kredisi adlı makalemizde; Kosgeb yeni iş kurma, dükkan açma kredi desteği, kira desteği, bakkal, manav, kasap, market, şarküteri gibi ufak ve orta ölçekli esnaflar için iş büyütme kredileri gibi mevzuları ele alacağız.

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir? Nereden Alınır?

Yeni bir iş yeri kurmaktan ziyade mevcut iş yerinizi büyütmek, geliştirmek, işyerini daha büyük bir yere açmak veya ikinci bir şube açmak istiyorsanız şayet içeriğimiz sizi yakından ilgilendiriyor. Bahsetmiş olduğumuz amaç doğrultusunda bir kredi almak istiyor iseniz, İlk olarak var olan iş yerinizin gelir- gider tablosunu bankaya sunmanız gerekir. Bundan sonrasında ki aşamada her kredide olduğu gibi müşteri analizi yapılacaktır. Şu demek oluyor ki talep ettiğiniz miktarı ödeyip ödeyemeyeceğiniz hesaplanır, kredi notunuza bakılır ve bu şekilde başvurunuz değerlendirmeye alınır. Talep edilen miktarı ödeyebilecek güce sahip olduğunuzu gördüklerinde sizden kefil talep etmeyeceklerdir. bu sebeple en makul faizli krediyi veren bankaya yönelmeniz doğru olacaktır. Bankaların haricinde işyeri büyütme kredisi devlet destekli olarak da tüketiciye verilmektedir. Devlet destekli krediler sayesinde siz de işlerinizi büyütebilmek için devletten kredi alabilirsiniz.

KOSGEB İŞLETMESİNİ BÜYÜTENE DESTEK SAĞLAR!

Kosgeb işyerinizin kuruluş aşamasında ve kuruluştan sonraki durumda da işletmeleri ve girişimcileri desteklemeye devam etmektedir. Yeni kurulan işletmelere Kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmaları ve iş planı sunmaları karşılığında 50 bin Türk Lirası hibe 100 bin Türk Lirası faizsiz kredi olanağı tanımaktadır. Bunun yanında yeni kurulan işletmeler Kosgeb’in destek programlarına müracaat yapıp destek alabilirler. Misal verecek olursak; Genel destek programı içerisinde, işletmenizin fuar katılımı için 30 bin Türk lirası’ye kadar hibe ” Yurtiçi fuar desteği”, şayet çalışanını üniversite mezunlarından seçecek ise 20 bin Türk lirası’ye kadar hibe “Nitelikli personel desteği”, reklam ve tanıtım amaçlı çalışma yapacak ise 15 bin Türk lirası’ye kadar hibe “Tanıtım desteği”, sistem, ürün, laboratuvar belgelendirmesine müteveccih 10 bin Türk lirası’ye kadar hibe “Belgelendirme desteği” gibi..

Şayet amacınız bankalara başvurmak ise işyeri açma kredisi vermekte olan şubeleri ziyaret edebilirsiniz. Müracaat Yapabileceğiniz Bankalar Şunlardır;

 1. Akbank
 2. HSBC,
 3. Ziraat,
 4. Denizbank
 5. Qnb Finansbank
 6. Vakıflar Bankası
 7. Halk Bankası

Hatta iş yeri, dükkan, ofis alımlarında da müşterilerine destek sağlayan bankalar vardır. Bu bankalar almak istediğiniz taşınmazın ekspertiz değerinin çoğunlukla %80′ i oranındaki kısmına kredi kullandırmaktadır. Bilhassa Garanti Bankası müşterilerine %100 oranında kredi kullandırmaktadır. Kredi alma aşamasında kefile gerek duyulmamaktadır. Zira almak istediğiniz teminata ipotek konulmak sureti ile teminat uygulaması yapılmaktadır.

İş Kurmak İsteyen Kişilere Hibe ve Destek Veren Kurumlar 

 1. Mikro kredi sağlayan kuruluşlar,
 2. KOSGEB,
 3. Tarımsal destekler için İl/İlçe Tarım Müdürlükleri
 4. Sosyal Yardımlaşma Vakfı Kaymakamlık destekleri

Girişimciler ve halihazırda bir iş yeri olanlar devlet tarafınca veya çeşitli finansal kuruluşlar tarafınca desteklenmektedir.  Bankalar iş yeri büyütme kredileri verirken aynı zamanda işyeri alımlarınız için de sizlere destek olması gerekmektedir. Satın almak istediğiniz işyerine bir ekspertiz gönderilir ve değer hesaplaması yapılır. Burada hesaplanan değerin %75 veya %80′ i tutarında banka tarafınca kredi kullandırılmaktadır. Bu krediler işyeri, depo, ofis alımları için kullanılmaktadır. Bu konulardan yola çıkıp özetleyecek olursak yeni bir iş kurmak isteyen kişiler yeni girişimci desteğiyle desteklendiği gibi, devam eden bir işletmesi olup da burada yenilik ya da tadilat yaptırmak isteyen kişilere de çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafınca destekleme ödemesi kullandırılmaktadır.

KOSGEB haricinde iş yeri büyütme kredisi veren bankalardan da kredi kullanabilirisniz. Bu mevzuda bankalar ile görüşmenizi öneririz. Sunulacak olan faiz oranları ve vadeler birbirleri arasında farklı olacaktır. Hatta bankalar tarafınca iş yeri açma ve büyütme kredilerine belli oranda devlet desteği sağlandığını ifade edelim.

Bankaların kredi vermek için sizden isteyeceği birçok belge vardır. Ama işletmenize ait gelir tablosu ve bilanço sunmanız halinde verilecek olan kredi limiti hesaplanacaktır. Elbette müracaatların kabul edilebilmesi için bankanın hakkınızda tahkikat başlatması gerekiyor. Eğer işletme adına kredi müracaatında bulunmuş olan kişi gelir sunabiliyor, kredi puanı yüksekse, bankada vadeli veya vadesiz birikim hesapları var ise bunlar da dikkate alınacaktır. Bankalar lazım gördükleri durumlarda kefil veya teminat talep edebilirler.

Hatta tarımsal işletmelerini büyütmek isteyen kişiler İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri’ ne başvurabilirler. Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatifleri tarafınca tarım ve hayvancılık mevzularında 2021 yılına kadar  faiz indirimli olarak kredi vermektedir. Bilhassa 100 bin Türk lirası’ ye kadar olan krediler faizsiz olarak kullandırılmaktadır.

Kaymakamlık bünyelerinde bulunmuş olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafınca iş kurmak isteyen kişilere 15 bin Türk lirası’ ye kadar kredi olanağı sunmaktadır. 2021 senesinde da verilecek olan bu desteklerden faydalanarak kredi alabilirsiniz.

Hatta bunların bununla beraber devlet tarafınca 2021 senesinde 18-29 yaş arasındaki gençlere prim ve vergi muafiyeti desteği sağlanabilecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu